رازهای جالبی درباره دایناسورهای ترکیه فاش می کند


روآرو- Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex یا Tyrannosaurus rex معروف ترین دایناسور جهان است که در گذشته موضوع داستان ها و فیلم های بسیاری بود اما واقعیت این است که اطلاعات ما در مورد این شکارچی شگفت انگیز هنوز کاستی های زیادی دارد. در همین حال، باستان شناسان اخیرا در یک مطالعه جدید بر روی استخوان های حیوانات دریافتند که در واقع سه نوع تی رکس وجود دارد.

به گزارش فرارو. علیرغم تحقیقات گسترده بر روی گونه های تیرانوزاروس، تمامی نمونه های یافت شده از دشت های کانادا تا جنوب غربی ایالات متحده متعلق به یک گونه هستند. اما بررسی دقیق تغییرات اسکلتی و تجزیه و تحلیل داده ها در یک مطالعه جدید باستان شناسی نشان داده است که سه نوع مختلف از این دایناسور وحشتناک وجود دارد.

مدتی است که دانشمندان به تفاوت‌های فیزیولوژیکی اسکلت‌های نمونه‌های تیرانوزوروس، به‌ویژه استخوان ران، در نمونه‌هایی با اندازه‌های مشابه و نمونه‌هایی با یک یا دو دندان باریک در فک قدامی اشاره کرده‌اند. با این حال، این تفاوت ها تا حد زیادی به دلیل حداقل تفاوت های جنسیتی است که بین زن و مرد وجود دارد. مرتبط است. برخی از دانشمندان فرضیه های دیگری را مطرح کرده اند که این تفاوت ها به مکان گونه ها در مراحل مختلف رشد ژنتیکی یا صرفاً تنوع فردی مربوط می شود. اگرچه بسیاری از محققان فرضیه‌های ایجاد تفاوت‌های خاص و فردی در برخی گونه‌های تیرانوزاروس را جذاب‌تر یافته‌اند، اما فرضیه‌های وجود گونه‌های مختلف نیز تقویت شده است.

بر این اساس، باستان شناسان استخوان ها و لثه های 38 نمونه تیرانوزاروس را اندازه گیری و توصیف کردند. آنها استخوان های فمور را در 24 نمونه از دایناسورها مقایسه کردند که قدرت آنها را نشان می داد. آنها همچنین قطر پایه دندان یا فضای لثه را اندازه گرفتند تا ببینند دایناسور یک یا دو تومور دارد یا خیر. سطح “نیرو” (که قدرت استخوان را از نظر اندازه و طول توصیف می کند) به نظر نمی رسد با اندازه مطلق نمونه مرتبط باشد و این نشان می دهد که تغییرات فمور را نمی توان با سن و اندازه توضیح داد. در واقع، برخی از بزرگترین نمونه ها دارای استخوان های “خوب” هستند که نازک تر و منحنی تر هستند.

فمورهای قوی‌تر معمولاً در بین نمونه‌ها نسبت به سایر استخوان‌های ران رایج‌تر هستند، که نشان می‌دهد این تفاوت‌ها به دلیل دوجنس‌گرایی نیست، جایی که توزیع یکنواخت‌تری انتظار می‌رود. بیست و نه نمونه از تیرانوسورها از این مطالعه در لایه‌های زمین‌شناسی خاصی از رسوبات در سازندهای Lancian بالایی در شمال Lancian در آمریکای شمالی (تا حدود 67.5 تا 66 میلیون سال پیش) یافت شد. این رسوبات را می توان به سه سطح کم، متوسط ​​و بالایی تقسیم کرد. جالب است که از شش استخوان ران در پایین، همه قوی هستند. در لایه میانی تنها یک فمور Gracyl یافت شد و در لایه فوقانی پارگی یکنواخت تری از دو گونه مشاهده شد. این تنوع در لایه های بالایی نیز بیشتر از آن چیزی است که در سایر گونه های تروپود موجود در این رسوبات مشاهده می شود. این یافته ها قویاً نشان می دهد که تیرانوزاروس در طول زمان به مدل های مختلف فیزیولوژیکی روی آورده است.

گرگوری پل، باستان شناس و محقق اصلی، گفت: “ما دریافتیم که جهش در استخوان ران تیرانوزوروس ممکن است به جنسیت یا سن نمونه مربوط نباشد.” “ما گمان می کنیم که این تغییرات در استخوان ران ممکن است در طول زمان از اجداد طبیعی با استخوان ران قوی تر رخ داده باشد.” تفاوت در نیروی فمورال بین لایه‌های رسوب را می‌توان از نظر اندازه متفاوت در نظر گرفت تا مدل بالقوه متفاوتی را نشان دهد.

در نتیجه این یافته ها، محققان سه “مورفوتیپ” قابل شناسایی از گونه تیرانوزاروس را توصیف کردند. بنابراین، تیم دو گونه جدید بالقوه از این دایناسور شکارچی را معرفی کرد که اولین آنها T. imperator است. نمونه در لایه های زیرین و میانی رسوب یافت می شود و استخوان ران قوی تر است و معمولاً دارای دو سوراخ است. گونه دوم، T. regina (Queen Rex)، در لایه بالایی یافت می شود و ممکن است لایه میانی رسوب باشد، و دارای الیاف و ثنایای ظریف تری است. T-rex که قبلاً شناخته شده بود در لایه های بالایی و میانی رسوب شناسایی شد و در حالی که یک تومور منفرد داشت، تاندون های قوی تری داشت.

رازهای جالبی درباره دایناسورهای ترکیه فاش می کند

با این حال، نویسندگان این مطالعه با احتیاط متذکر می‌شوند که این تفاوت‌ها برای گونه‌های جدید و منحصربه‌فرد Tyrannosaurus مشخص نیست و نمی‌تواند احتمال جنسیت غیرطبیعی یا سایر توضیحات شرح داده شده را کاملاً رد کند. برخی رد می کنند. از آنها با عدم اطمینان در مورد مکان. با این حال، این گروه فکر می‌کند که رابطه بین تنوع فیزیکی نمونه‌ها و موقعیت آنها در سوابق جغرافیایی در واقع نشان‌دهنده وجود گونه‌ای ناشناخته تیرانوزاروس است. در آینده، محققان انتظار دارند در صورت یافتن مدل‌های مناسب‌تر برای چارچوب جدید توسعه یافته، بازدید مجدد از این گونه‌های جدید مفیدتر باشد. نتایج این مطالعه در یک مجله دقیق است. سیر تکاملی زیست شناسی چاپ می شود.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم