انرژی حرارتی هسته زمین بالاخره کنترل شد!


روآرو- در طول سال ها، ایده استفاده از انرژی زمین گرمایی برای تولید برق به عنوان یک منبع پاک و پایان ناپذیر مورد توجه قرار گرفته است و حتی در برخی از کشورهای استثمارگر محدود اما به سختی به دست می آید. چنین منابع انرژی عملی در چرخه زندگی ما وجود ندارد. حاضر. با این حال، در حال حاضر یکی از شرکت های انرژی پیشرو از یک رویکرد نوآورانه برای دسترسی آسان به عمیق ترین قسمت زمین استفاده می کند و استفاده از انرژی زمین گرمایی را آسان تر می کند.

به گزارش فرارو. شرکت پیشرو انرژی تماس گرفت Quaise این هواپیما که در سال 2020 راه اندازی شد، اخیراً به دلیل هدف جسورانه اش برای غرق شدن در پوسته زمین، توجه جدیدی را به خود جلب کرده است. در واقع، چیزی که این شرکت را در مرکز توجه قرار می‌دهد، رویکرد جدیدی است که به آن اجازه می‌دهد به اعماق زمینی برسد که قبلاً هیچ‌کس نتوانسته است به آن برسد. این شرکت اکنون بیش از 63 میلیون دلار برای آزمایش سرمایه گذاری اولیه برای مرحله اول برنامه خود جمع آوری کرده است. شروعی قابل احترام که می تواند پتانسیل انرژی زمین گرمایی را برای افراد بیشتری در سراسر جهان ایجاد کند.

واقعیت این است که انرژی زمین گرمایی به یک منبع تجدیدپذیر فراموش شده تبدیل شده است. علیرغم نفوذ روزافزون خورشید و باد ما به عنوان منبع بازار انرژی سبز، برعکس، تلاش ها برای استخراج مخازن بزرگ حرارتی در اعماق پای ما کند بوده است. البته دلایل این تاخیر چندان پیچیده نیست. همه ما می دانیم که استفاده پاک و نامحدود از انرژی زمین گرمایی می تواند بسیاری از مشکلات انرژی ما را حل کند، اما متاسفانه مکان های کمی در جهان وجود دارد که سنگ های بسیار داغ به سطح پوسته زمین می رسند. از طرفی نقاط بسیار کمی در زمین وجود دارد که با حفر چاه بتوانیم به آنها دسترسی پیدا کنیم و بیشتر آنها معمولاً در عمیق ترین نقاط زمین یافت می شوند که با فناوری تقریباً غیرقابل دسترسی است.در حال حاضر.

با این حال، Quaise در حال توسعه ایده های جدید برای غیرممکن کردن آن است. ایده این شرکت برای نزدیک‌تر شدن به مرکز زمین، ترکیب روش‌های متعارف حفاری با یک لامپ خاص با توان مگاوات با الهام از فناوری است که می‌تواند استفاده از انرژی هسته‌ای را ممکن کند. البته این شرکت با رویکرد جدید اما نه چندان مدرن خود قصد دارد اعماق زمین را به ما بدهد که مردم هنوز به آن دست نیافته اند. تا کنون، بهترین تلاش ما برای شیرجه در پوسته زمین در فاصله 12.3 کیلومتری (7.6 مایلی) انجام شده است. اگرچه کلا و سایر چاه های عمیق مشابه می توانند به این حد برسند، اما نمی توان آنها را “شاهکار مهندسی” دانست.

رسیدن به چنین اعماق در دل زمین واقعا قابل احترام است، اما باید توجه داشت که برای دسترسی به انرژی زمین گرمایی همچنان باید به عمق زمین رفت. برای حرکت به جلو، باید راهی پیدا کنیم تا شی سنگی را ده ها مایل بالای سر له کنیم و دوباره به سطح بیاوریم. مته ها همچنان باید بتوانند سنگ را تا دمای بالای 180 درجه سانتیگراد (356 درجه فارنهایت) آسیاب کنند. نحوه چرخاندن چنین مته های مسافتی طولانی نیز نیازمند راه حل های هوشمند است. اینجاست که Quaise با یک راه حل ساده وارد می شود: “حفاری کمتر و سوزاندن بیشتر”.

محلول Quaise که از تحقیقات گداخت هسته ای در مرکز علوم پلاسما MIT پدیدار شده است، از میلی متر تابش الکترومغناطیسی استفاده می کند که اتم ها را مجبور به ذوب شدن با هم می کند. دستگاه‌هایی به نام ژیروترون می‌توانند به طور موثری با تکان دادن سریع الکترون‌ها در داخل میدان مغناطیسی، تابش الکترومغناطیسی پیوسته تولید کنند، روشی جدید برای حفاری. بنابراین، Quaise انتظار دارد ژیروسکوپ مگاواتی را به دکل حفاری نهایی متصل کند و بتواند در عرض چند ماه از سخت ترین و داغ ترین سنگ تا عمق 20 کیلومتری (12.4 مایلی) عبور کند.

در این اعماق، گرمای سنگ های اطراف می تواند به دمای حدود 500 درجه سانتی گراد برسد. این دما برای تبدیل هر مایعی که در آنجا پمپ می شود به بخار آب کافی است که برای تولید برق خوب است. Quaise انتظار دارد با سرمایه اولیه و سرمایه گذاری خود بتواند در دو سال آینده تجهیزات را مستقر کند و اگر همه چیز خوب پیش برود، یک سیستم زمین گرمایی فعال می تواند تا سال 2026 عملیاتی شود. این شرکت همچنین امیدوار است تا سال 2028 تمام نیروگاه های قدیمی زغال سنگ را تصاحب کند و آنها را به نیروگاه بخار تبدیل کند.

دانشمندان بر این باورند که حتی بدون این فناوری، حدود 8.3 درصد از انرژی جهان می تواند از منابع زمین گرمایی تامین شود که حدود 17 درصد از جمعیت جهان را پوشش می دهد. اکنون نزدیک به 40 کشور می توانند به طور کامل به انرژی زمین گرمایی متکی باشند. اما امروزه کمتر از نیم درصد برق جهان از گرمای زیر پای ما تامین می شود. برای رسیدن به انتشار کربن صفر تا سال 2050، انرژی زمین گرمایی باید سالانه حدود 13 درصد افزایش یابد، اما در عمل این توسعه تنها یک درصد است. آنچه مسلم است این است که زمان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و محدود کردن گرمایش زمین برای جلوگیری از یک فاجعه فاجعه بار فرا رسیده است. ما در حال رسیدن به قعر زمین هستیم، پس شاید زمان آن رسیده است که کمی عمیق تر شویم.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی – فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم