(ویدئو) «دهکده یک کلیه» در افغانستان!


در حالی که افغانستان پس از شش ماه کنترل طالبان در یک بحران مالی فرو می رود، افراد بیشتری برای نجات خانواده های خود کلیه های خود را می فروشند.

به گزارش فرارو، این عمل در غرب هرات که منطقه معروف به «دهکده کلیه ها» را می شناسند، رایج شده است.

نورالدین، ساکن بیکار و بدهکار که تلاش می کند فرزندانش را بزرگ کند، احساس می کند چاره ای جز فروش کلیه هایش ندارد. او یکی از مردم افغانستان در حال رشد است که حاضر است یکی از اعضای خود را برای نجات خانواده خود قربانی کند. او گفت: «من باید این کار را به نفع فرزندانم انجام دهم. من چاره دیگری ندارم.

کمک های خارجی که زمانی از افغانستان حمایت می کرد به آرامی باز می گردد و دولت طالبان در حال مصادره دارایی های افغانستان در خارج از کشور است.

این رکود به افغان‌هایی مانند نورالدین 32 ساله ضربه زده است که مدت کوتاهی پس از بازگشت طالبان، حقوق خود را به 3000 افغان (حدود 30 دلار) کاهش داد و به اشتباه گفت، او می‌تواند کار بهتری پیدا کند. اما با وجود صدها هزار بیکار در سراسر کشور، چیز دیگری نمی توان یافت.

او در ناامیدی کلیه های خود را به عنوان یک درمان کوتاه مدت فروخت. نورالدین گفت: «الان از این بابت متاسفم. من دیگر نمی توانم کار کنم. درد داشتم و نمی توانستم چیز سنگینی بلند کنم.

خانواده او اکنون به پسر 12 ساله خود برای پول بافی کفش با 70 سنت در روز متکی هستند.

نورالدین یکی از هشت نفری بود که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه کردند و کلیه های خود را فروختند تا از خانواده خود حمایت کنند یا بدهی خود را بپردازند. برخی از کلیه ها تا 1500 دلار قیمت دارند.

خرید و فروش اعضای بدن در اکثر کشورهای توسعه یافته غیرقانونی است، اما افرادی هستند که عمدا این کار را انجام می دهند. اما در افغانستان این غیرقانونی است.

پروفسور محمد وکیل متین، جراح ارشد سابق در یکی از شفاخانه های شمال مزارشریف، گفت: “هیچ قاعده ای بر نحوه اهدا یا فروش اعضای بدن وجود ندارد، اما رضایت اهدا کننده ضروری است.”

محمد بصیر عثمانی، جراح یکی از دو شفاخانه هرات که بیشتر پیوند کلیه در آنجا انجام شده است، تایید کرد که رضایت کلید پیوند کلیه است.

وی گفت: “ما از آنها رضایت نامه کتبی و فیلم ها به ویژه از اهدا کنندگان دریافت کرده ایم.” وی افزود که در پنج سال گذشته صدها عمل جراحی در هرات انجام شده است. ما هرگز تحقیق نمی کنیم که بیماران یا ارائه دهندگان از کجا آمده اند و چگونه. این کار ما نیست.

طالبان به درخواست اظهارنظر پاسخ ندادند، اما عثمانی گفت که رهبر جدید کشور قصد دارد عملیات را سرکوب کند و در حال ایجاد کمیته ای برای اجرای آن است.

حتی گاهی برای گرفتن کلیه از هند و پاکستان به هرات می روند. شما هزینه بیمارستان و اهدا کننده را پرداخت می کنید.

خانواده آزیتا آنقدر غذای کمی دارند که اخیراً دو فرزند از سه فرزند او به دلیل سوء تغذیه تحت درمان قرار گرفته اند. او احساس می‌کرد که چاره‌ای جز فروش اعضا ندارد و آشکارا با دلال‌هایی که او را با دریافت‌کنندگان از نیمروز جنوبی مرتبط می‌کردند، آشنا بود.

آزیتا گفت: «من کلیه خود را به 250000 افغان (حدود 2500 دلار) فروختم. باید انجامش بدم شوهرم کار نمیکنه ما بدهکاریم حالا شوهرش که کارگر روزمزد است قصد دارد همین کار را بکند.

او گفت: «مردم فقیر شده اند. بسیاری از مردم با ناامیدی کلیه های خود را می فروشند.

از یک خانواده پنج نفره، یکی از آنها کلیه ها را فروخت، به این فکر که آنها را از فقر نجات می دهد. غلام نبی زخم هایش را نشان داد و گفت: ما هنوز بدهکار هستیم و مثل گذشته فقیریم.

در کشورهای توسعه یافته، اهداکنندگان و گیرندگان معمولاً زندگی کامل و طبیعی دارند، اما سلامت آنها پس از جراحی معمولاً به دقت کنترل می شود و همچنین به سبک زندگی و رژیم غذایی متعادل بستگی دارد. با این حال، این اغلب برای افغان های فقیری که کلیه های خود را می فروشند و هنوز در فقر و گاهی بدبختی می یابند امکان پذیر نیست.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم