اگر پوتین پیروز شود چه اتفاقی می افتد؟


روآرو- مایکل کیماژ; او استاد تاریخ در دانشگاه کاتولیک آمریکا و یکی از اعضای صندوق مارشال آلمان است. او از سال 2014 تا 2016 در دفتر برنامه ریزی سیاست وزارت امور خارجه ایالات متحده با تخصص در اوکراین و روسیه خدمت کرد. او در مورد امور بین الملل، روابط ایالات متحده و روسیه و تاریخ دیپلماتیک ایالات متحده مطالب زیادی نوشته است. آخرین کتاب او، آزادی غرب: تاریخچه یک ایده در سیاست خارجی آمریکا، در آوریل 2020 منتشر شد. وی رئیس هیئت مشاوران موسسه است.


به گزارش فرارو به نقل از خارجی ها; ایالات متحده و متحدانش با پیوستن روسیه به جنگ داخلی سوریه در تابستان 2015 شوکه شدند. باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در ناامیدی مدعی شد که سوریه برای روسیه و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به «باتلاق» تبدیل خواهد شد و سوریه به ویتنام، روسیه یا افغانستان، پوتین تبدیل خواهد شد. ایده او یک اشتباه بزرگ بود که در نهایت فاش شد.

سوریه به سدی برای پوتین تبدیل نشده است. روسیه با نجات بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از شکست قریب الوقوع و سپس روی آوردن به ارتش برای دیپلماسی، مسیر جنگ را تغییر داد. هزینه ها و ضررها را ثابت نگه می دارد. اکنون نمی توان روسیه را در سوریه نادیده گرفت. توافق دیپلماتیک وجود ندارد. در عوض، مسکو نفوذ بیشتری از اسرائیل تا لیبی به دست آورد و متحد وفادار خود اسد را برای برنامه ریزی برای قدرت روسیه در سوریه حفظ کرد. در سوریه، آنچه که دولت اوباما نمی توانست پیش بینی کند، امکان مداخله موفق روسیه بود.

در زمستان های عجیب و غریب 2021 و 2022، ایالات متحده و اروپا مداخله نظامی گسترده روسیه در این قاره را مورد بازنگری قرار می دهند و بار دیگر، بسیاری از تحلیلگران درباره عواقب ناگوار برای مهاجمان هشدار می دهند. در 11 فوریه، جیمز کلرلی، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور اروپا، پیش بینی کرد که یک جنگ تمام عیار در اوکراین به یک «باتلاق» برای روسیه تبدیل خواهد شد.

در تجزیه و تحلیل ارزش منافع منطقی، استدلال می شود که هزینه جنگ در مقیاس بزرگ در اوکراین برای کرملین بسیار بالا خواهد بود و منجر به خونریزی قابل توجهی خواهد شد. ایالات متحده تخمین می زند که 50000 غیرنظامی کشته شده اند. علاوه بر تضعیف حمایت از پوتین در میان نخبگان روسیه که مستقیماً از تنش با اروپا آسیب دیده بودند، شروع جنگ می تواند به اقتصاد روسیه آسیب برساند و مردم روسیه را از پوتین دور کند. در عین حال، جنگ می تواند نیروهای ناتو را به مرز روسیه نزدیک کند و باعث شود روسیه برای سال های آینده در برابر اوکراین مقاومت کند.

بر اساس این دیدگاه، روسیه در دام یک فاجعه خودساخته خواهد افتاد. با این وجود، تحلیل پوتین از ارزش مزایا در تغییر وضعیت اروپا مطلوب به نظر می رسد. رهبری روسیه بیشتر و بیشتر ریسک می کند و فراتر از بحث و جدل بر سر سیاست های روزانه پوتین، در یک ماموریت تاریخی برای تقویت نفوذ روسیه در اوکراین (همانطور که اخیراً در بلاروس) و قزاقستان انجام داد، است.

از دیدگاه مسکو، پیروزی در اوکراین دست یافتنی است. البته روسیه می تواند بحران کنونی را طولانی تر کند. با این حال، اگر محاسبات کرملین درست باشد، همانطور که در نهایت در سوریه انجام شد، آمریکا و اروپا باید برای احتمالات غیر از زلزله آماده باشند. اگر روسیه در اوکراین پیروز شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر روسیه اوکراین را اشغال کند یا بتواند این کشور را در مقیاس وسیع بی‌ثبات کند، دوره جدیدی برای ایالات متحده و اروپا آغاز خواهد شد. رهبران آمریکا و اروپا در بازنگری در امنیت اروپا و اجتناب از جنگ بزرگتر با روسیه با دو چالش روبرو خواهند شد. همه طرف‌ها باید توانایی‌های دشمنان مسلح هسته‌ای را در رویارویی مستقیم در نظر بگیرند. دو مسئولیت دفاع قاطعانه از صلح اروپا و مراقب بودن برای جلوگیری از تشدید تنش های نظامی با روسیه، لزوماً همزمان نیستند. ایالات متحده و متحدانش ممکن است خود را برای ایجاد نظم امنیتی جدید اروپایی در نتیجه اقدام نظامی روسیه در اوکراین ناآماده ببینند.

برای روسیه، پیروزی در اوکراین می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. مانند سوریه، پیروزی لزوما به یک راه حل بلندمدت منجر نمی شود. این پیروزی می تواند شامل تشکیل یک دولت متناظر در کیف یا تجزیه اوکراین باشد. از سوی دیگر، شکست ارتش اوکراین و مذاکرات تسلیم آن می تواند عملا اوکراین را به یک کشور شکست خورده تبدیل کند. روسیه همچنین می تواند از حملات سایبری مخرب و اطلاعات نادرست برای حمایت از تهدیدها و اجبار برای فلج کردن اوکراین و ایجاد تغییر رژیم استفاده کند. با هر نتیجه، اوکراین از غرب جدا خواهد شد.

اگر روسیه با ابزار نظامی به اهداف سیاسی خود در اوکراین دست یابد، اروپا وضعیت پیش از جنگ را نخواهد داشت. در آن زمان، هیچ احساسی وجود نخواهد داشت که اتحادیه اروپا یا ناتو می توانند صلح را در این قاره تضمین کنند. در عوض، امنیت در اروپا باید به حفاظت از اعضای کلیدی اتحادیه اروپا و ناتو کاهش یابد. همه کشورهای غیر عضو ناتو به جز فنلاند و سوئد به تنهایی در مقابل روسیه خواهند ایستاد. این ممکن است لزوماً یک تصمیم وجدانی برای پایان دادن به سیاست گسترش ناتو نباشد، اما این سیاستی خواهد بود که در عمل اجرا می شود. اتحادیه اروپا و ناتو در محاصره روسیه دیگر نمی توانند سیاست های بلندپروازانه ای را فراتر از مرزهای خود دنبال کنند. آمریکا و اروپا در یک جنگ اقتصادی دائمی با روسیه خواهند بود.

غرب به دنبال تحریم های گسترده ای خواهد بود که روسیه احتمالاً با اقدامات سایبری و تهدیدات انرژی به دلیل ناهماهنگی های اقتصادی مقابله خواهد کرد. چین می تواند در این رقابت اقتصادی به روسیه بپیوندد. روسیه از هر فرصتی برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی و انتخابات کشورهای اروپایی از طریق رویکردی منصفانه و عادلانه استفاده خواهد کرد. در هر صورت، روسیه از بی ثباتی سیاسی و هرج و مرج اروپا در این قاره استقبال و حمایت خواهد کرد. در عوض، حاکمیت روسیه بر اوکراین بی ثباتی و ناامنی گسترده ای را از استونی، لهستان تا رومانی ایجاد خواهد کرد.

تا زمانی که حضور روسیه در اوکراین ادامه داشته باشد، همسایگان اوکراین آن را تحریک آمیز و غیرقابل قبول خواهند دانست و برای برخی به عنوان تهدیدی برای امنیت این کشور تلقی خواهند شد. در بحبوحه این تغییر پویا، نظم در اروپا باید در درجه اول توسط ارتش دیده شود. از آنجایی که روسیه در ارتش قدرت بیشتری نسبت به اقتصاد دارد، کاهش نهادهای غیرنظامی مانند اتحادیه اروپا به نفع کرملین خواهد بود.

اگر روسیه اوکراین را شکست دهد، موقعیت آلمان در اروپا با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. آلمان یک قدرت نظامی نادر است که بر اساس هویت سیاسی خود پس از جنگ و انکار جنگ است. حلقه دوستانی که آلمان را محاصره کرده اند، به ویژه در اروپای شرقی، لهستان و کشورهای بالتیک، در معرض خطر بی ثباتی روسیه قرار خواهند گرفت.

فرانسه و بریتانیا به دلیل ارتش قوی و سنت طولانی مداخله نظامی، رهبری امور اروپا را بر عهده خواهند گرفت. با این حال، بازیگر اصلی در اروپا، ایالات متحده باقی خواهد ماند. ناتو، مانند کشورهای آشفته و آسیب پذیر اروپای شرقی، به حمایت ایالات متحده برای خط مقدم یک خط گسترده و مبهم روابط با روسیه، از جمله بلاروس و بخش تحت کنترل روسیه در اوکراین، تکیه خواهد کرد. کشورهای اروپای شرقی، از جمله استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان و رومانی، احتمالاً تعداد زیادی از نیروهای ناتو را به طور دائم مستقر خواهند کرد.

امکان رد درخواست فنلاند و سوئد برای قرار گرفتن در میان کشورهایی که تعهدات ماده 5 ناتو برای آنها در حال بررسی است وجود ندارد. اتحادیه اروپا و ناتو رژیم جدید تحت حمایت روسیه در اوکراین را به رسمیت نمی شناسند. با این حال، آنها با مشکل مشابه بلاروس روبرو خواهند شد: تحریم ها بر شهروندان عادی کشور تحریم شده تأثیر می گذارد و امکان محافظت و دسترسی به غیرنظامیان وجود نخواهد داشت. برخی از اعضای ناتو قیام در اوکراین را تشدید خواهند کرد که روسیه با تهدید اعضای ناتو به آن پاسخ خواهد داد. وضعیت اوکراین بسیار بزرگ خواهد بود.

بسیاری از پناهجویان خط مقدم به احتمال زیاد میلیون ها نفر فرار می کنند. بخش‌هایی از ارتش اوکراین که مستقیماً شکست نخورده‌اند به مبارزه ادامه خواهند داد، که منعکس کننده جنگ چریکی است که باعث از هم پاشیدگی اروپا در طول جنگ جهانی دوم شد. تشدید تنش ها بین روسیه و اروپا ممکن است از نقطه نظر نظامی سرد باقی بماند، اگرچه احتمالاً از نظر اقتصادی گرم خواهد بود.

روسیه احتمالاً در اینترنت و همچنین در بخش انرژی تلافی خواهد کرد. مسکو دسترسی به کالاهای کلیدی مانند تیتانیوم، دومین صادرکننده بزرگ جهان را محدود خواهد کرد. این جنگ ویرانگر آزمونی برای هر دو طرف خواهد بود. هجوم گسترده پناهجویان به اروپا، سیاست حل نشده اتحادیه اروپا در مورد پناهندگان را تشدید می کند و زمینه را برای پوپولیسم فراهم می کند. در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا اخبار و نبردهای سیاسی مهمی رخ خواهد داد. آینده اروپا به این انتخابات بستگی دارد. انتخاب دونالد ترامپ یا نامزدی مانند او می‌تواند به روابط اتحادیه اروپا و آمریکا آسیب برساند و در مورد موقعیت ناتو و تضمین‌های امنیتی آن برای اروپا سؤالاتی ایجاد کند. برای ایالات متحده، پیروزی روسیه تأثیر عمیقی بر استراتژی کلان این کشور در اروپا، آسیا و خاورمیانه خواهد داشت.

اول، موفقیت روسیه در اوکراین مستلزم روی آوردن واشنگتن به اروپا است. هیچ گونه ابهامی در مورد ماده 5 ناتو (نوعی که در دولت ترامپ تجربه شده است) مجاز نخواهد بود. تنها تعهد قوی ایالات متحده به امنیت اروپا مانع از موفقیت روسیه در ایجاد شکاف بین کشورهای اروپایی می شود. این امر به دلیل اولویت های رقابتی، به ویژه اولویت هایی که ایالات متحده در روابط رو به وخامت خود با چین با آن مواجه است، دشوار خواهد بود.

جنگ در اوکراین ناتو را نه تنها به عنوان ابزاری برای استفاده در خارج از منطقه، مانند جنگ در افغانستان، بلکه به عنوان تنها متحد دفاعی نظامی که برای آن طراحی شده است، احیا خواهد کرد. تهاجم فزاینده روسیه به اوکراین باید هر عضو ناتو را وادار کند که هزینه های دفاعی خود را افزایش دهد.

برای مردم اروپا، این آخرین فراخوان برای افزایش توان دفاعی اروپا به همراه ایالات متحده برای کمک به ایالات متحده برای مدیریت بحران روسیه و چین است. برای مسکو که در حال حاضر با غرب روبروست، پکن می تواند به عنوان ستون فقرات اقتصادی و شریک در مبارزه با هژمونی ایالات متحده عمل کند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که تشدید تنش ها در اوکراین به نفع آن باشد.روابط چین و روسیه.

جاه طلبی چین برای تبدیل شدن به مرکز اقتصاد اوراسیا به دلیل عدم اطمینان جنگ از بین خواهد رفت. در آن زمان، خشم چین از روسیه، واشنگتن و پکن را به هم نزدیک نکرد، اما می‌توانست راه را برای مذاکرات جدید بین پکن و واشنگتن هموار کند.

اقدامات بی ثبات کننده روسیه در منطقه وسیع تر می تواند ترکیه را به سمت ایالات متحده سوق دهد که می تواند به شکاف بین آنکارا و مسکو منجر شود. این یک تحول مثبت برای ناتو خواهد بود و فرصت های بیشتری را برای مشارکت آمریکا و ترکیه در خاورمیانه فراهم می کند. ترکیه در آن زمان نه به عنوان یک متجاوز بلکه به عنوان متحدی عمل می کرد که باید از ابتدا این نقش را ایفا می کرد.

واقعیت این است که دو قدرت بزرگ هسته ای (ایالات متحده و روسیه) باید خشم خود را کنترل کنند، مهم نیست که جهان بینی آنها چقدر از هم دور است، هر چقدر هم از نظر ایدئولوژیک مخالف باشند.

این عاقلانه ترین ترفند خواهد بود: وضعیت جنگ اقتصادی و مبارزه ژئوپلیتیکی در سراسر اروپا، در حالی که دولتی را حفظ می کند که اجازه نمی دهد تشدید تنش ها به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود. در عین حال، اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد پس از خروج از افغانستان حضور خود را بازگرداند، دامنه رویارویی بین ایالات متحده و روسیه می تواند به یک جنگ نیابتی در خاورمیانه یا آفریقا تبدیل شود. با تشدید بحران در اوکراین، غرب نباید روسیه را دست کم بگیرد. ما نباید به داستان سرایی الهام گرفته از رویا تکیه کنیم. پیروزی روسیه بر اوکراین یک خیال واهی نیست. تلاش های روسیه برای برقراری نظم با تلاش های غرب برای بازگرداندن نظم قابل مقایسه است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم