تاثیر تحریم های سوئیفت بر نفت روسیهپیامدهای حمله نظامی روسیه به اوکراین در حال گسترش است و برخی از بانک های منتخب روسیه اکنون دسترسی به سیستم پرداخت بین المللی سوئیفت را از دست داده اند. در واقع، ایالات متحده و متحدانش که تحریم های محدودی را اعلام کرده اند، به دنبال قطع دسترسی به سیستم سوئیفت روسیه نیستند. از سوی دیگر تجارت انرژی و کالا با روسیه را غیرممکن می کند و از سوی دیگر روسیه و چین را به سمت توسعه و تقویت بیشتر سیستم های جایگزین سوئیفت سوق می دهد. شرکای اروپایی و آمریکایی با علم به اینکه روسیه را نمی توان از بازارهای انرژی و کالا حذف کرد، سعی می کنند همکاری با روسیه را دشوار کرده و بار اقتصادی سنگینی را بر دوش روس ها بگذارند. اما آنها قصد ندارند بخش نفت و گاز را تحریم کنند، زیرا باید هزینه واردات نفت و گاز از روسیه را بپردازند. قیمت نفت با وجود اینکه هفته گذشته به بشکه‌ای 100 دلار رسیده بود، هفته گذشته را دوباره در 90 دلار به پایان رساند.

به نوشته نیویورک تایمز، ایالات متحده و متحدان غربی آن توافق کرده اند که درهای بانک های منتخب روسیه را به روی سوئیفت اینترنشنال ببندند. با این حال، هنوز مشخص نیست که کدام بانک ها دسترسی به سوئیفت را از دست خواهند داد. آنها همچنین گفتند که برای جلوگیری از استفاده بانک مرکزی از ذخایر بین المللی خود برای تضعیف تحریم ها، محدودیت های جدیدی را بر بانک مرکزی روسیه اعمال خواهند کرد. اقدامات مورد توافق کمیسیون اروپا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ایالات متحده حاکی از تلاش مضاعف برای تحمیل هزینه های اقتصادی سنگین به روسیه به دلیل تصمیم پوتین برای حمله به اوکراین است. این محدودیت‌ها نشان می‌دهد که اروپایی‌ها تا حدودی از ادغام اقتصادی روسیه در اروپا ناامید شده‌اند و آنها نیز مانند ایالات متحده، منع آمد و شد را دنبال می‌کنند.

از سوی دیگر، این کشورها از ممنوعیت عملیات انرژی با روسیه خودداری کرده اند. در نتیجه، آلمان، ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی به خرید و پرداخت هزینه گاز طبیعی از طریق خطوط لوله از روسیه و اوکراین که اکنون به منطقه جنگی تبدیل شده است، ادامه خواهند داد. برخی در اروپا به همراه ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، از تمامی نهادها و افراد روسیه خواسته اند تا روابط خود را با سوئیفت قطع کنند تا اقتصاد روسیه را به زانو درآورند.

حدود 40 درصد از بودجه دولت روسیه از فروش انرژی تامین می شود. اگرچه بسیاری از اقدامات دیگر غرب علیه روسیه و بانک مرکزی آن بی سابقه است. اما تحریم ها و فشارها به دور از قطع کامل دسترسی روسیه به سوئیفت است که بسیاری آن را یک گزینه هسته ای می دانند. بسیاری از کارشناسان همچنین می گویند که معافیت کامل روسیه از سوئیفت می تواند منجر به گسترش سیستم سوئیفت شود که سال ها به دنبال آن بود تا در برابر تحریم های اقتصادی خود مقاومت کند. البته سیستم معادل سوئیفت روسیه در درجه اول یک سیستم داخلی است و این کشور برای تبدیل آن به رقیبی برای سوئیفت به همکاری چین نیاز دارد. گاردین گزارش می دهد که ممنوعیت سوئیفت توسط روسیه می تواند استفاده چین از CIPS را سرعت بخشد. همچنین این نگرانی وجود دارد که بتواند دلار آمریکا را به عنوان یک ارز ذخیره جهانی از بین ببرد و استفاده از گزینه های دیگر مانند تبادل ارز را تسریع بخشد. با این حال، برخی کارشناسان معتقدند که جلوگیری از دسترسی موسسات روسی به سامانه سوئیفت به عنوان ابزاری برای تحریم روسیه بیش از حد است و تحریم‌های شدید بانک‌های روسیه بیش از حد است. از سوی دیگر، برخی می گویند ممنوعیت موسسات روسی از سوی سوئیفت بر بخش مالی این کشور تأثیر خواهد گذاشت و این محاصره باید به همه موسسات مالی روسیه تعمیم یابد.

آیا صادرات نفت برای روسیه دشوار است؟

با این حال، تأثیر واقعی مسدود کردن دسترسی به برخی از بانک‌های روسیه بر صادرات نفت و گاز روسیه نامشخص است. ریک جاسویک، رئیس تجزیه و تحلیل نفت جهانی در S&P Global Platts Analytics، گفت: «اگرچه جزئیات تحریم‌ها هنوز منتشر نشده است، به نظر می‌رسد دامنه آنها محدود است و نباید باشد.» صادرات کالاهای روسیه. بر اساس پلتفرم پرداخت جهانی، این احتمالاً بسیاری از خریداران نفت روسیه را دلسرد خواهد کرد. جاسویک خاطرنشان کرد که این امر باعث کاهش بیشتر قیمت نفت خام روسیه می شود تا اینکه در نهایت در خارج از بازار تسویه حساب می شود. او همچنین تاکید کرد که رتبه نفت اورال روسیه با کاهش روبرو شده است. کاهش بی‌سابقه رتبه دریای شمال در روزهای اخیر. خرید منظم نفت روسیه بیشتر گزینه‌های غیرروسی را در اروپا بررسی می‌کند. باب مک‌نالی، رئیس گروه انرژی راپیدان نیز معتقد است که قطع دسترسی روسیه به سوئیفت باعث تعمیق اقتصاد خواهد شد. مک نالی گفت: ایالات متحده و اروپا امیدوارند جریان نفت و گاز روسیه را حفظ کنند اما درآمد مسکو را کاهش دهند.

نوسانات بازار با ادامه جنگ در اوکراین

قیمت نفت خام در پایان معاملات روز جمعه پس از شکستن سطوح روانی و رسیدن به قیمت های بی سابقه از سال 2014 به زیر 100 دلار در هر بشکه رسید. شاخص نفت خام برنت، معیار دو سوم نفت جهان، روز جمعه با 1.16 درصد کاهش به 97.93 دلار در هر بشکه معامله شد. وست تگزاس اینترمدیت با 1.31 درصد کاهش به 91.59 دلار در هر بشکه رسید. پس از اعلام تحریم های آمریکا و متحدان اروپایی اش علیه روسیه، قیمت نفت کاهش یافت. تحریم های آمریکا و متحدانش به دلیل حمله نظامی به اوکراین، صنعت انرژی مسکو را تضعیف نخواهد کرد. این اقدامات شامل محدود کردن توانایی روس ها برای تجارت با دلار، یورو، پوند و ین است، زیرا 27 عضو اتحادیه اروپا دارایی های روسیه را مسدود کرده و دسترسی بانک های روسیه به بازارهای مالی را قطع می کنند. حتی روز شنبه تحریم های سوئیفت علیه روسیه اعلام شد و محدود به برخی بانک ها شد.

لازم به ذکر است که ایالات متحده و اتحادیه اروپا صنایع و کالاهای انرژی خود را که بخش مهمی از اقتصاد جهانی هستند، محدود نمی کنند. روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نیکل، آلومینیوم، پالادیوم، کبالت، مس، گندم و جو، علاوه بر نفت و گاز طبیعی در جهان است. با این حال، نعیم اسلم، تحلیلگر ارشد بازار، گفت که خطر کاهش بیشتر عرضه برق از روسیه احتمالا باعث نوسان قیمت نفت خام در هفته های آینده می شود.

اعلامیه بایدن در مورد آزادسازی استراتژیک نفت آمریکا نیز بر بازارها فشار وارد کرد. Epic Ozkardskaya، تحلیلگر ارشد Swissquote گفت: «اکنون زمان مناسبی برای استفاده از ذخایر استراتژیک است. وی همچنین گفت که در صورت دستیابی به توافق هسته ای با ایران، می تواند عرضه بیشتری را به بازارهای جهانی ارائه کند و به کاهش بحران های انرژی و کاهش قیمت انرژی کمک کند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا تخمین می زند که در صورت لغو تحریم ها، تولید ایران می تواند به ظرفیت کامل خود یعنی 3.8 میلیون بشکه در روز بازگردد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم