جهت گیری این روزهای بورس تحت تاثیر برجام و جنگ اوکراین


روآرو- کارشناسان بورس بر این باورند که در صورت احیای برجام، کل بورس با روند مثبتی روبرو خواهد شد، اما از این نظر، بانک‌های کمی متفاوت می‌توانند رشد بیشتری را نسبت به کل بازار ثبت کنند که سال آینده می‌تواند پیش‌بینی کند. با توجه به بحران اقتصادی که بازار سرمایه در سایه برجام تجربه می کند، بورس می تواند بازی خوبی برای سرمایه گذاران داشته باشد.

به گزارش فرارو، در این زمینه نقدینگی می تواند به بورس بازگردد و به دلیل اینکه قیمت فعلی در پایین ترین حد خود قرار دارد و فروشنده بسیار ضعیف است، این امر باعث می شود با ورود شرکت های کوچک هوشمند، بازار سهام حرکت مثبتی را آغاز کند.بیشتر . پول
نباید به تاثیر برجام بر بورس تکیه کرد.

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سهام در گفتگو با فارو وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه تحت تاثیر جو روانی برجام در حال رشد بود، گفت: اما در حال حاضر به دلیل اینکه برجام همچنان در وضعیت نامطمئنی قرار دارد، حتی شریعتمداری، مدیرعامل یا نماینده کیهان نیز از مفاد یک احتمالی اطلاعی ندارد. وی به شدت بر برجام و تاثیر مثبت آن بر بازار سهام حداقل در کوتاه مدت متکی بود.

وی افزود: بر این اساس که هیچ اطلاعاتی از برجام به بیرون درز پیدا نکرد، هر یک از کارشناسان بنا به تحلیل خود اظهاراتی را مطرح کردند که می بینیم در اجرای این ایده ها اصلاً در بازار اتفاق نیفتاده است، مثلاً به این معنا. ، نمادهای ریال و دلار بر اساس برجام بی ربط هستند.

آقابزرگی گفت: چون این کارشناسان بر این باورند که سهام ریالی یعنی گروه هایی مانند خودرو، بانک، رانت و بیمه تحت تاثیر برجام بالا می رود اما در این هفته شاهد هستیم که این صنایع در حال حاضر رو به کاهش هستند. با تکیه بر این متغیر، بازار سهام بازار سهام را با توجه به شرایط آن ارزیابی می کند.

این کارشناس بازار سهام افزود: از سوی دیگر به دلیل ادامه جنگ در اوکراین، این موضوع قیمت نفت را بیش از 120 دلار افزایش داده است که نوعی حمله روسیه و عامل اصلی افزایش قیمت کالاها است. به عبارت دیگر، پالایش نمادها. و رشد کالا محور بین 15 تا 20 درصد در این هفته.

وی گفت: اما باید به این نکته نیز توجه داشت که هر چه شدت جنگ در اوکراین بیشتر باشد، ریسک سیستماتیک معاملات جهانی در بورس تهران بیشتر می شود که ممکن است در حال حاضر نیز بر آن تأثیر بگذارد. بازار سهام را باید با توجه به وضعیت داخلی کشور با توجه به رشد نقدینگی، رشد اقتصادی، تورم و صادرات در 15 سال گذشته تحلیل کرد، باید گفت که در این مدت تمامی بازارهای سرمایه افزایش یافته است.پس اگر ادامه دهید، اگر تورم در سال آینده ادامه دارد، بازار سهام ممکن است با سرعت کمتری به رشد خود ادامه دهد.

وی گفت: با توجه به اثرات افزایش تورم، ممکن است بازار سرمایه به دلیل کندی سایر بازارها اولین هدف نقدینگی باشد، اما باید در نظر داشت که آنچه در سال 99 رخ داد، دیگر اتفاق نمی افتد. در بازارهای سرمایه، اما می‌توانیم تصور کنیم که بازار سهام با افت رشد کند، بنابراین دیگر رشد هیجان‌انگیز و شدیدی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: سهامداران خرد نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که نقدینگی در بورس صنعتی در حال جابجایی از صنعتی به صنعت دیگر است و این امر منجر به افزایش مستمر بورس می شود در چنین مواردی با رشد جمعی همراه است. ما با بازار مواجه نخواهیم شد، بنابراین کسانی که مهارت روشنی در جریان نقدینگی و پول هوشمند در بازار دارند و می توانند پول را در بورس رد کنند، می توانند از نوسانات بازار استفاده کنند، اما ما انتظار داریم که بازار سهام در حال حاضر با آن مواجه شود. رشد و تیزبینی زیاد، من فکر نمی کنم چنین چیزی اتفاق بیفتد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم