بورل خطاب به امیرعبداللهیان: ایران و آمریکا باید انعطاف بیشتری از خود نشان دهندوزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گوی تلفنی با جوزف بورل گفت: مسائل مهم و لغو موثر تحریم ها نباید تحت الشعاع افراط گرایی آمریکا قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در تماس تلفنی با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین تحولات و وضعیت مذاکرات در وین گفت و گو کرد.

در گفتگوی تلفنی جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین، نتیجه نهایی و روند مذاکرات وین درباره لغو تحریم ها و همچنین تعدادی از مسائل بین المللی نگران کننده از جمله بحران اوکراین مورد بحث و بررسی قرار گرفت. و وزیر امور خارجه کشورمان آقای دکتر امیر عبداللهیان عوض شد.

وی با بیان اینکه مذاکرات در وین در مقطع حساسی قرار دارد و اکنون آمریکا و ایران باید در تبادل پیام ها و گفتگوها انعطاف بیشتری داشته باشند، گفت: سعی کنید بر محدودیت های زمانی غلبه کنید.

بورل گفت: موضوع امنیت اقتصادی برای شما مهم است و ما از آن حمایت می کنیم. ما و شما به تلاش خود برای دستیابی به توافق ادامه خواهیم داد زیرا راه درازی را پیموده ایم. ایرانی ها مذاکره کنندگان سخت و توانمندی هستند.

وزیر امور خارجه همچنین در این گفت‌وگوی تلفنی از تلاش‌های هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین و پیشرفت‌های حاصل شده قدردانی کرد و افزود: اگر واقع‌گرایی بر نگرش‌ها پیروز شود، همچنان از همه طرف به نقطه خوبی نزدیک شده‌ایم. توافق قوی.”

وی گفت: برخی از خواسته های جدید آمریکا هیچ توجیهی ندارد و با موضع آمریکا در مورد توافق سریع در تضاد است.

امیرعبداللهیان افزود: موضوع اصلی و لغو موثر تحریم ها نباید تحت تاثیر افراط گرایی آمریکا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کشور ما نمی تواند هر روز از طریق مجری پیامی جدید و منحصر به فرد برای ما ارسال کند، گفت: به بهانه فشار بر افکار عمومی خود. اگر طرف آمریکایی با افکار عمومی مشکل دارد، باید بگویم که ما در ایران هم بحث افکار عمومی داریم. آنها تحولات حساس و واضح را رصد می کنند و از دولت ها می خواهند که به تحریم های موثر واکنش نشان دهند و قابلیت های هسته ای صلح آمیز را حفظ کنند.

دکتر امیر عبداللهیان به ویژه تاکید کرد: برخی مسائل مربوط به قهرمانان ملی ما قابل مذاکره نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگر از این گفت و گو با تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران اوکراین، تاکید کرد: معتقدیم ضمن توجه به منشور سازمان جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، ریشه های اصلی بحران باید در نظر گرفته شود. بنابراین ثبات و امنیت در ایجاد این منطقه با توقف جنگ و تمرکز بر راهکارهای سیاسی.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم