افزایش ۴۸ درصدی اجاره بها تنها در ماه فوریه؛ چرا قیمت ها مدام در حال افزایش است؟


روآرو- گزارش بانک مرکزی از شاخص مسکن در تهران و کلانشهرها در بهمن ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 48.4 و 52.2 درصد رشد داشته است.

به گزارش فرارو، کارشناس بازار مسکن، با افزایش هفت تا هشت برابری قیمت مسکن طی سه سال گذشته، نرخ اجاره بها در سال های 96 تا 99 کمتر از قیمت مسکن افزایش یافته است. دلیل افزایش کندتر اجاره بها در مقایسه با قیمت مسکن به این دلیل است که اجاره بها باید با درآمد خانواده های طبقه متوسط ​​یا پایین مطابقت داشته باشد.

به گفته اقتصاددانان، افزایش درآمد خانوارها ممکن است سریع نباشد، بنابراین اجاره بها به زمان بیشتری برای تطبیق با افزایش قیمت مسکن نیاز دارد. به همین دلیل، رشد اجاره بها نسبت به قیمت مسکن اغلب با تاخیر همراه است، به عنوان مثال، زمانی که در دوره رشد سریع قیمت مسکن هستیم، اجاره بها افزایش نمی‌یابد، همراه با افزایش قیمت مسکن و به آرامی. سرعت، اما در سال جاری استخدام او عقب ماندگی را جبران کرد.

چرا اجاره بها امسال اینقدر بالاست؟
مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فارو وی با تاکید بر اینکه در نیمه دوم سال 99 ترمز افزایش قیمت مسکن برداشته شد، گفت: این در حالی است که مسکن در چهار سال گذشته بیش از هفت برابر رشد داشته است، در حالی که بازار اجاره چنین رشدی را تجربه کرده است و تا سال 99 این به دلیل افزایش قیمت مسکن و قدرت خرید مردم نبوده است در چنین شرایطی بازار راکد است اما بازار اجاره در حال رشد است کمتر به این دلیل که مردم توان پرداخت هزینه اضافی را ندارند اجاره …

وی افزود: اما امسال با توجه به اینکه افزایش قیمت مسکن از تورم پیشی گرفته است، به جای اینکه به طور سنتی در روزهایی که قیمت مسکن به شدت افزایش می یابد، شاهد افزایش قابل توجه اجاره بها بوده ایم. بازار اجاره کمی در حال رشد است، اما زمانی که افزایش قیمت مسکن اجرایی شود، بازار اجاره شروع به رونق می کند، چیزی که امسال شاهد آن بودیم.

سلطان محمدی با اشاره به اینکه نرخ اجاره بها در سال آینده با توجه به شرایط اقتصادی کشور افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: اما به سرعت رشد می کند، بستگی به تورم دارد و در صورت بقای برجام، انتظارات تورمی را نیز بالا می برد و باز هم می توان انتظار بازار مسکن را داشت. تثبیت شود و اجاره بها به سرعت امسال افزایش نخواهد یافت، اما اگر برجام به هر دلیلی این کار را انجام ندهد، شاهد افزایش انتظارات خواهیم بود. ترک تورم همزمان و در نتیجه افزایش اجاره بها است. تکرار کرد.

وی با اشاره به اینکه روند افزایش اجاره بها در بازار طی سال جاری خوب نیست، گفت: اجاره بها بالا نرخ سرمایه گذاری در بخش مسکن محسوب می شود. زمانی که فردی خانه خود را اجاره می دهد، روی کالاهایی مانند مسکن سرمایه گذاری می کند و بازده سرمایه همان نرخ اجاره است.

این کارشناس بازار مسکن افزود: با افزایش ارزش سرمایه گذاری در بازار مسکن، معمولاً مالکانی که خانه های گران قیمت می خرند، انتظار دارند اجاره بیشتری از مستاجر دریافت کنند که در این زمینه مشکل ساز است. افزایش اجاره بها در بازار

سلطان محمدی خاطرنشان کرد: دخالت دستوری دولت در بازار مسکن به هیچ وجه محقق نشده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم