(ویدئو) آزادی انتخاب برای افغان ها; از دیوار یا آن سوی بیابان


در زرنج، یک شهر مرزی در جنوب غربی افغانستان، قاچاقچیان می گویند که هجوم تبعیدیان احتمالی اکنون بین 5000 تا 6000 نفر در روز است. چهار برابر بیشتر از قبل از بازگشت طالبان به قدرت در ماه اوت.

به گزارش فرارو، در میان صدای موتور سیکلت و گرد و خاک، ستار امیری به همراه همسر و پسر خردسالش از خودروی وانت در شهر مرزی دورافتاده افغانستان پیاده شدند تا خود را برای یک سفر خطرناک کویری آماده کنند. مانند هزاران مهاجر ناامید اطرافش، تنها هدفش رسیدن به ایران است.

ستار 25 ساله می گوید: «من چاره ای ندارم. افغانستان آینده ای ندارد.

با وجود خطر تیراندازی توسط مرزبانان، شجاع ترین مردان سعی می کنند شبانه از دیوار باشکوهی که این شهر خشک را از ایران جدا می کند بالا بروند. اما با طلوع خورشید، هزاران مرد، زن و کودک در وسایل نقلیه قدیمی در سفرهای طولانی در میان کوه ها و بیابان ها در سراسر پاکستان جمع می شوند.

پس از اینکه طالبان شش ماه پیش کنترل خود را به دست گرفتند، افغانستان در یک بحران مالی قرار دارد و وضعیت وخیم انسانی پس از چندین دهه جنگ بدتر شده است. بسیاری از افغان های جویای کار در تلاش هستند تا برای خانواده های خود پول بیاورند تا کشور خود را به مقصد ایران یا خارج از کشور ترک کنند.

برخی دیگر به دلیل ارتباط با دولت های سابق تحت حمایت غرب یا نیروهای خارجی تحت رهبری ایالات متحده که در نهایت در 31 اوت عقب نشینی کردند، بیم دارند که توسط طالبان هدف قرار بگیرند.

ستار پس از سقوط ارتش افغانستان شش ماه پیش، شغل خود را به عنوان مکانیک ارتش از دست داد و از آن زمان گفته است که حتی نمی تواند به 1000 افغان غذا بدهد.

او در ناامیدی خانه اش را در مزارشریف فروخت تا خرج خانواده اش را بدهد تا به ایران فرار کنند، جایی که آرزو داشت هر کاری که می توانست پیدا کند.

بر اساس گزارش اخیر سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، نزدیک به یک میلیون افغان بین ماه اوت تا دسامبر سال گذشته در تلاش برای فرار از خانه های خود گریخته اند.

این مهاجرت زرنج را به بدبختی قاچاق انسان تبدیل کرد. در هتل های مخروبه شهر، مهاجران در انتظار نوبت روی فرش می خوابند، استرس و ترس بر چهره شان نشسته است.

محمد، افسر سابق پلیس، پس از کتک خوردن دوبار توسط طالبان، می خواهد به ایران بازگردد. این جوان 25 ساله اهل دایکندی که خواست نامش فاش نشود، گفت: “اگر بار سوم بیایند، قطعاً مرا خواهند کشت.”

سازمان ملل می گوید بیش از 100 تن از افراد مرتبط با رژیم سابق که بیشتر آنها پرسنل امنیتی بودند توسط طالبان کشته شده اند.

حمیدالله پشت فرمان ماشین 4.4 خود قیمت را دو برابر کرد تا مهاجران را به صحرا هل دهد. مرد 22 ساله خندان گفت: “ما قبلا سه میلیون توماس (حدود 120 دلار) می گرفتیم، اکنون شش میلیون شده است.

صدها راننده هر روز با خودروهای خود صف می کشند و مردان، زنان و کودکان را حمل می کنند. این رالی در حالی برگزار می شود که طالبان برای هر خودرو 1000 افغان (10 دلار) دریافت می کنند.

یک روز در ماه گذشته، خبرگزاری فرانسه حدود 300 وسیله نقلیه را در این منطقه شمارش کرد که هر کدام با حدود 20 مهاجر در روز پر می شدند.

طالبان هرگونه تخلف را رد کرده و این گونه گزارش ها را “تبلیغات” خوانده است.

زمانی که پناهجویان افغان به مرز پاکستان رسیدند توسط قاچاقچیان آن طرف تحویل داده شدند و مسیر سخت با پای پیاده تا مرز ایران آغاز شد.

برای میهن رضایی سفر طولانی غیرقابل تصور بود. به عنوان عضوی از اقلیت شیعه هزاره، این دانشجوی 20 ساله با جنگجویان جندالله، یک گروه تروریستی افراطی که مسئول بسیاری از آدم ربایی ها در بیابان است، راحت خواهد بود. او گفت: «قبلاً مردم سر بریده می شدند، اما اکنون مردم را می ربایند و باج می خواهند. بنابراین هدف رضایی و دوستانش بالا رفتن از دیوار مرزی است که از زرنج تا چشم کار می کند. این یک مانع شلوغ، یک دیوار بتنی پنج متری (16 فوت) است که با سیم خاردار احاطه شده است و یک برج نگهبانی پر از نگهبانان مسلح است.

قاچاقچی که بهترین محل عبور را می شناسد، قرار است به نگهبان رشوه بدهد تا چشم کسانی را که شب از دیوار بالا می روند منحرف کند. میهن که چندین بار تلاش کرده بود، گفت: «قاچاقچی ها به ما دروغ می گویند.

وحید احمد، یک پناهنده افغان، در داخل یک ساختمان مخروبه در شهر زرنج در استان نیمروز در جنوب غربی کشور نشسته و فرزندانش منتظر ترک کشور به مقصد ایران هستند. برادر وحید در دی ماه موفق شد – او یکی از 80 نفری بود که در آن شب تلاش کردند – و با ایران تماس گرفت تا موفقیت خود را به او بگوید. این جوان 30 ساله در حالی که سرش را تکان می داد گفت: “همه اینها به دلیل گرسنگی… اگر هنوز امید داشته باشیم، کشور را ترک نمی کنیم.”

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم