بحرین با آشفتگی ساختگی درباره ایران خود را شکست می دهدروآرو- اتحاد مجدد بحرین با اسرائیل منامه را بی ثبات خواهد کرد.

در اواسط فوریه، نفتالی بنت اولین نخست وزیر اسرائیل بود که به طور رسمی به بحرین سفر کرد و تاریخ ساز شد. در اسرائیل، بنت به عنوان رهبر ائتلاف حاکم که ایدئولوژی ها و مبارزات را تقسیم می کند، شناخته می شود، اما در طول سفر خود به بحرین به عنوان یک دولتمرد و از ائتلاف منطقه ای غیر متعهد عمل می کرد. قبلا بین اسرائیل و کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی بوده است. و عربستان سعودی امارات متحده عربی دفاع ایجاد می کند.

بنت در سفر خود به بحرین قول داد که اسرائیل هر زمان که لازم باشد به بحرین علیه ایران کمک خواهد کرد.

بحرین نقش مهمی را در این اتحاد ایفا می کند، به خصوص که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است. در جریان سفر بنت به بحرین، او در نشستی با حضور مقامات بحرینی و برد کوپر، فرمانده فرماندهی مرکزی ناوگان پنجم. آب ایالات متحده، درباره همکاری های امنیتی بحث کرد. با این حال، قبلاً گفته شد که مقابله با ایران برای بحرین کار دشواری است، تا حدی به دلیل این واقعیت ساده که وزن کمتری نسبت به رقیب قدرتمند خود، ایران دارد.

دولت بحرین نیز با عواقب ناگواری مواجه است. مسدود کردن نفوذ ایران در امور داخلی، سلطنت آل خلیفه را به حکومتی بی رحم تبدیل کرد و زندگی را برای اکثر شیعیان بحرین دشوار کرد.

سلطنت سنی بحرین بر این باور است که ایران می‌خواهد کشوری را که اکثریت جمعیت آن شیعه است، یا حداقل یک رژیم دست نشانده در بحرین ایجاد کند. اظهارات قبلی برخی مقامات ایرانی مبنی بر اینکه بحرین چهاردهمین استان ایران است، نگرانی دولت را برانگیخته است.

دولت بحرین تهران را متهم کرده است که نه تنها قیام 2011 را تحریک کرده است، بلکه سال ها برای حمله به امنیت دولتی در منامه و حمایت از مخالفان بحرینی از طریق شبه نظامیان طرفدار عراق، برنامه ریزی کرده است. آموزش های مالی و تسلیحاتی ارائه کرده است.

طی دهه گذشته، اعدام ها در بحرین 600 درصد افزایش یافته و اعضای اپوزیسیون یا حزب سیاسی آنها منحل یا زندانی شده اند. در حال حاضر حدود 1400 زندانی سیاسی در بحرین هستند. حق زندانیان برای برقراری تماس ویدیویی هفتگی با اعضای خانواده به طور خودسرانه به حالت تعلیق درآمده است و اتهامات شکنجه رایج است.

طبق گزارش موسسه حقوق بشر و دموکراسی بحرین (BIRD)، یک سازمان غیرانتفاعی حقوق بشر مستقر در لندن، بحرین، سال گذشته 13 کودک در ارتباط با اعتراضات بازداشت و تهدید به تجاوز جنسی شدند و برخی از آنها را شکنجه کردند. اتحاد دولت بحرین با اسرائیل آزادی مردم را محدود می کند. فعال حقوق بشر بحرینی می گوید که دولت با شناسایی منتقدان از طریق برنامه جاسوسی اسرائیل پگاسوس، مخالفان را سرکوب می کند.

موسی محمد، عکاس و فعال سیاسی، از مخالفان سرسخت بحرین است. در ماه اوت، فاش شد که آیفون محمد توسط نرم افزار جاسوسی پگاسوس هک شده است. اعضای جامعه سیاسی بحرین موسوم به مرکز حقوق بشر بحرین و همچنین اعضای الوفاق، یک حزب سیاسی شیعه نیز به سرنوشت مشابهی دچار شدند.

محمد گفت: «برای من بسیار دردناک است که بدانم رژیم بحرینی که من از شکنجه و آزار و شکنجه فرار کردم. لازم است رژیم بحرین با عواقب چنین اقداماتی روبرو شود. یک کشور متجاوز خلیج فارس مانند بحرین تنها در صورتی می تواند متوقف شود که آنها را مجبور به پاسخگویی کنید.»

نگرانی فزاینده ای در میان بحرینی ها در مورد نقش اسرائیل در کمک به سرکوب جنبش دموکراتیک بحرین وجود دارد. یک فعال حقوق بشر بحرینی گفت: زمانی که دولت شروع به استفاده از نرم افزارهای جاسوسی علیه مخالفان کرد، متوجه شدیم که این رابطه چقدر بر دموکراسی بحرین تأثیر گذاشته است. افشاگری های تکان دهنده اخیر نشان می دهد که بحرین نه تنها از نرم افزارهای جاسوسی اسرائیل برای جاسوسی از گروه های مخالف، بلکه برای جاسوسی از مقامات خود از جمله اعضای ارشد پارلمان و اعضای خانواده سلطنتی نیز استفاده می کند.

فعالان سیاسی و مدنی به علل مختلف داخلی ناآرامی های اجتماعی در بحرین اشاره کرده و می گویند که موضوع تهدید از سوی ایران تنها یک تلاش منطقی از سوی دولت بحرین برای توجیه اقدامات خود، ظلم و بی کفایتی این کشور بوده است. آنها می گویند شیعیان بحرین نسبت به امتیازاتی که به سنی ها برای کار در نیروهای مسلح و سایر مناصب عالی داده می شود احساس ضعف و عصبانیت می کنند.

در جریان اعتراضات سال 2011، اکثر معترضان شیعه خواستار یک سلطنت مشروطه بودند که خانواده سلطنتی را در قدرت نگه می داشت اما به مردم اجازه می داد نمایندگان خود را انتخاب کنند. در عوض، سلطنت آن را توطئه ای از سوی ایران برای سرنگونی ساختار سیاسی کشور و سرکوب اعتراضات می دانست. هزاران نفر از پرسنل امنیتی، ده ها هزار مرد، زن و کودک را با خشونت متفرق کردند. تعداد زیادی کشته و تعداد زیادی زخمی و زندانی شدند. این روند در 11 سال گذشته بدتر شده است.

در فهرست جهانی آزادی مطبوعات در سال 2021 که توسط گزارشگران بدون مرز تهیه شده است، بحرین از میان 180 کشور، رتبه 168 و در شاخص واحد اطلاعات اکونومیست از میان 167 کشور، رتبه 144 را دارد.

تا سال 2020، خانه آزادی بحرین را از نظر حقوق سیاسی و آزادی اینترنت در رتبه ضعیفی قرار داده است. شیخ علی سلمان رهبر الوفاق همچنان در زندان و حبس ابد است. برادرش نیز به دلیل فعالیت های سیاسی محکوم شد.

دولت بحرین همواره به دنبال سوق دادن توجه عمومی بین المللی با هدف قرار دادن بازیگران خارجی مانند ایران به دلیل سابقه وحشتناک نقض حقوق بشر و سرکوب داخلی بوده است. باید روشن شود که بازداشت کودکان 11 ساله و تهدید به برق گرفتگی و سوء استفاده از آنها و نیز ادامه سرکوب آزادی بیان هیچ ربطی به ایران ندارد.

این یک انحراف تاکتیکی است که بحرین از آن برای انحراف از حاکمیت قانون و فرار از مسئولیت خود در مورد نقض حقوق شهروندی و قوانین بین المللی استفاده می کند. اسرائیل به دنبال دوستان عرب در مناطق متخاصم است با این حال، توزیع بی رویه فناوری از آن کشور باعث خشم بیشتر مردم عرب خواهد شد.

دیدار بنت مصادف با سالگرد انقلاب نافرجام بحرین است و به نارضایتی در سراسر کشور منجر شده است. اتحاد با اسرائیل برای مقابله نظامی با ایران می تواند به دولت بحرین کمک کند، اما تا زمانی که طایفه آل خلیفه خواسته های اصلاحات داخلی را نادیده گرفته و اکثریت مردم بحرین را دشمن بدانند، آشفتگی داخلی ادامه خواهد داشت.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم