دانه های شن اثر انگشت زمین است!


روآرو- زمین شناسی علمی است که بشر برای دستیابی به تغییر در تاریخ سیاره ما از آن استفاده می کند، اما اخیراً دانشمندان در حال توسعه اقدامات جدیدی هستند که می توان با استفاده از آن جزئیات بیشتری از این تغییرات را با استفاده از دانه ها آشکار کرد. شن و ماسه کنید و درک بهتری از تاریخ به دست آورید. از زمین.

به گزارش فرارو. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که شن‌های ساحل می‌توانند بیش از آنچه ما می‌توانیم درباره تاریخ این سیاره فکر کنیم، به ما بگوییم، این چیزی است که دفعه بعد که برای شنا یا بازی به ساحل می‌روید باید به آن فکر کنید. دانشمندان استاندارد جدیدی برای تعریف “اثر انگشت توزیع سن” تعیین کردند. زیرکون آنها می گویند که در شن، اثر انگشتی ایجاد کرده اند که می تواند برای نشان دادن تغییرات سطح زمین در طی میلیاردها سال استفاده شود.

زیرکون یکی از مواد معدنی است که زمین شناسان به آن توجه زیادی دارند زیرا اغلب در هنگام برخورد قاره ها تشکیل می شود. از سوی دیگر، این کریستال ها می توانند میلیاردها سال قدمت داشته باشند و تاریخچه ای غنی داشته باشند. دوام زیرکون آن را در برابر فرسایش زمین شناسی مقاوم می کند و اطلاعات را با آن ذخیره می کند و رسوبات را تشکیل می دهد. همانطور که پوسته خرد می شود و سنگ جدید را مجبور به سخت شدن می کند، زمان عصر حجر در ترکیب آن حفظ می شود به طوری که حتی در صورت خرد شدن به دانه های ریز، می توان آثاری از این تاریخ را جمع آوری کرد.

میلو براهم، متخصص خاک در دانشگاه کرتین استرالیا، گفت: “سواحل جهان صادقانه گذشته زمین شناسی دقیق سیاره ما را با میلیاردها سال تاریخ زمین که در جغرافیای صفحه حک شده است، ثبت می کنند. همه ماسه ها.” “و اکنون فناوری جدید ما به باز کردن قفل این اطلاعات کمک می کند.” با کشف توزیع سنی زیرکون در نمونه‌های شن – از جغرافیای جدید تا قدیمی – این تکنیک جدید دانشمندان را قادر می‌سازد تا بفهمند که چه رویدادهای کوهزایی در قرن‌ها به شکل‌گیری این زیرکون انجامیده است.

به گفته محققان، این روش حتی می تواند چگونگی تشکیل اولین اکوسیستم زنده را با توجه به گذشته بیش از هر روش دیگر تجزیه و تحلیل زمین شناسی، روشن کند. مزیت دیگر این روش تحقیقاتی جدید نسبت به روش های موجود این است که می توان از آن برای درک حرکت تکتونیکی حتی زمانی که سن سقوط آن مشخص نیست استفاده کرد (سناریویی که محققان اغلب با آن مواجه می شوند).

این تیم رویکرد جدید خود را با سه مطالعه موردی از رسوبات در آمریکای جنوبی، قطب جنوب، جنوب شرقی و غرب استرالیا آزمایش کردند و نشان دادند که چگونه اثر انگشت تقسیمات سنی کار می کند. کریس کرکلند گفت: «به عنوان مثال، رسوبات در سواحل غربی و شرقی آمریکای جنوبی بسیار متفاوت است، زیرا دانه های جوان زیادی در غرب وجود دارد که در زیر قاره فرو می روند و زمین لرزه ایجاد می کنند. زمین و آتشفشان ها در آند. ” یک زمین شناس در دانشگاه کرتین استرالیا تاسیس شد. در ساحل شرقی، همه چیز از نظر جغرافیایی آرام است و ترکیبی از دانه های قدیمی و جوان جمع آوری شده از صخره ها در سراسر حوضه آمازون وجود دارد.

تجزیه و تحلیل جدید با آنچه تحقیقات قبلی در این سایت ها پیدا کرده است سازگار است. به گفته محققان، حتی دانه‌های شن نیز می‌توانند نیروهای تکتونیکی که آنها را بر اساس توزیع سنی رسوبات اطراف خود تولید می‌کنند، شناسایی کنند. محققان پیشنهاد کردند که روش جدید می تواند برای تجزیه و تحلیل داده های مطالعات قدیمی تر و همچنین برای یافتن جزئیات بیشتر در تحقیقات آینده مورد استفاده قرار گیرد. برهام می گوید: «این رویکرد جدید منجر به درک بهتر ماهیت زمین شناسی باستانی به منظور بازسازی آرایش و حرکت صفحات تکتونیکی روی زمین در طول زمان می شود. نتایج این تحقیق در یک مجله دقیق موجود است. ادبیات زمین و سیاره چاپ می شود.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم