تورم حداقل 40 درصدی در سال آینده با حذف دلار 4200 تومانی


روآرو- در حالی که بودجه سال آینده در مجلس فعلی در حال بررسی است، تکلیف 4200 ارز رومانیایی با اصرار دولت بر ارز ترجیحی نامعلوم است، اما نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق دو بار مخالفت کرده اند، به نظر می رسد سرنوشت ارز 4200 تومانی رقم بخورد. ارتباط مستقیم با سرنوشت

به گفته فرارو مرتضی عزتی، استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی نگاهی متفاوت دارد. فرارو وی گفت: “دولت می خواهد همه ارزهای ترجیحی را به یکباره حذف کند. این به نفع مردم نیست، زیرا باعث ایجاد یک شوک تورمی شدید می شود که قیمت ها را بالا می برد. به گفته وی، در بازار، شرایط فعلی نباید باشد. همه به طور همزمان توسط مجلس مانع شدند.

وی افزود: با توجه به اینکه لغو 4200 تومان قیمت تمام شده تولید کالا را افزایش می دهد، بنابراین پایه ارز واردات از 4200 تومان به 23 هزار تومان تغییر می کند که نرخ ارز در بودجه سال آینده است که باعث می شود. این مشکل.” در یک تا دو سال آینده، کالاهای مورد علاقه ارز تقریباً 150 درصد افزایش می یابد.

عزتی گفت: این در شرایطی است که ارز ترجیحی بر سایر کالاها و خدمات نیز تاثیر می گذارد و می تواند باعث افزایش قیمت ها شود، بنابراین کنگره و دولت باید به تدریج و به مرور در این مورد به توافق برسند. 4200 تومان چون امکان ادامه توزیع ارز ترجیحی برای همیشه وجود ندارد و در صورت احیای برجام و لغو تحریم ها این موضوع می تواند زمینه حذف ارز 4200 تومانی را فراهم کند.

برجام سقف ارزی 4200 تومانی را تعیین می کند
مرتضی افقه، اقتصاددان گفتگو با فارو وی با اشاره به اینکه نه کنگره و نه دولت حاضر به قبول مسئولیت حذف ارز 4200 تومانی نبودند، گفت: در دو سال گذشته هم دولت قبل و هم دولت فعلی و مجلس تشویق به حذف ارز ترجیحی کرده‌اند. اما هر زمان که تصمیمی گرفته شود. به نظر می رسد دولت و مجلس این موضوع را برای یکدیگر ارسال می کنند.

وی افزود: به نوعی می توان گفت دولت و مجلس از تبعات تورم در حذف ارز 4200 تومانی هراس دارند و تاخیر در این تصمیم به این دلیل است که منتظر مشخص شدن تکلیف برجام هستند. و با لغو تحریم ها به وضوح شاهد کنار گذاشتن سکه 4200 تومانی خواهیم بود.

وی گفت: از آنجایی که دلار ایران در کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، هند و عراق منتشر می شود، ممکن است دولت بتواند برخی افزایش قیمت ها را به دلیل حذف کنترل ها و مقررات ترجیحی و بازار پوشش دهد. . اگر برجام به طور کامل لغو شود، وضعیت اقتصادی کشور بسیار بد خواهد بود و هرگونه تصمیم برای لغو ارز ترجیحی تبعات سنگینی به دنبال خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه برخی از اقتصاددانان نیز از لغو 4200 توکن حمایت کردند، گفت: این اقتصاددانان درک درستی از وضعیت اقتصادی کنونی و سیستم اشتباه سیاست گذاری و تصمیم گیری کشور ندارند. علت پول رومی: مردم تورم بالا و افزایش قیمت ها را به قدری تجربه خواهند کرد که کار آسانی نخواهد بود.

افقه گفت: در حالی که برخی از مقامات ارشد دولتی و نمایندگان مجلس نیز به دنبال حذف یارانه گندم و دارو هستند، این مشکل حتی در صورت احیای برجام می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد، بنابراین تصمیم گیری در این زمینه می تواند بسیار مهم باشد. با معیشت مردم و سفره هایشان.

وی با اشاره به اینکه پس از احیای برجام باید اقداماتی در داخل برای رفع تبعات تورمی حذف ارزهای 4200 تومانی انجام شود، خاطرنشان کرد: مهمترین موضوع در این زمینه خروج ایران است، لیست سیاه TF که نمی توانیم داشته باشیم. روابط مالی و بانکی با بانک ها و کشورهای مختلف، به هیچ وجه نمی توانیم از فرصت برای رفع تحریم ها استفاده کنیم، بنابراین از این حیث باید بلافاصله و پس از تعیین برجام، وضعیت مشخص شود تا بتوانیم از فرصت استفاده کنیم. لغو تحریم ها.

وی افزود: در 6 ماهه اول سال آینده حداقل با تورم 40 درصدی مواجه خواهیم بود، تا زمانی که دلار نفت را پس بگیرد، حداقل چند ماه طول می کشد تا کشور وارد شود و فروش نفت افزایش یابد. باثبات است، بنابراین نمی توان از احیای برجام انتظار معجزه داشت، برعکس، رسیدن به توافق با غرب بسیار مهم است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم