چرا دلار سقوط کرد؟فضای بازار ارز امروز بسیار منعطف است، با اخبار مثبت رو به کاهش و با برخی اخبار منفی رو به افزایش است.

به گزارش اقتصادنیوز، با وجود فضای مورد انتظار در بازار ارز، برخی معامله گران روز یکشنبه معتقد بودند که چشم انداز خوش بینانه نیست زیرا معامله گران نشانه هایی از رکود را در بازار مشاهده می کنند.

آتش بازی به دلار

پرتاب موشک ارزش دلار را به سطح قابل توجهی رسانده است. در روزهای پرتلاطم بازار، خبر شلیک موشک به دستگاه اطلاعاتی اسرائیل و نزدیک کنسولگری آمریکا موجی از شوک به بازار ارز وارد کرد. دلار صبح یکشنبه بالاتر از روز شنبه باز شد. دلار هرات 550 تومان افزایش یافت و در بازار تهران با 500 تومان افزایش نرخ به مرز بحرانی 26 هزار و 500 تومان رسید. معامله گران معتقدند دلار باثبات بالای 26500 تومان به معنای تغییر در مرحله بازار است.

منطقه انتظار در بازار ارز را تنظیم کنید

علیرغم کاهش انتظارات در بازار ارز، برخی از معامله گران روز یکشنبه بر این باور بودند که چشم انداز همچنان خوش بینانه است زیرا معامله گران نشانه هایی از کاهش رشد را در بازار مشاهده می کنند.

طرح B آمریکا بدون روسیه

سیگنال: دیروز اعلام شد که آمریکا طرح B را در خصوص برجام اجرا می کند. طرح B یعنی توافق هسته‌ای با ایران، روسیه را مستثنی می‌کند. بر اساس این گزارش، آمریکا به روسیه یک هفته فرصت داده است تا از خواسته های خود حمایت کند، در غیر این صورت از توافق برجام خارج می شود. این اتهامات توسط خبرنگار وال استریت ژورنال مطرح شد و معامله گران با هم درگیر شدند. البته ترک روسیه یا ایران بدون روسیه انتخاب سختی است زیرا روسیه بخشی از عملیات شورای امنیت سازمان ملل است و مشخص نیست ایران به کدام کشورها اعتماد دارد. ترتیبات عملیاتی بدون روسیه.

در علامت دوم، معامله گران ارز گفتند که حمله آمریکا به مسکو با واکنش منفی چین مواجه نشد، بنابراین چین احتمالاً در مسیر جایگزین با آمریکا همکاری خواهد کرد.

آیا ظرفیت ارزی بانک مرکزی بالاست؟

سومین نشانه، خبر آزادسازی واردات خودرو است. تجار معتقدند وقتی دولت قصد دارد واردات خودرو را بدون توافق آزاد کند، به این معناست که توان ارزی بانک مرکزی بالاست. به همین دلیل این تصمیم به عنوان شاهدی بر احتمال افزایش در بازار تلقی می شود.

علامت چهارم، ریسک بالای نوسانات بالا در شرایط فعلی است. معامله گران به شدت نگران اقدامات انضباطی در صورت افزایش قیمت دلار هستند، بنابراین محتاط هستند.

تقاضا برای درهم کاهش یافته است.

پنجمین علامت، بهبود تقاضای تجاری برای ارز در اواسط بهار است. با توجه به پایان سال، کسب و کار تا پایان فروردین تعطیل است. بنابراین تقاضای زیادی برای این کانال در بازار وجود ندارد. یکی از دلایل این است که ارزش پول تهران بالاتر از نرخ درهم امارات است و این نشان دهنده کم بودن تقاضا برای درهم است. البته در این سناریو عده ای می گویند تزریق کم است و این گفته را تایید نمی کنند اما برخی معامله گران آن را نشانه می دانند.

بازار فارکس تغییر کرده است

به طور کلی با وجود این نشانه ها، فضای بازار ارز امروز بسیار منعطف است، بنابراین با اخبار مثبت بعدی کاهش و با اخبار منفی بعدی افزایش می یابد. به همین دلیل است که معامله گران می گویند سیگنال امروز ممکن است فردا کار نکند.

ربع حباب یک میلیون تومان است

نکته یکشنبه بازار این است که یک چهارم حباب سکه به یک میلیون تومان رسیده در حالی که حباب سکه همه 100 هزار تومان است. ربع سکه برای اولین بار در فصل زمستان وارد شبکه 4 میلیون تومانی شد و نیاز به ریال برای سکه با عیار کمتر را نشان داد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم