امکان تغییر روش تعیین حداقل دستمزد. آیا «دستمزد محلی» کار می کند؟


روآرو- فعالان کارگری معتقدند دستمزدهای محلی یا صنفی در کشورهای توسعه یافته تعیین می شود که مشکلی با حداقل دستمزد ندارند. از سوی دیگر، پهنه بندی دستمزد نیازمند پیش شرط ها و الزاماتی از جمله اصلاحات بانکی و قانونی است.

به گزارش فرارو، هر ساله در خصوص تعیین دستمزد صحبت از «دستمزد بومی» می شود، اما این طرح همچنان با تأخیر همراه است. مخالفان این طرح مدعی هستند که دستمزدهای محلی باعث افزایش مهاجرت از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ می شود و موافقان این طرح مدعی هستند که اگر دستمزدهای محلی کمتر از دستمزدها و فرصت های ملی نباشد، این طرح موفق خواهد بود. مشاغل و سایر زیرساخت های اقتصادی در شهرهای کوچکتر .

داستان تعیین دستمزد بر اساس موقعیت جغرافیایی محل سکونت با افزایش هزینه های زندگی در آن شهرها آغاز شد. یکی از معیارهای تعیین افزایش حقوق، هزینه بسته معیشت خانواده است. برخی پیشنهاد داده‌اند که قیمت بسته‌های خانگی در نقاط مختلف کشور یکسان نیست و دستمزد کارگران باید بیشتر باشد، باید بر اساس منطقه تعیین شود.

شرایط تعیین دستمزد محلی چیست؟
جناب آقای فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار و نماینده کارگران در شورای عالی کار .فتگو فرا فرارو وی با اشاره به اینکه نمایندگان کارگران در شورای عالی کار به دنبال تعیین حداقل دستمزد به تفکیک مناطق بودند، گفت: قطعا این حداقل دستمزد بالاتر از حداقل دستمزد است. که به عنوان جهانی و جهانی تعریف شده است.

وی افزود: تعیین دستمزد براساس دستمزد نیاز به زیرساخت‌های متفاوتی دارد که امروزه وجود ندارد، بنابراین حداقل دستمزد در سطح جهانی تعیین می‌شود، در حالی که قبل از تجربه جغرافیایی تعیین دستمزد براساس دستمزد، به صورت تخصصی و حرفه‌ای، اما برای گذشته چهار دهه است، چون دولت به وظایف خود عمل نکرده است، ما هرگز شاهد تعیین دستمزد به تفکیک مناطق نبودیم.

آقای توفیقی گفت: “این کار مستلزم شناسایی سبدهای معیشتی بر اساس نوع منطقه و نوع کارگاه در آن مناطق، قدرت خرید مردم در آن منطقه، قیمت کالاها و خدمات در آن منطقه، توزیع. جمعیت و پراکندگی از حرفه های مختلف و اطلاعاتی از این دست. اصلا چنین داده ای وجود ندارد.

اعضای شورای عالی کار با بیان اینکه امکان تعیین دستمزد منطقه ای در سال 1401 وجود دارد، افزودند: اگر دولت و وزارت کار بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری و در اختیار شورای عالی کار قرار دهند. بسته معیشتی هر منطقه به صورت جداگانه قابل محاسبه است و بر اساس آن می توان دستمزد را به تفکیک منطقه یا بر اساس طبقات مختلف تعیین کرد.

وی گفت: مسلم است که با توجه به نرخ تورم خواربار و یا سایر افزایش قیمت ها در مناطق مختلف کشور، نرخ تعیین شده بالاتر از حداقل دستمزد جهانی است. با این حال، اغلب به اشتباه درک می شود که حداقل دستمزد در منطقه کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده سالانه و جهانی است در صورتی که این درست نیست و بالعکس.

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی اسلامی کار در این خصوص با مثالی توضیح داد: اگر حداقل دستمزد را چهار میلیون تومان در سال فرض کنیم، کارگران معدنی که در معادن دور از پایتخت و در شرایط سخت کار می کنند، قطعا این کار را انجام خواهند داد. بیش از حداقل دستمزد تعیین شده دریافت می کنند زیرا شغل آنها سخت تر از سایر مشاغل است و سطح امنیت و شرایط مطلوب زندگی در منطقه نیز وجود ندارد.به صورت محلی بسته به شرایط آن. مناطق و مشاغلی هستند که می توانند بالاتر از حداقل دستمزد تعیین شده در هر سال باشند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم