الیفا: چرا من؟ مورینیو باید بازنشسته شود!


تمرین 3: شما دروازه هستید! این صدای آشنا برای هواداران فوتبال در ایران است که در هفته ها و ماه های اخیر شنیده نشده است. علیرضا علیفر که در بین اهالی فوتبال به «سرهنگ» معروف است، امروز پیشنهادی برای تهیه گزارش از فوتبال ندارد و همین موضوع باعث شده تا هواداران او خود را «سربازان سرهنگ علیفر» خطاب کنند.

در همین حال، صداوسیما ۲۳ شهریورماه اعلام کرد که علیرضا علیفر به دلیل «تخلف جدی» از گزارشگری محروم شده و در حال حاضر اجازه حضور ندارد. مصادره ای که به نظر می رسد تا امروز وجود داشته باشد.

بعدازظهر جمعه در یک استراحت کوتاه با او تماس گرفتیم تا از غیبتش در اتاق خبر شبکه سه و ورزش جویا شویم. البته صحبت با علیفر خیلی زود به مسائل فوتبالی و البته نگاه او به همکارانش (عادل فردوسی پور، مزدک میرزایی و…) منجر شد. در ادامه می توانید این مصاحبه را بخوانید:

سلام علیفا خیلی کم پیدا میشی و دلمون برات تنگ شده.

سلام ممنون از لطفتون ولی اشکالی نداره جوان هستن و ما دیگه مناسب نیستیم. غیبت ما به این دلیل است که بچه های جدید برای تست می آیند، روزنامه نگاران جدید این یکی دو ماه می آیند و من مشکلی با این موضوع ندارم. در طول این 27 سال تغییرات زیادی در حرفه ام داشته ام اما همیشه سعی کرده ام از مدیران و تصمیم گیران سازمان اطاعت کنم.

چرا مانند بسیاری از روزنامه نگاران کاری را خارج از رادیو انجام نمی دهید؟

شاید در بین خبرنگاران جایگاه ویژه ای در زمینه لباس، سلیقه و اعتبار در جامعه داشته باشم، اما امیدوارم این را به خودتان محدود نکنید. اما مشکل اینجاست که با شرایطی که در آن قرار دارم پیدا کردن کار به تنهایی برایم جالب نیست و باید پیشنهادی برای شروع کار وجود داشته باشد.

در سال های اخیر خبرنگاران قدیمی تقریباً جا مانده اند. نظر شما درباره سیاست صداوسیما چیست؟

همانطور که در ابتدای سخنان خود گفتم، ما باید به نظرات حاکمان خود احترام بگذاریم. در واقع آن تجربه و طعم خنکی و گرمی من را در این مدت به نقطه ای رساند که فقط در مورد آن صحبت می کردم. نیاز به حمایت و احترام به تصمیم مدیر و حرکت به جلو با صبر. بالا و پایین کار کنید، نمی خواهم از افراد خاصی نام ببرم، اما با این وجود، تصمیم گیرندگان را نباید مجبور به انجام کارهایی کرد که علاقه ای به آن ندارند.

به این موضوع برمی گردیم؛ فوتبال اروپا را دنبال می کنی؟

بله، چرا نباید این کار را انجام دهم؟ مثل همیشه دنبال میکنم

دوست شما گواردیولا در این فصل چندان خوب نیست.

پپ سرد و گرم است. من با او موافقم یا نه، شاید سلیقه هم مربوط باشد. طبیعی بود که او در محل کار تغییر کند. گواردیولا به دلیل دستمزد بالایش ممکن است موفق نباشد.

من همیشه از این موضوع انتقاد می کنم زیرا تیم های بزرگ و ثروتمند برای قهرمانی در لیگ خودشان این حقوق را نمی دهند و می خواهند بازی های قاره ای را ببرند. این یک جمله منطقی است. گواردیولا هیچ وقت از نظر دستاوردهای اروپایی برای بارسا موفق نبوده و با توجه به پول زیادی که دریافت کرده، باید بهتر می شد.

اما برعکس، مورینیو با تاتنهام نتیجه خوبی گرفت.

مورینیو هم مربی بزرگی است اما بعد از قهرمانی در جام یوفا (لیگ اروپا) با منچستریونایتد در اروپا موفقیت چندانی کسب نکرد. دایی در هفته های اخیر عملکرد خوبی با تاتنهام نداشته است. معتقدم مورینیو هر کاری که می توانست انجام داد و همه سقف کار او را دیدند. گواردیولا، اگرچه او را دوست ندارم، حداقل چیزی برای ارائه دارد.

نظر شما در مورد اوله گونار سولهر چیست؟

او یک فوتبالیست بزرگ و مشهور است که در مربیگری موفق است و استعداد این کار را دارد. همانطور که احتمالا می دانید در اروپا و حتی در آسیا و آفریقا بازیکن خوب بودن دلیلی برای مربی شدن نیست. محلول نمک بالا آمده و به خوبی کار می کند و با یک کبریت می تواند به بالای آن برسد. حالا لیورپول، لستر، منچستر و چلسی شانس قهرمانی دارند.

فوتبال ایران را دنبال می کنید؟ پرسپولیس به فینال آسیا رسید اما شکست خورد…

فوتبال ایران نسبت به گذشته بسیار افت کرده است. ما باید این واقعیت را بپذیریم. صعود پرسپولیس به فینال آسیا را باید ستود چرا که رسیدن به این جایگاه با بازیکنان آسیای میانه سخت است. فکر می کنم رسیدن به نیمه نهایی و فینال برای ایران کافی است زیرا کشورهای عربی و چین هزینه های زیادی را برای باشگاه های آسیایی خرج می کنند.

تبریک ویژه به یحیی گل محمدی و شاگردانش و مطمئن باشید نایب قهرمانی پرسپولیس از قهرمانان تیم های متمول عربی مهمتر است.

اما در خصوص لیگ برتر واقعا سطح رقابت ها رو به نزول است، نمی خواهم ارزش قهرمانی های پیاپی پرسپولیس را دست کم بگیرم، اما اینکه یک تیم چهار سال قهرمان می شود نشان می دهد که سطح فوتبال چقدر متفاوت است.

بازی پرسپولیس-اولسان را با گزارش عادل فردوسی پور دیده اید؟

نه من خودم دارم تلویزیون نگاه میکنم در مورد فردوسی پور نظر خاصی ندارم فقط معتقدم باید به نظر مدیریت احترام گذاشت. اگر استفاده نمی کنند باید به نظرشان احترام گذاشت.

همچنین باید بگویم که فکر نمی کنم کار خوبی باشد که در آنجا گزارش کنم. شخصیت فردوسی پور را خیلی دوست دارم و بارها گفته ام که جای او در گزارش خالی است.

چرا به قطر نمی روید؟

من برای مدیرانم احترام زیادی قائلم و باید به آنها احترام بگذاریم. فردوسی پور هم اکنون 120 برنامه فوتبالی و 90 برنامه دارد. اینکه آنها قطر را ترک کردند چیز خوبی نیست و او باید کمی صبر داشته باشد. البته من به نظر همه احترام می گذارم.

به طور کلی برنامه های تلویزیونی فارسی را در ورزش چگونه ارزیابی می کنید؟

ببینید کیفیت کار همکاران من چه در گزارش و چه در اجرا یک چیز است و استخدام افراد توسط مدیران یک چیز دیگر. من دوست ندارم از کیفیت کار دوستم صحبت کنم، از آقای میساجی می گویند که چرا به جای مددکار شما نشسته است، اما او مقصر نیست!

می گویند وقتی فردوسی پور نیست دلیلی برای اعدام میثاقی وجود ندارد اما من و شما اگر با تصمیم به سطح بالاتری برسیم، آنچه را که داریم قبول می کنیم. کیفیت کار او و ما که جوان هستیم باید فرصت بیشتری بدهیم و بهانه تراشی نکنیم. البته مخالفان باید همیشه صحبت کنند.

امروز نظرسنجی انجام شد و تراکتور به عنوان پرطرفدارترین گروه آسیا انتخاب شد. شما چی فکر میکنید؟

تراکتور را در بین شهرستانی خیلی دوست دارم، البته بچه تهرانی و تهرانی هستم. شک نکنید پرسپولیس و استقلال در آسیا رقیبی ندارند و به صراحت می گویم نیمی از مردم ایران از این دو گروه حمایت می کنند. هیچ تیمی در ایران تا آخر دنیا نمی تواند با پرسپولیس و استقلال از نظر هواداری رقابت کند، مطمئنا.

فکر می کنی تیم ملی به جام جهانی صعود کند؟

کار سختی است، ما دو بازی سخت با عراق و بحرین داریم و اگر هواداران در ورزشگاه حضور داشته باشند شرایط با جو 80 هزار نفری فرق می کند. حالا حتی اگر بازی متمرکز نباشد باز هم صعود سخت است و یادمان باشد اگر از این مرحله عبور کنیم مرحله دیگری در پیش است. اول خیلی امیدوار نبودم اما بعد از بازی دوستانه خیلی امیدوار بودم.

آخرین سوال سرهنگ؛ آیا شما بازنشسته هستید؟

نه، من مجبور نیستم از گزارشگری بازنشسته شوم. من برای این کار آماده هستم و در نهایت ضمن تشکر از شما، آرزو می کنم جامعه فوتبال موول موفق باشد. امیدوارم فوتبال ایران رشد کند و تیم ملی به جام جهانی صعود کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم