مقام دوم پس از فینال؛ پیاده روی کن، شنا نکن!روزنامه گسترش ایران: پرسپولیس بلافاصله پس از فینال لیگ قهرمانان آسیا در زمینی بازی کرد که شباهتی به زمین فوتبال نداشت. شرایط داخل زمین سخت تر از دیدار با اولسان هیوندای به نظر می رسد. اما یحیی و تیمش از این شکست جان سالم به در بردند و حالا خود را برای دیدار خانگی مقابل ذوب آهن آماده می کنند. این دیدار که قرار بود قبل از فینال لیگ قهرمانان اروپا برگزار شود به طرز عجیبی لغو و جنجالی شد و به این هفته موکول شد.

آیا دوران طلایی پرسپولیس به پایان رسیده است؟ این سوال در چند فصل گذشته بارها و بارها پرسیده شده است. زمانی که برانکو و تیمش اولین قهرمانی خود در لیگ را به دست آوردند، خیلی ها معتقد بودند که این تیم عطش موفقیت های بیشتر را از دست نخواهد داد و دیگر سر خود را بلند نمی کند. با این حال همین تیم چهار بار پیاپی قهرمان لیگ برتر شده است. بار دیگر با بسته شدن بازار نقل و انتقالات باشگاه و شکست جدی مقابل عمر خریبین و یارانش، تصور می شد دوران طلایی پرسپولیس به پایان رسیده است، اما همین تیم در سه سال به دو فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید.

همین جمله دوباره در اطراف پرسپولیس شنیده می شود اما ستاره های این گروه چنین چیزی را باور نمی کنند. حالا پرسپولیس باید گذشته را فراموش کند و تمام تمرکز و انرژی خود را روی لیگ برتر بگذارد. آنها همچنان شانس دارند تا با پیروزی در دیدار معوقه به صدر جدول برسند و دوباره در جدول رده بندی باقی بمانند. این سومین بازی سرخ پوشان در این فصل در ورزشگاه آزادی خواهد بود. رقابت می تواند بسیار جذاب باشد.

چون ذوب آهن با چند دیدار اخیر تیم جذابی بوده و حالا انرژی زیادی برای رویارویی با آخرین تیم آسیایی دارد. موفقیت بزرگ یحیی به حریفان روحیه مضاعفی برای مقابله با تیم داد. آنها غیبت عیسی آل کثیر را همچنان در ترکیب خود احساس می کنند اما با حضور مجدد وحید امیری و احسان پهلوان در گروه اصلی، از فینال آسیا پیشی گرفته اند. پهلوان در این دیدار به مصاف تیم سابق خود در فوتبال ایران می رود. از طرفی شهاب گردان دروازه بان ذوبی ها سابقه حضور در پرسپولیس را دارد.

لغو دیدار پرسپولیس و ذوب آهن قبل از فینال لیگ قهرمانان آسیا شایعات زیادی را به همراه داشت. در آن زمان خیلی ها تیم یحیی را به برهم زدن برنامه های لیگ برتر متهم کردند، اما خود پرسپولیسی ها معتقد بودند که این بازی برای آنها خوب بوده و لغو آن تاثیر عمیقی روی تیم گذاشته است. مدیران باشگاه حتی از حریفان گلایه داشتند و معتقد بودند ذوب حقیقت را از لیگ مخفی کرده تا بازی را به هم بزند. آنها تا چندی پیش بازی «سه بر صفر» را در کمیته انضباطی ادامه می دادند اما باز هم نتوانستند در این زمینه به نتایجی که می خواستند برسند.

پرسپولیس یحیی در این فصل حتی یک امتیاز در ورزشگاه آزادی از دست نداده است. البته این تیم در هیچ بازی خارج از خانه در لیگ برتر پیروز نشده است. پرسپولیس در 5 بازی اخیر خود تنها یک گل دریافت کرده و بهترین مدافع لیگ برتر است. از سوی دیگر ذوب آهن در 7 بازی اخیر خود در لیگ برتر تنها 5 امتیاز کسب کرده است. آنها هنوز قهرمان لیگ نشده اند اما در دو بازی اخیر دو امتیاز از استقلالی ها و گل گهر گرفته اند و خیلی از فرم صحبت می کنند.

“تیم ویژه”. این عبارتی است که رقبا برای توصیف پرسپولیس از آن استفاده می کنند. این عبارت البته هرگز به معنای تعریف و تمجید از تیم نیست و در واقع با اغراق از باشگاه به عنوان “برابر” نسبت به هر تیم دیگری طبق قانون یاد می کند. البته بازیکنان و مدیران پرسپولیس این عبارت را تعریف خوبی برای خود می دانند. زیرا این گونه جملات در واقع با «تفاوت» آنها در اثر پذیرش ارتباط مستقیم دارد. آنها می خواهند ثابت کنند که تیم خاصی هستند و برای این کار باید به دنبال پنجمین قهرمانی متوالی خود در لیگ برتر باشند.

در تاریخ فوتبال ایران هیچ تیمی جز پرسپولیس چهار فصل پیاپی قهرمان نشده است. البته قرمزها کاری کرده اند که تاکنون به دست نیامده اما از این به بعد کار برای این تیم سخت تر می شود. زیرا آنها باید بعد از این “خود” را رهبری کنند و همیشه چالش بزرگی برای تیم فوتبال ایجاد می کند. بزرگترین رقیب پرسپولیس از این نقطه به بعد «گذشته» خود باشگاه است. آنها باید آنقدر خوب باشند که این گذشته طلایی را دست کم نگیرند و نگذارند دیگران درباره “پایان” دوران باشکوه خود صحبت کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم