سناریوهای مختلف ارزش دلار در سال 1401


روآرو- دبیرکل کانون صرافان معتقد است با توجه به بسته شدن بودجه سال آینده با 23 هزار تومان، در صورت ادامه روند نزولی در بازار ارز، نرخ دلار به کمتر از 23 هزار تومان نمی رسد. از سوی دیگر در سه ماهه گذشته ارزش دلار از 30 هزار و 500 تومان وارد شبکه 25 هزار تومانی شد و در صرافی به 24 هزار تومان رسید.

به گزارش فرارو، سعید مجتهدی روند نزولی بازار ارز را عواملی چون افزایش قیمت نفت، نتیجه مورد انتظار مذاکرات وین، شدت تحریم ها و … دانست و گفت: بنابراین احتمال سقوط دلار به زیر 23 هزار دلار وجود دارد. تومان بسیار پایین است.»

در حالی که در روزهای اخیر دلار در مراحل اولیه کانال 26000 بوده است، بدون توجه به اخبار، 10 روز از بازگشت دلار به 26000 تومان می گذرد اما در این مدت بانک آمریکایی هیچ نشانه ای از خود نشان نداده است. پیشروی و تصاحب موقعیت قوی جدید و هیچ دلیل معتبری برای عقب نشینی به کانال 25000 تومانی نیافت.

بازار ارز معمولا به اخبار سیاسی واکنش سریع نشان می دهد، اما با وجود اخبار ضد و نقیض از مذاکرات احیای برجام، تغییری در رویکرد دلار ایجاد نشده است. دلار روز چهارشنبه با رقم 26 هزار و 200 تومان به فعالیت بازار آزاد خود پایان داد و نسبت به قبل از عید فطر 30 تومان ارزان شد.

پیش بینی نرخ ارز در سال آینده
وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فارو وی با اشاره به اینکه دو سناریو برای نرخ ارز در سال آینده قابل تصور است، گفت: در یک سناریوی خوش بینانه اگر برجام کم اتفاق بیفتد یا اتفاق نیفتد، بازار ارز را آرام می کند و از افزایش قیمت ها جلوگیری می کند.

وی افزود: از سوی دیگر با تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت نفت بیش از 100 دلار افزایش یافته است که این امر باعث افزایش قیمت فرآورده های نفتی شده است که درآمد ارزی ایران را بیش از 95 درصد افزایش داده است. صادرات غیرنفتی محصولات نفتی است.

شقاقی گفت: همچنین با فاصله گرفتن کشور از قله کرونا و بازگشت اقتصاد جهانی به حالت عادی، این موضوع با توجه به اینکه ایران دارای مواد معدنی زیادی است، قیمت جهانی فلزات را بالا برده است. صادرات فلزات و مواد معدنی بالاست که این امر موجب افزایش درآمدهای ارزی ایران نیز شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تراز ارزی کشور را می توان در سال آینده مثبت پیش بینی کرد، افزود: بنابراین می توان انتظار داشت که احیای برجام در سال آینده برای اقتصاد ایران مطلوب باشد ضمن اینکه در یک سناریوی بدبینانه نیز وجود دارد. اگر مذاکرات برجام شکست بخورد، پرونده هسته ای ایران احتمالا به شورای امنیت می رود که بیش از 30 هزار دلار جمع آوری می کند.

وی درباره پیش بینی نرخ ارز در سال آینده نیز گفت: با توجه به افزایش درآمدهای ارزی و بهبود وضعیت اقتصادی، دلار از 23 تا 25 هزار تومان در نوسان خواهد بود، اما اگر بنا به دلایلی برجام به نتیجه ای برسد که شرح داده شد. بالاتر از دلار به کانال 30 هزار تومان می رود، اما این موضوع از یک سو به دلیل افزایش قیمت نفت به دلیل جنگ اوکراین و افزایش قیمت فلزات به دلیل بهبود کرونا در جهان، باید مورد توجه قرار گیرد. درآمدهای ارزی کشورمان افزایش چشمگیری خواهد داشت، اما برعکس در صورت لغو برجام، این دو عامل بر یکدیگر تأثیر می گذارند و نرخ ارز به حدود 30 هزار تن می رسد.

شقاقی گفت: با احیای برجام، انتظارات تورمی نیز کاهش می یابد. البته انتظارات تورمی کنترل خواهد شد و این امر بر بازار ارز تاثیر می گذارد، از سوی دیگر بانک مرکزی می تواند بازار ارز را کنترل و تنظیم کند. آسان تر که منجر به تثبیت بازار ارز می شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم