با قدیمی ترین دایناسور استگوزاروس آشنا شوید.


روآرو- باستان شناسان اخیرا گونه جدیدی از دایناسورها به نام استاگوس را کشف کرده اند. Bashanosaurus primitivus حدود 168 میلیون سال پیش در دوران ژوراسیک میانی به دور زمین می چرخید. بنابراین، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نمونه تازه کشف شده قدیمی ترین استگوسوری است که تاکنون شناسایی شده است.

به گزارش فرارو. بر اساس تحقیقات اخیر در مجلات تخصصی مجله دیرینه شناسی مهره داران Out شناخته شده ترین گونه دایناسور و قدیمی ترین گیج کننده تا به حال در آسیا است. از سوی دیگر، این دایناسور اولین گونه ای است که در سرتاسر جهان یافت می شود، به همین دلیل باستان شناسان احتمال می دهند که استگوسورها برای اولین بار در آسیا ظاهر شده اند و ممکن است این قاره خاستگاه پیدایش آن باشد.

دانشمندان می‌گویند بقایای استگوزاروس که شامل استخوان‌هایی از پشت، شانه‌ها، ران‌ها، پاها و دنده‌ها و همچنین بسیاری از صفحات زرهی است، به دوره ژوراسیک میانی باجوسین بازمی‌گردد – سریع‌تر از استگوسورهای شناخته‌شده. این دایناسور یک دایناسور کوچک اما ترسناک است که از بینی تا دم آن حدود 2.8 متر (9 فوت) است. با این حال، دانشمندان هنوز نتوانسته اند تعیین کنند که آیا بقایای آن متعلق به دایناسورهای بالغ است یا اینکه با دایناسورهای جوان سروکار داریم.

گروهی از دفتر معدن و جغرافیا در چونگ کینگ چین و موزه تاریخ طبیعی لندن آن را Bashanosaurus primitivus نامیدند. باسان این به نام باستانی چونگ کینگ در چین اشاره دارد که در آن دایناسورها پیدا شده اند. اولیه همچنین کلمه لاتین “اولین” است. دانشمندان می گویند دایناسورهای جدیدی که 168 میلیون سال پیش به دور این سیاره می چرخیدند، نقشی کلیدی در کشف چگونگی تکامل استگوسورها ایفا خواهند کرد که تاکنون افراد کمی از آن آگاه هستند.

این نوع جدید دارای شمشیر کوچک‌تر، توسعه کمتر، پایه باریک‌تر و ضخیم‌تر از زره و ویژگی‌های دیگری است که با استگورهای ژوراسیک میانه متفاوت است. با این حال، شباهت قابل توجهی به برخی از اولین دایناسورهای زره ​​پوش با بیش از 20 میلیون سال قدمت دارد. دکتر دای هوی از دفتر تحقیقات و توسعه منابع معدنی چونگ کینگ که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: «همه این ویژگی‌ها نشانه‌هایی از محل استگوسورها در شجره‌نامه دایناسورها هستند. Bashanosaurus را می توان از دیگر استگوزارهای ژوراسیک میانه متمایز کرد که به وضوح نشان دهنده یک گونه جدید است. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل ما از جنس این موجودات نشان می دهد که این گونه باید اولین موجود بیگانه حیرت انگیز همراه با شپش Chungkingosaurus و Huayangosaurus بوده باشد. “همه اینها از ژوراسیک میانی تا سازند شاکسیمیائو ژوراسیک پسین در چین پیدا شده است، که نشان می دهد ممکن است استگوزارها در آسیا منشا گرفته باشند.”

استگوسورها که اغلب با راه راه‌های بزرگ، نوک‌های نوک تیز روی دم‌های بلند و سرهای کوچک مشخص می‌شوند، دایناسورهای چمنی چهار پا هستند که در دوره‌های ژوراسیک و کرتاسه می‌زیستند. فسیل های استگوزاروس در همه قاره ها به جز قطب جنوب و استرالیا یافت شده است و تاکنون 14 گونه از استگوزاروس شناسایی شده است. اعضای شناخته شده Stegozaria عبارتند از: هوی یانگ نور که یکی از اولین رهبران بود، Gigantspinosaurus قابل توجه به دلیل صفحه بزرگ شانه بزرگ آن است. میراگایا برای طولش با این حال، فسیل‌های پراکنده تلاش‌ها برای درک چگونگی تکامل استگوسورها و نحوه تعامل آنها با یکدیگر را مختل کرده است.

با کشف این گونه جدید، به نظر می رسد که این اسرار در حال کشف شدن هستند. گونه تازه کشف شده Bashanosaurus primitivus دارای برخی ویژگی های اساسی است که شبیه به استگوسورهای اصلی مانند Huayangosaurus و Gigantspinosaurus و تیروفوراهای اصلی (دایناسورهای زره ​​پوش) است. اینها شامل خارهای روی دم‌های بلند و تا شانه‌ها می‌شوند که کوچک‌تر و کشیده‌تر هستند و اسکلت‌هایی شبیه به اولین دایناسور زره‌دار Scelidosaurus دارند که در اوایل دوره ژوراسیک زندگی می‌کردند.

فسیل‌های باشانوساروس همچنین مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را نشان می‌دهند که آن را از دیگر استگوسورهای شناخته شده متمایز می‌کند. به عنوان مثال، نقاط استخوانی در انتهای شانه دایناسورها نسبت به دیگر استگوسورها کوچکتر و کمتر توسعه یافته است. یک حفره دنده (چهارمین تروکانتر) در نیمه پایینی محور وجود دارد و پایه صفحه زره به سمت خارج خم شده و ضخیم تر از صفحه پشت بستگان بعدی است. دکتر سوزانا میدنت، نویسنده و باستان شناس در موزه تاریخ طبیعی، گفت: “کشف این استگوزاروس از منطقه ژوراسیک در مرکز چین به شواهد فزاینده ای اضافه می کند که این گروه در اوایل دوره ژوراسیک تکامل یافته اند.” دوره ژوراسیک.” در لندن. این دنباله برخی از اولین روابط شناخته شده دایناسورها با پرندگان را نشان می دهد. به نظر می‌رسد چین نقطه کانونی تنوع استگوزاروس است، با گونه‌های بسیاری که اکنون از ژوراسیک میانی تا پایان کرتاسه اولیه شناخته شده‌اند.

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم