رسمی؛ طوفان های زمین شناسی بسیاری در هفته آینده به زمین خواهند رسید!روآرو- اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) و آژانس هواشناسی بریتانیا هشدار مشترکی را درباره طوفان های زمین شناسی خفیف و متوسط ​​صادر کرده اند که در روزهای آینده زمین را درنورد خواهند کرد، به این معنی که تا هفت روز آینده شاهد اثرات این طوفان خواهیم بود. روز بعد، ما نور خورشید را روی زمین خواهیم داشت.

به گزارش فرارو. از اواسط ژانویه، خورشید تقریبا هر روز شاهد انفجارهای عظیم و انفجارهای عظیم گل رز بوده است. این بدان معناست که اتفاقی اجتناب ناپذیر در حال رخ دادن است. برخی از این فوران ها در جهت کلی زمین فوران کردند، یعنی ما با طوفان های خورشیدی روبرو هستیم.

البته این هشدار به طوفان های جغرافیایی «از خفیف تا متوسط» اشاره دارد و این می تواند به ما اطمینان دهد که این طوفان های خورشیدی به ما آسیبی نمی رساند. در واقع، طوفان های هندسی خفیف تا متوسط ​​در چند روز گذشته ما را نیز تحت تأثیر قرار داده است، به طوری که مقیاس طوفان خورشیدی در پنج سطح در دو سطح کم خطر G1 و G2 گروه بندی شده است. البته، در همان سطح خطر کم، امواج رادیویی با فرکانس بالا در عرض های جغرافیایی بالا ممکن است کاهش یابد و ماهواره ها ممکن است به دلیل تغییر در کشش اصلاح شوند. ممکن است تغییراتی در شبکه برق و برخی اختلالات در فعالیت های حیوانات مهاجر وجود داشته باشد. با این حال، اگر شرایط فراهم باشد، می توان ماهواره را به آسمان پرتاب کرد.

همچنین می‌توانیم شاهد افزایش شفق‌های قطبی باشیم. آژانس هواشناسی بریتانیا توصیه کرد: «تا اواسط ماه مارس، دو موج شفق قطبی (CME) و یک دریچه کرونا با سرعت بالا به سمت زمین احتمالا شفق را افزایش می‌دهد. این صفحه های نوری می توانند تا 55 درجه را در هر قطب ببینند.

طوفان های خورشیدی رویدادهای آب و هوایی در فضای عمومی هستند و زمانی رخ می دهند که خورشید ما فعال تر باشد. در نتیجه چنین وقایعی، CME و باد خورشیدی میدان مغناطیسی زمین و اتمسفر بالا را مختل می کنند، که هر دو در حال حاضر در حال وقوع هستند.

CME یا تاج خورشیدی که در بیرونی ترین ناحیه اتمسفر ستاره قرار دارد، در طول فوران، پلاسما و میدان های مغناطیسی ساطع می کند. اگر CME به زمین برخورد کند، تأثیرات تأثیر خورشید بر میدان مغناطیسی زمین می تواند باعث ایجاد طوفان های هندسی شود که به آن طوفان های خورشیدی نیز می گویند. باد خورشیدی که از یک “سوراخ” در کرونا خارج می شود. این مناطق سردتر و متراکم‌تر از پلاسما در جو خورشیدی با میدان‌های مغناطیسی بازتر هستند. چنین مناطق باز به خورشید اجازه می دهد تا راحت تر فرار کند و تابش الکترومغناطیسی را با سرعت بالا به فضا منتقل کند. اگر آن سوراخ ها رو به زمین بود، آن بادها می توانستند به سمت ما بیایند.

هنگامی که ذرات باردار خورشید با جو زمین برخورد می کنند، به سمت قطب هایی در امتداد خطوط میدان مغناطیسی زمین هدایت می شوند، جایی که به اتمسفر بالا شارژ می شوند و با مولکول های موجود در آن برهم کنش می کنند. این فعل و انفعال مولکول ها را یونیزه می کند و به آنها نور می دهد که ما آن را شفق قطبی می شناسیم.

به گزارش شفق ها، در شاخص ده نقطه ای Kp فعالیت زمین شناسی روزهای 23 و 25 اسفند به ترتیب حداکثر 6 Kp و 5 Kp داشتند. این بدان معنی است که احتمال وجود شفق های روشن و پویا با احتمال شفق قطبی وجود دارد، بنابراین زمان خوبی برای دنبال کردن نور در آسمان است.

اگر اخیراً خورشید کمی فعال تر به نظر می رسد، به این دلیل است که چنین چیزی واقعاً در حال رخ دادن است. ستاره ما 11 چرخه فعالیت با قله های خاص و کشش گرانشی معروف به حداکثر و حداقل خورشید را پشت سر می گذارد. زمانی که میدان مغناطیسی خورشید ضعیف ترین باشد، نور خورشید به حداقل می رسد. زمانی اتفاق می افتد که قطب های مغناطیسی خورشید تغییر موقعیت دهند. آخرین خورشید گرفتگی در دسامبر 2019 رخ داد.

زمانی که میدان مغناطیسی خورشید در قوی ترین حالت خود قرار دارد، اکنون به حداکثر سطح خورشید در حال افزایش هستیم. از آنجایی که میدان مغناطیسی خورشید فعالیت آن را کنترل می کند، به این معنی است که شاهد افزایش شعله های خورشیدی، شراره های خورشیدی و CME خواهیم بود. (لکه‌های خورشیدی مناطق گذرا میدان‌های مغناطیسی قوی هستند که وقتی میدان مغناطیسی خورشید به دام می‌افتد تشکیل می‌شوند.) انتظار می‌رود اوج خورشیدی بعدی در حدود جولای ۲۰۲۵ رخ دهد.

پیش بینی نحوه عملکرد هر چرخه خاص دشوار است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است وارد بیشترین چرخه های ثبت شده تا به امروز شده باشیم. طوفان های خورشیدی قوی تر می توانند مشکلات مهم تری ایجاد کنند، بنابراین امیدواریم ستاره ما آن را پایین نگه دارد.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم