یک گونه ناشناخته از لاک پشت غول پیکر را کشف کنیدروآرو- وزارت محیط زیست اکوادور می گوید گونه جدیدی از لاک پشت غول پیکر که قبلاً برای انسان ناشناخته بود، پس از آزمایش DNA نشان داد که حیوانات ساکن جزایر گالاپاگوس هنوز به طور کامل برای علم ثبت نشده اند، کشف شده است.

به گزارش فرارو. محققان ژن‌های لاک‌پشت‌هایی را که در عصر بلورین زندگی می‌کردند، با استخوان‌ها و پوسته‌های جمع‌آوری‌شده در سال ۱۹۰۶ از غارهای ارتفاعات جزیره مقایسه کردند و دریافتند که آنها متفاوت هستند. کاشفان قرن بیستم هرگز به قسمت شمال شرقی جزیره، جایی که حیوانات مدرن زندگی می کنند، نرسیدند و در نتیجه، حدود 8000 لاک پشت غول پیکر می توانند تا به امروز بدون هیچ مشکلی زنده بمانند. با این حال، اکنون به نظر می رسد که این غول ها انواع مختلفی دارند.

وزارت محیط زیست اکوادور در صفحه رسمی توییتر خود اعلام کرده است که لاک پشت غول پیکری که در جزیره سن کریستوبال زندگی می کند، اکنون نام علمی دارد. Chelonoidis chathamensis از نظر ژنتیکی با گونه های دیگر سازگار است. سایت اینترنتی حفاظت از گالاپاگوس این گزارش می گوید C. chathamensis “تقریبا منقرض شده” است و این جزیره محل زندگی دو گونه مختلف لاک پشت است که یکی در ارتفاعات و دیگری در مناطق پست زندگی می کند.

جزایر گالاپاگوس که در اقیانوس آرام در حدود 1000 کیلومتری سواحل اکوادور واقع شده است، منطقه ای حفاظت شده برای حیات وحش و زیستگاهی منحصر به فرد برای گیاهان و جانوران است. این مجمع الجزایر به دلیل مشاهدات و تحقیقاتش توسط زمین شناس و طبیعت شناس بریتانیایی چارلز داروین در مورد تکامل در آنجا مشهور است. دانشمندان در سفرهای دریایی به این مجمع الجزایر آمده اند تا گیاهان و حیوانات عجیب و غریب آن را مطالعه کنند.

مشاهدات و نمونه های او در این سفر نقش مهمی در توسعه نظریه معروف داروین در مورد تکامل توسط انتخاب طبیعی ایفا کرد. اولین ورود ثبت شده به جزیره به سال 1535 برمی گردد، زمانی که کشیش دومینیکن فری توماس د برلانگا به پرو سفر کرد تا اختلاف بین ما و فرانسیسکو پیزارو و زیردستانش را حل و فصل کند. Dobrelanga در ابتدا راه خود را گم کرد اما در نهایت به سرزمین های تحت اشغال اسپانیا بازگشت و وضعیت جزایر و زیستگاه آنها را برای دیگران توصیف کرد.

طبق گزارش پارک ملی گالاپاگوس، در ابتدا 15 گونه لاک پشت غول پیکر در این جزیره وجود داشت که سه مورد از آنها یک قرن پیش منقرض شدند. در سال 2019، بیش از 100 سال پس از انقراض این گونه، نمونه هایی از Chelonoidis phantastica در جزیره فرناندو کشف شد. این مطالعه توسط محققان دانشگاه نیوکاسل در بریتانیا، ییل در ایالات متحده، سازمان غیردولتی آمریکا گالاپاگوس و سایر موسسات در مجله Science انجام شد. وراثت رهایی. آنها به استخراج DNA بیشتر از استخوان ها و پوسته ها ادامه خواهند داد تا مشخص شود که آیا لاک پشت 557 کیلومتری سن کریستوبال گونه جدیدی دارد یا خیر.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم