وزیر صمت: من با واردات به جز ال جی و سامسونگ موافقموزیر صنعت، معدن و تجارت (صامت) می گوید با واردات در همه زمینه ها موافق است، اما شرکت هایی مانند ال جی و سامسونگ که این کار را به عهده گرفته اند از این قاعده مستثنی هستند و باید برای صادرات برنامه ریزی کنند. بنابراین این نسبت تا 20 درصد بازار است. برای واردات تخصیص داده شود.

به گزارش ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در نشست خبری در پاسخ به پرسش ایسنا درباره برنامه های این وزارتخانه برای واردات در سال آینده، گفت: با همه بخش ها موافقم به جز واردات از این شرکت، مثل ال جی و سامسونگ که با ما خوب هستند، ما با ما موافق هستیم. اقدامی نکرده اند و در قبال ایران مسئول بوده اند.

وی افزود: اما در موارد دیگر رویکرد ما این است که حتی در حوزه‌های دارای فناوری و فناوری بالا تا 20 درصد واردات و حداقل 20 صادرات انجام شود، بنابراین ارقام صادراتی صادرات و واردات اهمیتی ندارد. اما باید برای نسبت صادرات به واردات برنامه ریزی شود». با این طرح واردات رها نمی شود و اگر در صورت بروز چالش جلوی واردات گرفته شود، بازار سقوط نخواهد کرد.

فاطمی امین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد برنامه وزارت صمت برای صنعت پوشاک گفت: ما نباید آنقدر هوشمند باشیم که به واردات و صادرات از هیچ کشوری تکیه کنیم. راه تکمیل پس از اتمام اعلام خواهد شد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه رویکرد این وزارتخانه آرام و متحول است، تصریح کرد: در تجارت خارجی باید به دنبال ایجاد زنجیره بین ملت‌ها و قرار دادن خود در جایگاه مناسب باشیم. یکی از رویکردهای صمت دور شدن از خام فروشی به سمت صادرات صنایع دانش بنیان است.

* تنظیم بازار کالاهای کشاورزی با وزارت جهاد

وزیر صمت در خصوص تنظیم بازارهای کالاهای کشاورزی گفت: با اجرای قوانین انتزاعی، تمامی اختیارات تنظیم بازارهای کالاهای کشاورزی از تیرماه امسال به وزارت جهاد کشاورزی و مرز بین دو وزارتخانه واگذار شده است. از نوامبر کاملاً شفاف شده است.» بیش از 600 بازرس از سازمان های آرام استانی به وزارت جهاد منتقل شده اند.

فاطمی امین گفت: در حال حاضر 30 کالای عمده قابل مشاهده هستند.

* استراتژی توسعه صنعتی تدوین شد

وی گفت: این استراتژی تدوین شده و اهداف تولید ارزش افزوده، صادرات، منابع بانکی و اولویت های چهار سال آینده تعیین شده است. وعده این وزارتخانه نیز بر اساس همین برنامه است.

فاطمی امین در ادامه از انتشار نتایج طرح صنعتی تا پایان فروردین ماه خبر داد و گفت: یکی از عوامل فقر، کمبود و بیکاری عدم توزیع مناسب در محدوده جغرافیایی است زیرا در برخی از شهرها، صنعت با مشکل مواجه است. بیش از حد مستقر شده و مهاجرت به آن شهرها رو به افزایش است، اما در برخی شهرها به دلیل تمرکز کمتر صنعتی، اشتغال کمتر است، مطالعات آمایش سرزمین در مناطق شهری انجام می شود و اولویت ما ایجاد تعادل بین زنجیره فعالیت ها و تعادل جغرافیایی است.

* افزایش دستمزدها برای افزایش تقاضا ضروری است

وزیر صمت در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر دستمزد بر بهره وری انرژی در بخش تولید، گفت: برای دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی در سال آینده، سه مولفه تقاضای فاینانس و مواد اولیه باید مورد توجه قرار گیرد. این نرخ رشد غیر معمول نیست و تنها سطح تولید را به سال 1397 می رساند.

وی افزود: «تقاضا ناشی از افزایش صادرات و در بخش داخلی افزایش دستمزدها و طرح‌های خرید اعتباری بوده است». برای تامین سرمایه در گردش، طرح پرداخت یارانه بر اساس سامانه جامع تامین مالی تجارت و زنجیره اجرا می شود که پیش بینی می شود 70 درصد مشکل تامین مالی حل شود. در بخش مواد اولیه، بازار کالاهای اساسی شروع به بهبود کرده است.

* تجدید ساختار برای کنترل تورم

فاطمی امین گفت: علاوه بر مدیریت نقدینگی در بانک مرکزی، تمرکز این وزارتخانه بر تغییر ساختار بازارها از جمله جایگزینی قیمت‌های تولیدکننده است. راه حل این مشکل کنترل رشد نقدینگی است. اما ما نمی توانیم فقط منتظر راه حل باشیم.

به گفته وی، پس از درج قیمت تولیدکننده منجر به افت قیمت بیش از 5 هزار قلم و افزایش 300 قلمی شد و قیمت سایر اقلام بدون تغییر باقی ماند. وی افزود: به طور کلی با توجه به سابقه 30 ساله ارزش افزوده مصرفی، فرهنگ سازی برای رویکردهای جدید زمان زیادی می برد و به دلیل مشکلات پیش آمده، قیمت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان فعلی کاهش یافته است. گفت. طبق ضوابط همزمان ثبت نام کنید.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم