(تصویر) “خون آشام” 330 میلیون ساله کشف شد!


روآرو- باستان شناسان اخیرا فسیل خاصی را در مونتانای آمریکا کشف کرده اند که می تواند اولین اجداد خون آشام ها و ماهی مرکب را به ما بدهد. قدمت سفالوپود 330 میلیون ساله که از خانواده خون آشام ها یا اصطلاح اختاپوس است به این گروه حدود 82 میلیون سال قبل می رسد.

به گزارش فرارو. این کشف جدید با اعتقاد باستان شناسان قبلی روبرو می شود که اختاپوس از اجدادی که در دوره تریاس می زیسته اند تکامل یافته است. جالب اینجاست که این هیولای باستانی هشت سلاح ندارد، بلکه دارای 10 سلاح است که نشان می دهد در آن زمان این موجودات از دو شیپور خود به عنوان سلاح استفاده می کردند.

کریستوفر والن، باستان شناس در موزه تاریخ طبیعی آمریکا (AMNH) و دانشگاه ییل می گوید: «این اولین و تنها هیولایی است که 10 سلاح کاربردی دارد. هیولای تازه کشف شده ادای احترام به جوزف بایدن رئیس جمهور ایالات متحده است که در زمان کشف او طرحی را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و مطالعات مشابه اجرا کرد. شیلی سیموپودی بدینی نامیده می شود. با این حال، به نظر می رسد دانشمندان دوست دارند این جانور باستانی را “خون آشام با بازوهای فراوان” بخوانند.

درک ما از تاریخچه تکاملی خون آشام ها هنوز نامشخص است. خون‌آشام‌ها و ماهی مرکب – که به خاطر رنگ خون قرمز و رشته‌های کلاه مانندشان شناخته می‌شوند – موجوداتی نرم و بدون استخوان هستند که تنها یک پوسته داخلی کیتین دارند. بنابراین، چنین بافت هایی اغلب به اندازه دندان ها و استخوان ها برای قرن ها ناامن هستند. با این حال، در برخی از سازه های فسیلی خاص به نام Lagerstättes بافت نرم گهگاه حفظ می شود.

اینجا جایی است که ولن و همکارش نیل لندمن، باستان شناس در موزه AMNH، یک سیلیپسی پاد را در فسیل مونتسرات از لاگرستات پیدا کردند. این تصویر کوچک از بدن ظریفی که صدها میلیون سال باقی مانده است نشان می دهد که تاریخ تکامل حیوانات مدرن پیچیده و جذاب است. ولن گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که اولین خون‌آشام‌ها حداقل به اندازه ماهی مرکب ما حسی بودند. فسیل Syllipsimopodi bideni همچنین با استدلال کلی در مورد منشاء خون آشام ها روبرو می شود و مدل جدیدی برای تکامل مهره داران با پوسته داخلی ارائه می دهد.

در حال حاضر نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد این هیولا ممکن است قدیمی تر از مدل حیوانی باشد که حدود 240 میلیون سال پیش بود. اما اکنون ساعت ملکولی سلطنتی – سرعت تغییر مولکول‌های زیستی در DNA که می‌توان از آن برای تعیین تاریخ تکامل موجودات زنده استفاده کرد – نشان می‌دهد که خون‌آشام‌ها بین 350 تا 330 میلیون سال پیش به وجود آمده‌اند. یافته‌های والن و لندمن این تخمین‌ها را تأیید می‌کنند و می‌افزایند که بازوی 10 سیلیپسی پاد اولین خون خون آشام شناخته شده به عنوان جد مشترک این گروه است.

این 10 دست با پمپ هایشان نشان می دهد که جد مشترک این ماهی مرکب واقعاً با 10 دست تکامل یافته است. والن توضیح می دهد: «تعداد سلاح ها عاملی است که 10 ماهی مرکب (دکابراکیا) را از دو ماهی مرکب و هشت ماهی مرکب خون آشام متمایز می کند. مدتهاست می دانیم که اختاپوس با برداشتن دو رشته ماهی مرکب خون آشام به هشت دست دست یافت، اما این رشته ها به همان شکل باقی می مانند. با این حال، تمام فسیل‌های خون آشام‌هایی که تاکنون تنها با هشت پسوند سلاح پیدا شده‌اند، بنابراین این فسیل احتمالاً اولین تأیید این ایده است که همه اجداد آنها دارای 10 سلاح هستند.

بر اساس داده‌های این فسیل شگفت‌انگیز، محققان می‌توانند تشخیص دهند که هر دو بازوی سیلیپسیموپود از بازوی دیگر بلندتر هستند. از این ها می توان برای گرفتن حیوانات وحشی استفاده کرد، در حالی که از حیوانات کوتاه قد می توان برای نگه داشتن و در نهایت کشتن استفاده کرد. مانند ماهی مرکب امروزی، بدن این حیوان به شکل اژدر است و باله هایی دارد که به اندازه کافی بزرگ به نظر می رسند تا به شنا کردن و حفظ تعادل در آب کمک کند. در یک آناتومی ماهی مرکب مانند دیگر (و همچنین ماهی مرکب هیولا)، فسیل Syllipsimopodi شواهدی از ساختار پوسته داخلی به نام گلایول را نشان داد. اختاپوس ها این ساختار را ندارند و فقط از ساختارهای میله ای شکل به نام استایلت استفاده می کنند.

این ویژگی‌ها به محققان کمک کرده است تا تعیین کنند سیلیپس‌پود در کجای اکوسیستم قرار دارد. لندمن می‌گوید: «ممکن است سیلیپسیموپودی این نقطه را با چیزی شبیه یک ماهی دورگه پر کرده باشد. شکارچی آب متوسط. باور نکردنی است که این جانور باستانی از دستان مملو از مکش خود برای بیرون راندن آمونیاک ریز از پوسته خود استفاده کرده است یا اینکه برای شکار خفاش های بیشمار یا سایر صدف های حلزون به ساحل رفته است. نتایج این تحقیق در مجله روابط طبیعی چاپ می شود.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم