متخصص «تفنگ» ایرانی در اروپاتیم ملی تک تیرانداز ایران در یک دهه اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و در عرصه های آسیایی، جهانی و المپیک و همچنین در بخش مربیگری نتایج قابل توجهی کسب کرده است. بدون شک تغییراتی که در این سال ها در تفنگ ملی مردان و زنان رخ داده را باید به «لازلو سوچک» نسبت داد; مربی منضبط مجارستانی که در هشت سال حضورش در این تیم ها علاوه بر کسب افتخارات مهم برای تیراندازان، دریچه جدیدی را نیز به روی مربی جوان ایرانی گشود. لازلو با وجود اینکه به شرطی به ایران آمد که هیچ کس حق دخالت در امور او را نداشته باشد، اما زمانی که به پتانسیل و توانایی انجام تعهدات اخلاقی خود پی برد، به تدریج تیم ملی سابق را در میدان انتخاب کرد. اینگونه بود که او افرادی مانند الهام هاشمی، ابراهیم اینانلو و محمد زائررضایی که از برجسته ترین اعضای سابق تیم ملی تفنگ هستند را به عنوان دستیار خود به خدمت گرفت تا پس از رفتنش، توپخانه ملی به این مربیان جوان تکیه کند.

در این میان لازلو بیشترین اطمینان را به الهامات هاشمی دارد. تیرانداز معتقد است که دست راست لازلو الهام بخش تمرین بوده است. البته انگیزه بالای هاشمی هم به او کمک کرد تا سریعتر از آن چیزی که فکرش را می کرد به عنوان مربی برتر تبدیل شود. او با الهام از زبان انگلیسی، اولین زن آسیایی بود که مدرک مربیگری در سطح جهانی را دریافت کرد و همزمان هدایت تیم ملی سنگاپور را بر عهده گرفت.

هاشمی، اینانلو و زائررضایی در تعطیلات بین المللی با جدایی لازلو از تیم ملی وارد دنیای مربیگری جدی شدند و گوران ماکسیموویچ صرب جای او را گرفت.
همکاری ماکسیموویچ با تفنگ ملی ایران علیرغم رکوردشکنی کوتاه مدت بود و پس از شش ماه به کشورش بازگشت. اینجا بود که فدراسیون تیراندازی به مربی جوان خود فرصت داد.
با توجه به حضور هاشمی در تیم ملی سنگاپور، اینانلو وظیفه هدایت تیم ملی را بر عهده داشته و زائررضایی و مریم طالبی نیز به او کمک کرده اند.

اما کادرفنی ایران نتوانست آنطور که باید عملکرد خوبی داشته باشد و با توجه به حساسیت المپیک 2020 توکیو پیش رو، فدراسیون با الهام هاشمی مذاکره کرد تا تیم را در اختیار او بگذارد.

اما عملکرد خوب هاشمی مقابل سنگاپور (کسب اولین مدال طلای کشور در مسابقات کشورهای مشترک المنافع و چندین دوره جام جهانی) باعث شده تا فدراسیون در شرایط اقتصادی به مربیان داخلی تکیه کند.نوسانات نامطلوب کشور و ارز. این اولین بار در ورزش ایران است که مربیان بانوان و آقایان به طور همزمان به مربیان منصوب می شوند.

هاشمی در شرایطی این مسئولیت مهم را بر عهده گرفته است که از ابتدا همواره در تنش و درگیری با فدراسیون تیراندازی بوده است. بی توجهی رئیس فدراسیون به برنامه های تیم ملی و وضعیت نامناسب اردوی تیم ملی در آن مقطع سخت، هاشمی را مجبور به ترک اردو برای یک ماه کرد. علیرغم سوء مدیریت و تحریم های بین المللی علیه این ورزش، هاشمی رکورد قابل قبولی با چهار سهمیه از شش سهمیه تیراندازی ایران در المپیک توکیو به دست آورده است.او در تیم تفنگ. اما پس از حذف تمامی نمایندگان ایران در المپیک توکیو، هاشمی به دلیل ناتوانی در ایفای مطلوب نقش خود مورد انتقاد قرار گرفت. ایران در المپیک 2012 و 2016 ریودوژانیرو به ترتیب یک فینالیست و دو فینالیست با دو عنوان ششمی (در هر دوره) توسط الهه احمدی دارد.

با این حال در حالی که انتظار می رود فدراسیون تیراندازی الهام هاشمی را ابقا کند، رئیس سابق این فدراسیون که خود نیز خارجی است، با سخنان تند تصمیم به ترک این تیم گرفته است.بی رحمانه. البته اخیراً خبر رسیده که هاشمی سرمربی تیم ملی دانمارک شده است. همانطور که گفته شد قرارداد او با دانمارک تا المپیک 2024 پاریس است. این اولین بار در تاریخ ورزش بانوان ایران است که یک زن ایرانی هدایت یک تیم اروپایی را بر عهده می گیرد.

محمد زائررضایی چندی پیش به جز هاشمی به بنگلادش سفر کرد تا تا المپیک پاریس مسئولیت توپخانه کشور را برعهده بگیرد. نریمان نیکخو اردیبهشت سال گذشته نیز مربی تیم ملی هدف پرواز اندونزی شد. امیرحسین صولت دو سال است که در تیم ملی تک تیرانداز عراق حضور دارد.

این زمانی بود که ابراهیم اینانلو سرمربی سابق تیم ملی پس از اخراج به اندونزی رفت. تیراندازی اندونزی با اینانلو تاریخ ساز شد و اولین سهمیه المپیک این کشور را به دست آورد. اینانلو تیم ملی را به المپیک 2020 توکیو هدایت کرد. اینانلو، زائررضایی و هاشمی مربیانی بودند که با بازیکنان بزرگی چون لازلو و کوران کار کردند و بعدها با حضور در تیم های خارجی تجربه کافی را کسب کردند اما حالا تیم ملی ایران از حضور آنها محروم شده است.

متأسفانه برخورد غیرحرفه ای مربیان ایرانی در کشور همواره باعث می شود مربیان داخلی نتوانند با اقتدار کامل برنامه های خود را اجرا کنند. اینکه چرا مربیانی مثل اینانلو و هاشمی می توانند با تیم های خارجی کارهای بزرگی انجام دهند اما در خانه نه، یک پدیده تکراری و آزاردهنده است که در بسیاری از رشته های دیگر هم دیده می شود.

مریم طالبی مربی تیراندازی به «شرق» گفت: جوجه های همسایه همیشه بز هستند. ما هرگز مربی زن ایرانی برای مربیگری در یک تیم اروپایی را ترک نکرده ایم. من نمی دانم چرا تیم برای جایگزینی مربی ما استخدام شد، اما در داخل برعکس است. متأسفانه، همه این چالش ها در وهله اول به بحث مدیریت آن بخش بازمی گردد. اینکه مدیریت اصلی فدراسیون کارها را درست مدیریت نمی کند. بخشی از آن به خود ورزشکاران برمی گردد که به حرف مربیان خانگی گوش نمی دهند. در خانه می خواهند از مربی ایرانی بیشترین بهره را ببرند، اما کمترین پول را هم به او بدهند. و در ازای کوه انتظارات.

زمانی که لازلو ایران را ترک کرد، علاوه بر پاداش هایی که دریافت کرد، نزدیک به 700 هزار دلار حقوق دریافت کرد. وظایف مربی در همه جا محدود است، اما در ایران اینطور نیست. مربی چنین اعزامی را برای تیمش در نظر گرفت اما بلافاصله با مخالفت شورای برون مرزی مواجه شد. متأسفانه تحریم های بین المللی بدتر و بدتر می شود، بدون مهمات و مهمات. در این شرایط مربی داخلی نمی تواند مثل لازلو روی میز بکوبد و هرچه من می گویم بگوید. طبیعی است که با آرامش کامل به خارج از کشور بروند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم