فروش نفت ایران رو به افزایش استنماینده سابق ایران در اوپک گفت: «اگر تحریم‌ها علیه ایران برداشته نشود، آسیا همچنان می‌تواند با ایران در مورد خرید نفت توافق کند». امروز بیش از یک میلیون بشکه نفت صادر می شود و این احتمال بسیار کم است. این مقدار افزایش خواهد یافت. هم اکنون نفت ایران را بیشتر بخرید.

محمد خطیبی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: وضعیت بازار این گونه است، تقاضا در حال بازگشت به وضعیت قبل از کرونا سریع و رو به رشد است، اما عرضه به همان نسبت نمی تواند افزایش یابد، بنابراین بازار با افزایش قیمت ها مواجه است. ” علیرغم اینکه مصرف کنندگان بزرگ از ذخایر خود پول برداشت می کنند، شرایط بازار متعادل نیست.

وی با تاکید بر اینکه شرایط فعلی بازار نشان دهنده شرایط نامناسب بازار و عرضه ناکافی است، گفت: در چنین شرایطی کشورهایی مانند هند، ژاپن و کره در حال راه اندازی پالایشگاه های خود برای خرید نفت از ایران هستند. این کشورها می توانند با آمریکا مذاکره کنند». آنها بدون توجه به لغو تحریم ها یک پالایشگاه نفت راه اندازی کردند.

نماینده سابق اوپک گفت: ممکن است این کشورها نخواهند با آمریکا مذاکره کنند و به دلیل نیازهای خود بخواهند از ایران نفت بخرند که ما را با کمبود بازار مواجه کرده است.

خطیبی افزود: به مرور زمان این کمبود در بازار آشکارتر می شود زیرا سالانه با افزایش تقاضا نیز مواجه هستیم البته در تابستان، پاییز، پاییز و زمستان سال آینده شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود. در حال حاضر جاهای زیادی وجود دارد که در بهار قیمت ها کاهش می یابد، بنابراین بهتر است به جای کاهش قیمت از تعدیل قیمت استفاده کنید.

ایران منبع قابل اعتمادی در بازار نفت است
وی افزود: از آنجایی که تولیدکنندگان با حداکثر ظرفیت کار می کنند، پاسخگویی به تقاضا دشوار خواهد بود. در این شرایط، یک منبع معتبر به نام ایران وجود دارد که همه می‌دانند به دلیل تحریم‌ها از تمام پتانسیل خود استفاده نمی‌کند، بنابراین سعی می‌کنند کند عمل کنند.» اگر از این پتانسیل استفاده نکنند، هر کشوری که به زودی تجارت می کند، تصمیم هوشمندانه ای اتخاذ می کند، زیرا اگر دیر شود، ممکن است ظرفیت ایران محقق شود و جایی برای پاسخگویی به تقاضا وجود نداشته باشد.

نماینده اسبق ایران در اوپک با بیان اینکه شرایط و تقاضای بازار کشور به گونه ای است که تحریم ها به این معنا نیست که با بالا بودن تنش ها با اوکراین و روسیه هیچ قدرتی در این زمینه اعمال نشود.

با وجود اینکه ایالات متحده اعلام کرده است که تحریم های سنگینی را علیه روسیه اعمال خواهد کرد، اما انرژی شامل حال نمی شود زیرا آنها می دانند که اگر انرژی تحریم شود، بحران بزرگ و قیمت های غیرقابل پیش بینی به وجود خواهد آمد. حساس و تحریم ها دیگر واکنشی نشان نمی دهند.

به گفته وی، به نظر می رسد کشورهای اروپایی تا آخرین نفس مایل به همکاری با آمریکایی ها هستند، اما کشورهای آسیایی برای تامین تقاضا به فکر راه اندازی هستند و به همین دلیل دست به راه اندازی پالایشگاه های ایرانی زده اند.

بعید است قیمت ها همچنان بالا بماند.
نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به وضعیت قیمتی در بازار نفت در صورت شکست توافق و عدم رعایت برجام یعنی گرم شدن بیش از حد نفت گفت: با شروع فصل بهار قیمت ها تا حدودی کاهش می یابد. سیستم خاموش خواهد شد و بازار به منابع جدید نیاز دارد.

خطیبی با بیان اینکه عرضه جدید به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری رو به کاهش است و در بسیاری از بخش‌ها اصلا سرمایه‌گذاری نشده است، گفت: این شرایطی است که اگر نداشته باشیم، سرمایه‌گذاری عرضه جدیدی نخواهد داشت. دلیل این امر مجازات است. در بازار نفت ناامنی وجود دارد و بازار به این موضوع واکنش نشان داده و بعید است قیمت از مرز 100 دلار عبور کند و همچنان بالا بماند.

به گفته وی، اگر وضعیت اوکراین، روسیه و آمریکا بدتر شود، ممکن است وضعیت بازار نفت بدتر شود، کشورهای آسیایی باید نگران امنیت انرژی خود باشند و ایران یکی از کشورهایی است که مطمئن ترین منابع را دارد. می توانند روی آن حساب باز کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم