دانشمندان روند قدیمی تخم مرغ را اصلاح کردند!به گفته دانشمندانی که با موفقیت روند پیری تخمک های انسان را معکوس کرده اند، مادر شدن در دهه ششم زندگی می تواند در 10 سال آینده عادی شود.

در یک کشف بزرگ، محققان توانستند به طور موثر تخمک یک زن 40 ساله را تغییر دهند تا شبیه یک تخمک 20 ساله یا بیشتر شود.

ماده ها با تمام تخمک هایی که در زندگی خود خواهند داشت به دنیا می آیند و این تخمک ها به مرور زمان از بین می روند تا زمانی که بارور شدن در سنین بالاتر دشوار باشد.

در حالی که زنان در اوایل دهه سوم زندگی (20 تا 30 سالگی) به طور متوسط ​​شانس 80 درصد بارداری های طبیعی در سال را دارند، این شانس در سن 40 سالگی نصف آن است و تنها چند صد زن در بریتانیا. دهه زندگی هر سال آنها در دهه 50 و 60 سالگی مادر می شوند.

اما دانشمندان دانشگاه عبری نشان داده اند که استفاده از داروهای ضد ویروسی مورد استفاده برای درمان بیماران مبتلا به HIV می تواند روند پیری تخم مرغ را تغییر دهد و آنها را از سوء تغذیه نجات دهد. به نظر می رسد این دارو با جلوگیری از آسیب کلیوی که در طول فرآیند پیری رخ می دهد، این کار را انجام می دهد. داروهای ضد رتروویروسی از آسیب ژنتیکی در طول عفونت جلوگیری می کنند.

این سوال وجود دارد که آیا این فرآیند می تواند نرخ باروری را افزایش دهد یا خیر. زیرا در این مطالعه تخمک بارور نشد. محققان قصد دارند این درمان را روی حیوانات و در نهایت انسان آزمایش کنند. امید است که این رویکرد خطر سقط جنین و نقایص مادرزادی را که بیشتر در مادران مسن دیده می شود کاهش دهد.

در طول فرآیند پیری، قسمت‌هایی از تخم‌مرغ شروع به هجوم به مناطق دیگر می‌کنند، مشابه آنچه در عفونت اتفاق می‌افتد.

برای جلوگیری از این امر، دانشمندان این نظریه را مطرح کرده اند که داروهای ضد ویروسی به نام مهارکننده های ترانس کریپتاز معکوس، که برای جلوگیری از آسیب DNA در عفونت ها استفاده می شود، ممکن است موثر باشد.

دکتر مایکل کلاستاین، زیست شناس مولکولی که این مطالعه را رهبری می کند، می گوید: بسیاری از زنان بالای 40 سال برای باردار شدن تلاش می کنند و ما فکر می کنیم که این می تواند شانس باردار شدن آنها را افزایش دهد.

امیدواریم طی 10 سال آینده بتوان از داروهای ضد ویروسی برای افزایش باروری در زنان مسن استفاده کرد. او گفت: «از آنجایی که رژیم غذایی همه گیر مانند یک ویروس عمل می کند، ما این فرضیه را مطرح کرده ایم که داروهای ضد ویروسی می توانند روند پیری تخم مرغ را تغییر دهند. ما این فرضیه را روی صدها تخم موش و تخم انسان آزمایش کردیم و فرضیه ما تایید شد.

دانشمندان خاطرنشان کردند که آنها هنوز آزمایشی برای بارور کردن تخمک تحت درمان انجام نداده اند، بنابراین تأیید نشده است که آیا این کار باروری را افزایش می دهد یا خیر.

زنان با افزایش سن کمتر احتمال باردار شدن را دارند و تحقیقات نشان می دهد زمانی که زنی بالای 40 سال دارد، شانس باردار شدن او به 5 درصد می رسد.

برای حل این مشکل، برخی از خانم ها تخم ها را در سنین پایین منجمد می کنند تا بعدا استفاده شوند.

این مطالعه در مجله Aging Cell منتشر شد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم