سه دلیل برای اینکه ایران تحریم ها را تحمل می کندروآرو- اقتصاد ایران به شدت از تحریم ها ضربه خورده است اما سقوط نکرده است.

به گفته اقتصاددانان، یک در در یک زمان باز می شود و در دیگری بسته می شود. طی دو هفته گذشته، فشار جهانی بر امور مالی روسیه به شدت افزایش یافته است. در همین حال، ایران قصد دارد برخی از تحریم ها را لغو کند. در سال 2018، ایالات متحده از توافق هسته ای چندجانبه با ایران خارج شد.

یک سال مذاکرات برای احیای آن اکنون در حال اتمام است. توافق هسته ای با ایران قریب الوقوع به نظر می رسد. در نتیجه چنین توافقی، نفت ایران به بازارهای جهانی بازگردانده می شود که این فرصت را به من می دهد تا با تهران به توافق برسم.

تجربه ایران آموزنده است. طی دهه گذشته، کشور تحت فشار تحریم های جهانی با بحران اقتصادی، کاهش قیمت ها و تورم مزمن مواجه بوده است. اقتصاد ایران تحت تاثیر قرار گرفت اما سقوط نکرد. این تا حد زیادی به این دلیل است که سازندگان ایرانی انعطاف پذیری نشان داده اند. رشد بورس تهران گواه این موضوع است. بسیاری از شرکت هایی که به حیات خود ادامه می دهند و پیشرفت می کنند در آنجا سهام دارند.

تحریم های آمریکا علیه ایران دهه هاست که اعمال شده است. تحریم ها در سال 1979 آغاز شد، زمانی که جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا، واردات نفت از ایران را ممنوع و دارایی های ایالات متحده را به دنبال تصرف سفارت آمریکا در تهران مسدود کرد. با این حال، تحریم ها علیه ایران در واقع زمانی آغاز شد که سایر کشورها به آن پیوستند.

برای تحت فشار قرار دادن ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش، موجی از تحریم‌های بین‌المللی بین سال‌های 2010 تا 2012 علیه تهران اعمال شد. به تدریج افزایش یافت. صادرات نفت ایران و بانک ها هدف قرار گرفتند دارایی های خارجی بانک مرکزی مسدود شده و بانک های سراسر جهان از سوی آمریکا از تامین مالی منابع دلاری ایران منع شده اند. از آن زمان، تحریم‌ها با درجات قوت و ضعف متفاوتی علیه ایران اعمال شده است.

آسیب های ناشی از تحریم ها بر اقتصاد ایران گسترش یافته است. صادرات نفت ایران از 2.5 میلیون بشکه در روز در سال 2011 به 1.1 میلیون بشکه در سال 2014 کاهش یافت. اقتصاد این کشور بین سال های 2012 تا 2018 بحران اقتصادی شدیدی را تجربه کرد. تحریم صادرات نفت ایران، حفره بزرگی در امور مالی دولت ایجاد کرده است.

مقامات ایرانی به دلیل عدم دسترسی به ذخایر خود یا درآمدهای دلاری قابل اعتماد حاصل از صادرات نفت، نتوانستند از نرخ ارز برای حفظ ثبات حمایت کنند. نتیجه افزایش مزمن تورم است. آخرین گزارش بانک جهانی در مورد ایران به از دست دادن چند دهه رشد اقتصادی اشاره دارد. رشد تولید ناخالص داخلی ایران اندک است، اگرچه وضعیت احتمالا بدتر می شود.

برای تاب آوری اقتصاد ایران سه توضیح وجود دارد. اولاً، اگرچه تحریم ها به طور گسترده و با دقت اعمال می شد، اما به بیرون درز کرد. ایران می تواند صدها هزار بشکه نفت در روز صادر کند. بیشتر آن به صورت نفت از مالزی، عمان یا امارات متحده عربی به چین صادر می شود.

نقض تحریم‌ها خطرناک است، اما برخی از پالایشگاه‌های خصوصی جهان حاضرند در ازای کاهش شدید قیمت‌ها، این ریسک را بپذیرند. از سوی دیگر، دلار تنها ارز مورد استفاده نیست: ایران نیز با یوان چین و امارات متحده عربی معامله می کند.

دومین منبع تاب آوری، تنوع صادراتی است. ایران دارای صنعت بزرگ تولیدی است. برخی از صنایع بزرگ مانند معادن و معادن از انرژی ارزان و قابل اعتماد بهره مند هستند. علاوه بر این، ایران با کشورهای پرجمعیت از جمله پاکستان و ترکیه مرز مشترک دارد. بخشی از تجارت زمینی ایران غیرقانونی است و بنابراین کنترل آن دشوار است.

عامل سوم جایگزینی واردات است. ریل ضعیف تر، بسیاری از کالاهای وارداتی را از دست ایرانی ها خارج کرده است. اما این به نفع ۸۳ میلیون تولیدکننده داخلی ایران است. یک تاجر ایرانی می گوید: از تهران خرید کنید. لباس، اسباب بازی و لوازم خانگی ایرانی را خواهید دید». وی گفت: اگر شاخص خودکفایی جهانی وجود داشته باشد، ایران رتبه بالایی خواهد داشت.

بازار سهام ایران نشان دهنده یک اقتصاد منعطف است. برخی از شرکت‌های بزرگ در فهرست تحریم‌ها قرار دارند، اما صدها شرکت کوچک‌تر در فهرست تحریم‌ها قرار ندارند. بازار سهام در برابر کاهش ارزش ریال و افزایش تورم محافظت خوبی از خود نشان داده است. بسیاری از مردم عادی ایرانی به این موضوع توجه کرده اند.

بورس اوراق بهادار تهران در سال 2020 با انباشت منابع مالی خرد منفجر شد. مقامات ایرانی به اقتصاد منعطف افتخار می کنند. اسفندیار باتمانقلیج، کارشناس اقتصاد ایران، معتقد است که سفت شدن اقتصاد ایران یک مبارزه از پایین به بالا برای بقا است تا یک استراتژی از بالا به پایین. اقتصاد از مردم عادی تشکیل شده است. آنها به بهترین شکل خود را با شرایط در حال تغییر وفق می دهند. برای مردم ایران، انتظار واقعی یک روز بهتر اکنون در پیش است. برای مردم روسیه، اصلاح دردناک واقعیت تازه شروع شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم