سناریوی تعیین دستمزد 1401در اقتصاد ایران برای حفظ قدرت خرید دستمزد کارگران و مصون ماندن معیشت آنها از کاهش از اوایل دهه 1400، حداقل دستمزد و مزایای خانوارهای کارگری باید حدود 60 درصد افزایش می یافت. تامین مخارج زندگی کارگران و ایجاد زمینه مساعد برای مبارزه دولت با توسعه فقر.

به گزارش همشهری، رقم تعیین شده برای حداقل دستمزد کارگران عامل موثری در تقویت یا تضعیف توسعه فقر در کشور است و این رقم به حداقل دستمزد کارگران نزدیکتر است.بازتر. دولت سطح زندگی جامعه را بهبود خواهد بخشید. اما اتهام تورم بودن دستمزدها در واقع مخالف افزایش دستمزد دولت است و این چالشی است که انتظار می رود در دولت سیزدهم با توجه به سیاست های فقرزدایی مورد توجه قرار گیرد.تاکید رئیس جمهور.

فلسفه تعیین دستمزد سالانه

شورای عالی کار به عنوان عالی ترین مرجع در حوزه کار و اشتغال و اجرای دستمزد سال نو امروز با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل جلسه داد و کمک هزینه معیشت را اعطا کرد. این احتمال وجود دارد که در این جلسه نظرات شرکای اجتماعی جمع بندی و حداقل دستمزد برای سال 1401 تعیین شود.

قوانین کار اکثر کشورها بازنگری و محدودیت دستمزد کارگران را پیش بینی کرده است و حتی در برخی کشورها جلسات بررسی دستمزد بیش از یک بار در سال برگزار می شود.

هدف اصلی این جلسات رصد قدرت خرید خانواده‌های کارگران و همچنین وضعیت بنگاه‌ها در پرداخت دستمزد است و از آنجایی که تورم در اکثر اقتصادها سرکوب شده است، نتیجه این جلسات لزوماً افزایش نخواهد بود. افزایش دستمزد؛ اما در اقتصاد ایران که به دلایل مختلف در داخل و خارج از کشور، مانند عملیات بانکی، سیاست‌های پولی، کسری بودجه دولت، تحریم‌های خارجی در اکثر موارد، تغییرات قیمتی در طول سال نسبت به سال گذشته، رشد کرده است، قابل توجه و اجتناب‌ناپذیر. رشد دستمزدها نسبت به سال گذشته بیشتر است.

حزب کارگر همواره تاکید کرده است که در مذاکرات دستمزد، اصل اول حفظ قدرت خرید دستمزد است و در اکثر موارد مانند سال های 92-96 افزایشی در قدرت خرید واقعی دستمزدها وجود ندارد. سرکوب دستمزدها، شرایط افزایش، قدرت خرید کمتر دستمزدهای واقعی و افزایش دستمزدها را بیشتر از تورم می دهد.

سناریوی تعیین دستمزد منصفانه

نگاهی به نرخ تورم در بهمن ماه و مقایسه آن با محاسبه هزینه زندگی کارگران در بهمن 95 و 1400 نشان می دهد که بهترین سناریو حفظ قدرت خرید واقعی کارگران و جلوگیری از افزایش آن است. معیشت، افزایش 60 درصدی حداقل دستمزد و مزایا و رساندن آن به مرز 6.5 میلیون تن است.

محاسبات نشان می‌دهد که در صورت موافقت با افزایش در مذاکرات دستمزد ۱۴۰۱، کارگران می‌توانند مانند سال‌های گذشته به زندگی عادی بازگردند و همان زندگی را تجربه کنند، به امید اینکه در سال‌های آینده تورم را مهار کنند. پیش از این کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین جلسه خود در سال جاری، هزینه معیشت 3.3 خانوار کارگری را با 30.2 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 89 میلیون و 798 هزار و 205 ریال در ماه تعیین کرده بود.

این در حالی است که آخرین آمار مرکز آمار ایران از افزایش 41.4 درصدی تورم مصرف کنندگان در بهمن ماه حکایت دارد و اگرچه افزایش 30.2 درصدی هزینه های معیشتی کارگران نسبت به سال قبل صحت ندارد. افزایش دادن. نرخ هایی که با واقعیت های اقتصادی مطابقت دارد. از آنجایی که بیشترین هزینه چهارم را خانواده های کارگری تشکیل می دهند، بررسی وضعیت تورمی این کاهش در بهمن ماه می تواند راهنمای خوبی برای برآورد شرایط کاری کارگروه باشد.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در بهمن ماه امسال که میانگین نرخ تورم 41.4 درصد بود، علامت چهارم تورم 42.5 درصدی را تجربه کرد و این رقم حاصل افزایش 53.8 درصدی تورم مواد غذایی و تورم با افزایش 33.7 درصدی است. در تورم غیر غذایی و خدماتی همچنین در این آمار ضریب اهمیت مواد غذایی در بسته مصرفی دهک چهارم 36.6 درصد و ضریب اهمیت خدمات گروهی و غیرخوراکی 63.4 درصد است.

با این تفاصیل به دلیل تورم 53.8 درصدی مواد غذایی که بیش از یک سوم هزینه زندگی کارگران است، سهل انگاری در بازگرداندن قدرت خرید کارگران می تواند خانواده های کارگران را در فقر نسبی قرار دهد یا یکدیگر را بدتر کند. فقر. فقر مرتبط با فقر مطلق پایان خواهد یافت.

سناریوهای احتمالی برای تعیین دستمزد

سال گذشته هزینه زندگی خانواده 3.3 نفره کارگری به 6 میلیون و 895 هزار تن محدود شد و حداقل دستمزد و مزایای 4 میلیون و 50 هزار تنی این خانواده حدود 59 درصد آن را به خود اختصاص داد.

اگر قرار است در سال آینده قدرت خرید کارگران بر اساس قیمت بهمن ماه حدود 59 درصد از مخارج زندگی 8 میلیون و 979 هزار تنی (که اخیراً در کمیته دستمزد مشخص شد) تامین شود، حداقل دستمزد و مزایای یک خانواده. 3.3 نفر نسبت به 30 سال جاری با افزایش 5 درصدی به مرز 5.3 میلیون تومان با افزایش یک میلیون و 240 هزار تومانی رسید و همچنان فقط از نظر خرید کارگری در حد اوایل سال 1400 است. قدرت. آمار؛ اما نکته اصلی این است که نرخ افزایش دستمزد کارگران در سال جاری بسیار کمتر از هزینه واقعی بسته است و افزایش 30.2 درصدی آن تورم 41.4 درصدی بهمن ماه و تورم 53.8 درصدی خوراکی ها نبوده است. کالاهای سبد مصرفی دهک چهارم. و نه با تورم 33.7 درصدی کالاهای غیرخوراکی در بسته دهک نامناسب است.

در نتیجه از دولت سیزدهم انتظار می رود که احیای واقعی قدرت خرید دستمزد را از طریق سیاست های فقرزدایی و فقرزدایی و نابرابری های غیرآماری ادامه دهد. در غیر این صورت معضل افزایش تعداد کارگران فقیر باید 1401 به بخش فقر و رفاه اضافه کند.

حمید حاج اسماعیلی کارشناس بازار کار نیز با اشاره به اینکه امسال ارقام بسته تغذیه با دخالت مستقیم دولت تعیین شد، گفت: در ایران بالاخره دولت رقم دستمزدها را اعلام کرده است. اما بر اساس یکسری مولفه ها می توان از این به بعد رقم دستمزد سال آینده را که حداقل دستمزد تعیین شده برای کارکنان دولت است، تخمین زد.

حاج اسماعیلی افزود: کمیسیون پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال 1401 برای حداقل دستمزد 4.5 تا 5.6 ​​میلیون تومان را افزایش داده است که ممکن است ولی نگهبان از ارقام و مزایای حداقل دستمزد اعتراضی به آن نداشته باشد. کارگران در سال گذشته حقوق کارمندان بالاتر از حداقل تعیین شده بود و به نظر نمی رسد دستمزد تعیین شده برای سال 1401 کمتر از 5.6 میلیون تومان باشد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم