بهترین مستند درباره ولادیمیر پوتین


روآرو- ولادیمیر پوتین احتمالاً یکی از تأثیرگذارترین سیاستمداران جهان در قرن بیست و یکم است. او رهبر یکی از بزرگترین قدرت های نظامی جهان است و از آغاز قرن بیست و یکم بر روسیه حکومت کرده است (عجیب نیست که پوتین حتی در دوران ریاست جمهوری مدودف در قدرت بود).

به گزارش فرارو؛ در عین حال، او همیشه فردی مرموز بوده است و در افکار عمومی جهان سوالات زیادی در مورد شخصیت او، چگونگی بدست آوردن قدرت و برنامه هایش برای آینده روسیه و جهان وجود دارد. در طول این سال ها، مستندهای متعددی با محوریت پوتین ساخته شده است که هر کدام تلاش می کنند به سوالاتی درباره این شخصیت تاثیرگذار در سیاست جهانی پاسخ دهند. در اینجا شش مورد از بهترین مستندها را مشاهده می کنید که هر کدام بر شخصیت، سبک مدیریت و منابع قدرت پوتین تمرکز دارند.

1. پوتین؛ جاسوسان روسی (پوتین: جاسوسان روسی) (2020)

این مستند سه قسمتی تصویری از کل زندگی حرفه ای و فعالیت های سیاسی پوتین را نشان می دهد و چگونگی کسب قدرت و نفوذ او بر سیاست روسیه و جهان را شرح می دهد. بسیاری در این مستند از پوتین صحبت کرده اند. از همکاران و دوستان سابقش گرفته تا کسانی که با او جنگیدند. یکی از جالب ترین چهره ها در این زمینه تاتیانا یوماشیوا، دختر بوریس یلتسین است.

این مستند مراحل مختلف صعود پوتین به سلسله مراتب سیاسی را شرح می دهد. از نحوه پیوستن او به KGB و حضورش در آلمان شرقی تا رابطه اش با شهردار سن پترزبورگ. سن پترزبورگ، رابطه او با بوریس یلتسین و در نهایت مرد اول روسیه شد. یکی از جذاب ترین صحنه های فیلم در انتهای فیلم است. یلتسین در سال 2000 با پوتین تماس گرفت و انتخابش را به عنوان رئیس جمهور روسیه تبریک گفت. اما این تماس حتی پس از یک ساعت و نیم انتظار بی پاسخ نماند.

2. کاخ برای پوتین (2021)

بهترین مستند درباره ولادیمیر پوتین

این مستند توسط الکسی ناوالنی ساخته شده است. منتقدان فساد دولتی در روسیه در حال حاضر در زندان هستند. این مستند مدعی است که تالار بزرگ دریای سیاه در گلنجیک متعلق به پوتین است و ساخت آن با اختلافات سیاسی امکان پذیر بوده و تعلق به پوتین را باید بزرگترین رشوه در کشور دانست.تاریخ. در سال 2022 قسمت دوم این مستند ساخته شد که ضمن تکرار ادعاهای قبلی، تصاویری از داخل کاخ را نیز به نمایش گذاشت و شواهدی از ساخت کاخ دیگری ارائه کرد.

دولت روسیه همواره این اتهامات را رد کرده است و خود پوتین نیز در مصاحبه ای گفته است که نه او و نه نزدیکانش کاری به کاخ ندارند. با وجود واقعیات این ماجرا، در هیچ یک از اسناد (هرچند شگفت انگیز و منظم) دلیل روشنی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

3. شاهد پوتین (2018)

بهترین مستند درباره ولادیمیر پوتین

این مستند نگاهی ویژه و عمیق به چگونگی به قدرت رسیدن پوتین است. تاریخ ساخت فیلم به سال 1999 برمی گردد. وقتی مردم روسیه با رئیس جمهور جدید خود ملاقات می کنند. اما سپس به عقب برمی گردد و دلایل و عواملی را بررسی می کند که باعث شد بوریس یلتسین پوتین را جانشین موقت خود اعلام کند. اتفاقی که عملاً یلتسین را برکنار کرد و راه را برای ریاست جمهوری رسمی پوتین هموار کرد.

شخصیت های اصلی فیلم میخائیل گورباچف، یلتسین و پوتین هستند. جزئیات مستند زندگی سیاسی و کار کمتر دیده شده پوتین، و همچنین استفاده گسترده از نوارهای ویدئویی قدیمی که واقعیت های رابطه پوتین با مردم را نشان می دهد.

4. پوتین، روسیه و غرب (2011)

بهترین مستند درباره ولادیمیر پوتین

شاید این مستند کمی قدیمی باشد، اما ارزش دیدن را دارد زیرا نورما پرسی کارگردان یکی از برجسته ترین مستندهای سیاسی معاصر است. پرسی در آثار خود به برجسته‌ترین وقایع و بحران‌های سیاسی معاصر از انقلاب ایران تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و سقوط یوگسلاوی از دیدگاه برجسته‌ترین شخصیت‌ها (هاشمی رفسنجانی، گورباچف ​​و اسلوبودان میلوسویچ) پرداخته است. . .

پرسی در مستند «پوتین، روسیه و غرب» وارد کرملین می شود تا تصویری واضح از روابط قدرت روسیه و روابط روسیه با غرب ارائه دهد. البته برخلاف مستندهای قبلی، پرسی نمی توانست خودش با پوتین صحبت کند (در حالی که پوتین در مستند درباره ایران با پرسی مصاحبه کرده بود اما از انجام این کار در مورد خودش امتناع کرد). با این حال، پرسی توانست با مقامات کرملین از جمله وزیر امور خارجه، دفاع و اقتصاد صحبت کند. از موفق ترین بخش های این مستند می توان به دقت و داستان های اخیر موضوعاتی مانند انقلاب نارنجی اوکراین، جنگ گرجستان و مذاکرات خلع سلاح هسته ای روسیه و آمریکا اشاره کرد.

5. ناوالنی (2022)

بهترین مستند درباره ولادیمیر پوتین

دانیل روهر این مستند را درباره الکسی ناوالنی (یکی از مشهورترین منتقدان محلی پوتین) ساخته است. «ناوالنی» برنده جایزه بهترین تماشاگر در جشنواره فیلم ساندنس 2022 شد. پوتین مستقیماً در این مستند دخالتی ندارد، اما در واقع کل داستان درباره اوست. موضوع اصلی فیلم تلاش پوتین برای ترور ناوالنی است. بر اساس ادعاهای موجود در این مستند، در سال 2020، پوتین گروهی از عوامل روسی را مأمور ردیابی ناوالنی و مسموم کردن او با نوویچوک کرد.

بیشتر فیلم بر روی مصاحبه با خود ناوالنی (قبل از بازگشت به روسیه و زندانی شدن) و نزدیکانش تمرکز دارد. مصاحبه‌کنندگان ادعا می‌کنند که کشتن با نوویچوک روش محبوب پوتین برای ترور مخالفان بود. در این مستند، ناوالنی شواهدی نیز برای ادعای خود ارائه کرد که یکی از آنها تماس با ماموری بود که قصد ترور او را داشت.

6. پوتین کیست؟ (? Whoismisterputin) (2015)

بهترین مستند درباره ولادیمیر پوتین

والری بالایان، مستندساز اوکراینی، منابع قدرت و ثروت ولادیمیر پوتین را بر اساس تحقیقات روزنامه نگاران مستقل بررسی می کند. ادعایی که مستند به دنبال مدرک است این است که صعود پوتین به بالاترین سطوح قدرت در روسیه به دلیل اتحاد او در اوایل دهه 1990، برخی از مقامات ارشد KGB و برخی از مافیای روسیه بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم