قیمت نفت کاهش می یابدقیمت نفت روز جمعه در بازارهای جهانی کاهش یافت و در مسیر ثبت بزرگترین کاهش هفتگی از نوامبر پس از نوسانات بی‌ثبات است.

نفت خام برنت در بازار بورس نیویورک با ۱۶ سنت یا ۰.۱۵ درصد کاهش به ۱۰۹.۱۷ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت دیروز 1.6 درصد کاهش یافت.

وست تگزاس اینترمدیت با دو سنت یا 0.02 درصد افزایش به 106.4 دلار در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز پنجشنبه 2.5 درصد کاهش یافت.

قیمت نفت برنت حدود 7 درصد در هفته کاهش یافت زیرا معاملات نفت تحت مذاکرات تحریم روسیه و افزایش عرضه به ایران، ونزوئلا و امارات متحده عربی با افزایش تنش ها در اوکراین به 139 دلار در سال گذشته، دوشنبه و 13 سنت افزایش یافت. بالاترین قیمت در 14 سال گذشته قیمت نفت آمریکا از ابتدای هفته تاکنون حدود 8 درصد کاهش یافته است.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر OANDA، اگر اخباری مبنی بر افزایش عرضه منتشر شود، هر دو قرارداد ممکن است به شدت به زیر 100 دلار در هر بشکه سقوط کنند. همچنین، هر گونه اطلاعات منفی می تواند آنها را بیش از 115 دلار بازگرداند.

پس از اینکه مشخص شد اتحادیه اروپا در ممنوعیت واردات نفت از روسیه به آمریکا و انگلیس نخواهد پیوست، قیمت نفت از بالاترین سطح اخیر کاهش یافته است.

روسیه با صادرات حدود 3 میلیون بشکه نفت در روز به کشورهای اروپایی OECD، دومین صادرکننده بزرگ جهان پس از عربستان سعودی است.

وایوک دهار، تحلیلگر بانک مشترک المنافع گفت: در کوتاه مدت، بعید است که شکاف عرضه با مازاد عرضه اوپک پلاس، که روسیه یکی از اعضای آن است، پر شود. این تولیدکنندگان ساختاری به هم پیوسته سیاسی دارند.

علاوه بر این، برخی از اعضای اوپک، مانند آنگولا و نیجریه، برای دستیابی به اهداف تولید خود با مشکل مواجه هستند و جبران کندی عرضه روسیه را دشوار می کند.

بانک مشترک المنافع پیش بینی می کند قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم و سوم به 110 دلار در هر بشکه برسد، اما در کوتاه مدت ممکن است به 150 دلار برسد.

به گزارش رویترز، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق و محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک که خارج از کنفرانس انرژی هیوستون با یکدیگر دیدار کردند، تاکید کردند که اوپک پلاس به دنبال تعادل بین عرضه و تقاضا و تضمین ثبات بازار است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم