بازار خودرو منتظر است


روآرو- کارشناسان صنعت خودرو معتقدند بازار فعلی منتظر نتیجه مذاکرات برجام است و فردای آن روز خودرو با همین افزایش قیمت مواجه می شود، بنابراین بازار فعلی راکد است و معاملات بسیار اندکی صورت می گیرد.

به گزارش فرارو، به گفته تحلیلگران صنعت خودرو، بزرگترین مشکل این صنعت انحصار آن است و تا زمانی که شاهد رقابت صنعت خودرو نباشیم، نمی توان انتظار داشت که صنعت خودرو محصولات باکیفیت تولید و روانه بازار کند.تنوع زیاد در یک قیمت مقرون به صرفه با احیای مجدد برجام و ورود شرکت های خارجی، ممکن است خودروسازان تا حدودی این روند را تغییر دهند، حال باید دید آیا خودروسازان خارجی مانند سال 1394 به ایران بازخواهند گشت یا خیر.

وی افزود: با توجه به موقعیت فعلی نمی توان افت قیمت چنین خودرویی را متصور شد، اما در صورت احیای برجام، بازار با غافلگیری مواجه خواهد شد، اما به این دلیل که «کاهش دلار بعید است». اگرچه برجام احیا می شود اما ممکن است قیمت ها در بازار خودرو با کاهش همراه شود اما پس از مدتی قیمت ها به حالت عادی باز می گردد.

لغو ممنوعیت واردات تنها بر بازار خودروهای وارداتی تاثیر می گذارد
کارشناس بازاریابی خودرو فربد زاوه در گفتگو با فارو وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر قیمت‌ها در بازار به شدت افزایش یافته است، گفت: خودرو نیز مانند سایر کالاهای سرمایه‌ای به دلیل افزایش انتظارات تورمی و در نتیجه تورم افزایش چشمگیری داشته است. تا زمانی که در کشور تورم داریم و ساختار اقتصادی معیوب است نمی توان انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت.

وی افزود: اگرچه ممکن است با احیای برجام یک غافلگیری وارد بازار شود، اما با توجه به شرایط آرام اقتصادی کشور که با تورم آمیخته شده است، پس از مدتی قیمت ها به جای خود باز می گردند. و اکنون در حال بررسی است. قدرت خرید مردم در خرید خودرو به شدت افت کرده اند، بازار در حال نزول است و خرید کمتر است، فروش زیاد.

زاوه همچنین در پاسخ به این سوال که باز شدن آزادسازی واردات خودرو چه تاثیری بر بازار خودروهای وارداتی و داخلی دارد، گفت: سال ها ممنوع است. خودروهای لوکس با حباب قیمتی بزرگی روبرو هستند و اگر در سال آینده پس از کش و قوس های فراوان بالاخره واردات خودرو به طور کامل آزاد شود، شاهد سقوط حباب قیمت خودروهای وارداتی خواهیم بود.

زاوه با اشاره به اینکه قیمت خودروهای وارداتی در سال های اخیر بیش از 12 برابر شده است، تصریح کرد: دلیل اصلی افزایش قیمت خودروهای وارداتی به ویژه برخی خودروهای لوکس است که از بسیاری از خودروهای داخلی بالاتر است. .، ممنوعیت واردات خودرو چیست، بنابراین اگر پس از کش و قوس های فراوان در این زمینه، ممنوعیت واردات به طور کامل برداشته شود و برای تمامی خودروها، می توان انتظار داشت که قیمت این نوع مدل ها به هر شکل و بازاری متعادل شود. این. وضعیت ، خارج

اما از نظر واردات، تاثیر چندانی بر خودروهای ساخت داخل نخواهد داشت، بنابراین خودروهای ساخت داخل با توجه به اینکه دولت به دنبال کنترل بازار خودرو است، کاهش تعرفه واردات را کاهش نخواهد داد. تا زمانی که در سیاست گذاری اقتصادی با این رویکرد مواجه باشیم، نمی توانیم شاهد ثبات و آرامش در بازار خودرو باشیم.

زاوه با تاکید بر اینکه دولت باید از هدر دادن پول خودداری کند، خاطرنشان کرد: متأسفانه نهادهایی که کارکرد مشخص و مناسبی ندارند از بودجه منابع دریافت می کنند و در مقابل دولت برای پرداخت قبوض خود پول چاپ یا وام می گیرد. بانک مرکزی می گوید این امر منجر به تورم شدید در اقتصاد کشور شده است، بنابراین تا زمانی که چنین چرخه ای ادامه داشته باشد، افزایش قیمت ها در همه بازارها از جمله خودرو در سال آینده اجتناب ناپذیر خواهد بود، اگرچه رشد می تواند سریع باشد، قیمت ها کاهش می یابد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم