رکورد قیمت گندم در بازار جهانیگندم شیکاگو برای اولین بار از سال 2008 بیش از 10 دلار در هر بوشل (25.40 کیلوگرم) معامله شد و در ماه گذشته با حملات نظامی روسیه به اوکراین که صادرات غلات را مختل کرد، به افزایش خود ادامه داد.

به گزارش ایسنا، قیمت گندم نرم زمستانه قرمز با شکستن سقف روزانه با 7.6 درصد افزایش به 10.59 دلار در هر بشل رسید. قیمت گندم که یک غذای اصلی است، در ماه گذشته حدود 40 درصد افزایش یافت و قیمت تمام کالاها از جمله نان و روغن خوراکی را افزایش داد. ذرت خوراک دام و شیرین کننده ها 2.8 درصد افزایش یافت که بالاترین میزان از سال 2013 است.

روسیه و اوکراین صادرکنندگان عمده گندم هستند و 29 درصد از صادرات جهانی را به خود اختصاص می دهند که عمدتاً از طریق بنادر دریای سیاه انجام می شود. بیشتر گندم به خریداران عمده خاورمیانه و شمال آفریقا مانند مصر و ترکیه صادر می شود. اوکراین همچنین یکی از بزرگترین صادرکنندگان ذرت است که 4.5 میلیون تن در ماه صادر می کند و مشتریان اصلی آن چین و اتحادیه اروپا هستند. هر دو کشور همچنین حدود 80 درصد از صادرات روغن آفتابگردان جهان را به خود اختصاص می دهند. جنگ در اوکراین و تحریم های آمریکا و اروپا علیه مسکو بازار غلات را مختل کرده است و واردکنندگان برای واردات از کشورهای دیگر عجله دارند.

فعالیت‌های بندری در اوکراین از زمان آغاز تجاوز روسیه در هفته گذشته و توقف تجارت غلات با روسیه مختل شده است. خریداران تمایلی به پذیرش ریسک ورود به یک معامله جدید یا پرداخت هزینه و بیمه بالا برای یک کشتی باری از آن منطقه ندارند. شرکت های تجاری اماکن خود را در این منطقه بسته اند.

جنگ در گذشته به دلیل خشکسالی و کمبود نیروی کار قیمت محصولات کشاورزی را افزایش داده است. افزایش قیمت ها در هفته های اخیر باعث کاهش قیمت جهانی مواد غذایی شده است. جنگ احتمالا ادامه خواهد داشت و استخدام و اختلال در تدارکات و تدارکات چشم انداز محصولات ذرت و آفتابگردان را ضعیف کرده است. علاوه بر این، محصول فعلی گندم زمستانه راکد است، اما باید دید امسال چقدر برداشت می شود.

به گزارش بلومبرگ، روغن پالم و روغن سویا، پرمصرف ترین روغن های جهان، به دلیل خشکسالی، کمبود نیروی کار و نگرانی در مورد کمبود و تهدید روغن آفتابگردان به اوج خود رسیده اند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم