دو سناریو حداقل دستمزد سال آینده؛ 5.6 یا 9 میلیون تومان؟


روآرو- در حالی که طبق مصوبه شورای عالی کار، معیشت کاری خانواده ها با میانگین 3.3 نفر در ماه، 8 میلیون و 979 هزار تومان برای خانواده های کارگری تعیین شده است. به نظر می رسد بر اساس تعیین 5.6 میلیون تومانی حداقل دستمزد سال آینده، از سوی کمیسیون تلفیق حداقل دستمزد 1401 نیز به همین میزان تعیین شود.

به گزارش فرارو، فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار شورای اسلامی کار با اشاره به اینکه نمایندگان کارگران در شورای عالی کار به دنبال تعیین حداقل دستمزد منطقه ای هستند، اظهار داشت: در این راستا نمایندگان کارگران در شورای عالی کار به دنبال تعیین حداقل دستمزد منطقه ای هستند. فرارو وی گفت: اگر دستمزد بر اساس جغرافیا یا حرفه و طبقه تعیین شود، میزان تعیین شده بر این اساس بسیار بیشتر از حداقل دستمزدی است که به طور معمول و جهانی تعیین می شود.

نمایندگان کارگران در شورای عالی کار افزودند: تعیین دستمزد جغرافیایی مستلزم زیرساخت هایی است که در حال حاضر وجود ندارد، بنابراین حداقل دستمزد در سطح جهانی تعیین می شود، بر اساس مبنای جغرافیایی و طبقاتی و حرفه ای، اما در چهار دهه گذشته به دلیل اینکه دولت کار خود را انجام نداده است، ما هرگز ندیده ایم دستمزدها بر اساس منطقه تعیین شود.

آقای توفیقی گفت: “این کار مستلزم شناسایی سبدهای معیشتی بر اساس نوع منطقه و نوع کارگاه در آن مناطق، قدرت خرید مردم در آن منطقه، قیمت کالاها و خدمات در آن منطقه، توزیع. جمعیت و پراکندگی از حرفه های مختلف و اطلاعاتی از این دست. اصلا چنین داده ای وجود ندارد.

تکلیف حداقل دستمزد در سال 1401 چه می شود؟
حمید حاجی اسماعیلی کارشناس اشتغال و عضو سابق شورای عالی کار است. گفتگو با فارو وی با توجه به دو سناریو در خصوص تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال آینده گفت: با توجه به اینکه مجلس در لایحه بودجه سال آینده حداقل دستمزد را 5 میلیون و 600 هزار تن در نظر گرفته است در حالی که دولت این رقم را تعیین کرده است. در 4 میلیون و 500 هزار تومان می توان انتظار داشت حداقل دستمزد سال آینده برابر با میزان تعیین شده توسط کنگره باشد.

وی افزود: بنابراین تعیین رقم پنج میلیون و ششصد هزار و ششصد هزار تن به عنوان حداقل دستمزد کارگران در سال آینده قابل تامل است، از سوی دیگر با توجه به اینکه در کمیته دستمزد شورای عالی کار در سال آینده، در صورتی که طبق آمار در رابطه بین تورم و تورم حدود 9 میلیون تن تعیین شده است در حالی که طبق ماده 41 قانون کار دولت باید حداقل دستمزد را بر اساس بسته معیشتی تعیین کند.

حاج اسماعیلی گفت: متأسفانه سال هاست که شاهد بوده ایم که دولت در تعیین حداقل دستمزد کارگران مطابق قانون عمل نکرده و حداقل دستمزد کارگران همیشه کمتر از نرخ تورم اعلام شده توسط این مقام مسئول است. قدرت. “

فعالان کارگری با تاکید بر اینکه حداقل دستمزد کارگران باید بالاتر از آنها باشد، افزودند: آموزش، بهداشت، رفاه و امکانات کمتر از حداقل دستمزد کارکنان است. کارگران بیشتر در نظر دارند اما متاسفانه می بینیم که این مسائل از سوی دولت اصلا رعایت نمی شود.

حاجی اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس قانون، مذاکرات و مذاکرات برای تعیین حداقل دستمزد سالانه باید سه جانبه باشد، ادامه داد: در این زمینه ممکن است تاثیری نداشته باشد، در عوض عدم امضای صورتجلسه مصوبه مقام معظم رهبری. شورای کار در مورد حداقل دستمزد سالیانه که به امضای نمایندگان کارگری نرسیده است فقط یک نماد است، این تابلو تاثیری در تعیین حداقل دستمزد نخواهد داشت. در چنین شرایطی، نمایندگان کارگران باید فعالانه مذاکره کنند تا بتوانند واقعاً از حقوق کارگران دفاع کنند.

با توجه به دلایلی که مقامات ارشد اقتصادی دولت مبنی بر عدم افزایش دستمزد کارگران در راستای افزایش واقعی تورم عنوان کردند، کارشناسان کارگری خاطرنشان کردند که تورم افزایش می‌یابد، تورم یکبار افزایش می‌یابد، پاسخ این است که اگر دولت بخواهد تورم را بر روی تورم قرار دهد. با توجه به کسری بودجه ای که دولت با آن مواجه است، باید از صفر شروع شود، هزینه ها و ضایعات اضافی را کاهش دهیم، اما شاهدیم که چنین رویکردی از سوی دولت اجرا نمی شود. بنابراین افزایش حداقل دستمزد در سال آینده کافی نخواهد بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم