بازندگان اقتصادی جنگ پوتیناقتصاددانان معتقدند که شاخص های اقتصادی روسیه در بحران است. مردم این کشور با «رشد تورم»، «رشد اقتصادی پایین» و «نوسانات پول ملی» در خط مقدم شکست در جنگ پوتین قرار دارند. در روزهای اخیر، سیستم‌های بانکی و انتقال پول روسیه که بخشی از صنایع پیشرفته و شرکت‌های دولتی روسیه هستند، تحت تحریم‌هایی قرار گرفته‌اند که تنها شکنندگی اقتصاد روسیه را بدتر خواهد کرد. حتی برخی از کشورهای همسایه مانند چین به دلیل تحریم ها تامین مالی برای خرید مواد اولیه از روسیه را محدود کرده اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، چند روز پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین و پس از تحریم های مختلف بر اقتصاد روسیه، عواقب این حمله بیشتر آشکار شد. به نظر می رسد روسیه هزینه تهاجم به اوکراین را با تورم بیشتر، روبل کمتر و رشد اقتصادی کمتر خواهد پرداخت و مانند همیشه شهروندان روسیه در خط مقدم جنگ خواهند بود. ایالات متحده و اتحادیه اروپا مدت کوتاهی پس از تصمیم مسکو برای به رسمیت شناختن جدایی طلبان در شرق اوکراین به عنوان کشورهای مستقل و حمله فوری به اوکراین، تحریم های قابل توجهی را علیه روسیه اعلام کردند. بانک‌های روسیه، شرکت‌های دولتی و صنایع پیشرفته هدف قرار گرفته‌اند و چندین مقام ارشد روسیه هدف قرار گرفته‌اند. کارشناسان بر این باورند که چنین تحریم هایی خطرات اساسی برای اقتصاد روسیه را افزایش می دهد و پیامدهایی مانند کاهش سرمایه، کاهش رشد و افزایش تورم را به دنبال دارد. نکته اصلی تحریم ها این است که چین، بزرگترین موسسه مالی عمومی، بودجه مواد خام روسیه را از ترس اینکه تحریم ها تهدیدی برای ایالات متحده و متحدانش باشد، قطع کرده است.

پیامدهای تهاجم پوتین

پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، گمانه زنی ها در مورد واکنش غرب به این تهاجم آغاز شد. زمان می گذرد و سیاستمداران غربی درباره این موضوع اظهار نظر می کنند، پیامدهای واکنش غرب به تجاوز روسیه آشکارتر می شود. بر این اساس، اتحادیه اروپا و آمریکا قصد خود را برای اعمال تحریم های شدیدتر علیه روسیه در پی تجاوز روسیه اعلام کرده اند. علاوه بر این، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشدار داده است که پوتین کشورش را به کشوری منزوی تبدیل می کند. او گفت که سازمان‌های بین‌المللی رویدادهای ورزشی بزرگی را که برای امسال در روسیه برنامه‌ریزی شده بودند، به عنوان نشانه‌ای از انزوای اقتصادی آینده لغو کردند. بر اساس جزئیات این تحریم ها، آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا بانک ها، شرکت های دولتی و صنایع پیشرفته روسیه را هدف قرار داده اند.

کاخ سفید همچنین سرمایه گذاران آمریکایی را از خرید اوراق قرضه دولتی روسیه در بازار ثانویه منع کرده است. اقدامی که هزینه های استقراض کشور را افزایش می دهد و در نهایت منجر به نرخ های بالاتر برای مصرف کنندگان و مشاغل می شود. برخی کشورهای اروپایی نیز حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه بسته اند. به طور کلی می توان دریافت که جدی ترین تحریم هایی که می تواند برای روسیه دردسر ایجاد کند، قطع دسترسی به شبکه سوئیفت است. به نظر می‌رسد تحریم‌ها تامین مالی خود را برای دولت روسیه سخت‌تر کرده و دسترسی روسیه به منابع نفت و گاز را سخت‌تر کرده است. از سوی دیگر، خطرات ناشی از این تحریم ها برای اقتصاد روسیه، خروج سرمایه از روسیه را تشدید خواهد کرد. این منجر به رشد اقتصادی کمتر و تورم بیشتر در اقتصاد روسیه می شود. با توجه به عواقب محاصره روسیه، شهروندان روسیه احتمالا هزینه ماجراجویی های پوتین را خواهند پرداخت.

سوئیفت چیست؟

سوئیفت یا انجمن ارتباطات مالی بین بانکی بانک جهانی شبکه ای است که برای انتقال پول از یک کشور به کشور دیگر ایجاد شده است. سوئیفت در سال 1973 در بلژیک راه اندازی شد و امروزه 11000 موسسه مالی در سراسر جهان را تحت پوشش دارد. روز شنبه، کشورهای غربی بسته جدید تحریم ها را علیه مسکو تصویب کردند و برخی از بانک های ویژه این کشور از دسترسی به سوئیفت محروم خواهند شد. تحریم ها بانک ها و شرکت های دولتی را هدف قرار می دهد که پوتین سال ها برای افزایش قدرت و تقویت نیروهای مسلح به آنها تکیه کرده است. به گفته مقامات اتحادیه اروپا، تحریم ها 70 درصد از شبکه بانکی روسیه را پوشش می دهد.

تحریم‌های سریع علیه ده‌ها بانک روسی، ارسال پول به داخل یا خارج از کشور را برای بسیاری از مؤسسات مالی غیرممکن می‌کند و شرکت‌های بزرگ روسی را به‌ویژه در زمینه فروش نفت و گاز در موقعیت حساسی قرار می‌دهد. بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که انزوای روسیه از کل سیستم بانکی بین‌المللی بزرگ می‌تواند منجر به آسیب فوری به اقتصاد روسیه شود، به‌ویژه که به معنای جدا کردن روسیه از تجارت بین‌المللی، از جمله درآمدهای نفت و گاز است. گاز که بیش از 40 درصد از آن را تشکیل می‌دهد. درآمد یک کشور ایجاد کنید.

شمشیر دو لبه

اگرچه روسیه یک اقتصاد صنعتی نیست، اما سهم قابل توجهی که در تامین مواد اولیه به بازارهای جهانی دارد، منجر به تحریم هایی شده است که بازارهای جهانی و سطح تولید اقتصاد صنعتی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. سهم بالای روسیه از مواد خام منجر به خروج از بازار، کمبود و افزایش قیمت مواد خام می شود. در نتیجه، این تحریم ها می تواند تأثیر منفی بر بازارهای جهانی داشته باشد. از سوی دیگر، خروج روسیه از سوئیفت و بازارهای جهانی می تواند منجر به خروج این کشور و شرکای غیر غربی اش از مبادلات خود شود، زیرا روسیه تلاش می کند اقتصاد خود را تقویت کند.این کشور از سال 2014 در برابر تحریم ها مقاوم است. علیرغم این تلاش ها برای کاهش وابستگی به دلار با مبادله ارزهای دیگر، دلار همچنان حدود یک سوم واردات و بیش از نیمی از صادرات روسیه را تشکیل می دهد.

واکنش بانک مرکزی روسیه

بانک مرکزی روسیه در بحبوحه نگرانی ها از تحریم های جدید غرب علیه این کشور خواستار آرامش شده است. بیم آن می رود که تحریم ها شبکه بانکی کشور را تقویت کند و باعث شود تعداد زیادی از مردم برای برداشت پول از بانک ها تلاش کنند. در بیانیه آمده است: «بانک روسیه منابع و تجهیزات لازم برای حفظ ثبات مالی و تضمین ادامه فعالیت بخش مالی را در اختیار دارد. این بیانیه پس از انتشار اخباری مبنی بر قطع دسترسی روسیه به دارایی های خارجی خود منتشر شد. این دارایی ها 630 میلیارد دلار برآورد شده است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که پس از تحریم‌ها که روس‌ها را مجبور به خروج از بانک‌های خود کرد، ارزش پول ملی روسیه کاهش خواهد یافت.

همراهی چین

نکته مهم در اخبار تحریم روسیه این است که برخی انجمن های بانکی چین این تحریم ها را دارند. بزرگترین موسسه مالی عمومی چین به دلیل ترس از تحریم های آمریکا و متحدانش، بودجه مواد خام روسیه را قطع کرده است. به گزارش بلومبرگ، اقدام بانک مرکزی چین بر تعهد پکن به حفظ روابط تجاری با یکی از شرکای استراتژیک خود در مواجهه با تحریم های آمریکا و متحدانش تاکید می کند.

ارزش جنگ اوکراین

در عین حال، علیرغم تحلیل های مختلف در مورد هزینه درازمدت انتقال روسیه به حمله به اوکراین، در مورد هزینه این انتقال صحبت چندانی نشده است. از این نظر، برخی گزارش ها هزینه هنگفت جنگ اوکراین را برای روسیه نشان می دهد. به گزارش دیلی میل، هر روز جنگ با اوکراین برای روسیه حدود 20 میلیارد دلار هزینه دارد که این مبلغ هنگفت است. در این گزارش به نقل از وزیر دفاع سابق استونی آمده است که اگر اوکراین بتواند بیش از 10 روز در برابر نیروهای پوتین مقاومت کند، هزینه های سنگین جنگ روسیه را مجبور به مذاکره با کی یف می کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم