احمد زیدآبادی: چرا بهروز وثوقی و معین به ایران برنگشتند؟احمد زیدآبادی در روزنامه اعتماد نوشت: یکی از مشکلاتی که روح هر ایرانی عاشق وطن را درگیر می کند، همه گیر شدن مهاجرت جوانان و فارغ التحصیلان به خارج از کشور است.

دلایل و دلایلی برای گسترش مهاجرت وجود دارد که پنهان نیست که باید جستجو کرد، اما میزان تمایل به خروج از کشور به نظر من با آن دلایل و عوامل روانی و سیاسی ناسازگار است. پشت آن پنهان شده است

هرکسی که نسبت به این کشور و آینده آن دلسوزی دارد، باید سهم خود را برای جلوگیری از مهاجرت و حتی معکوس کردن آن انجام دهد، اما متاسفانه برخی از نیروهای سیاسی و رسانه ای علیرغم ادعای مستقیم و میهن پرستانه خود، به طور غیرمستقیم به آتش شور می پردازند. مهاجرت به جوانان ایرانی دامن می زند. و مدام در تلاشند تا با تنفر از نظام سیاسی خود استعدادهای انسانی کشور را تخلیه کنند.

توصیه های فرهیختگان و صاحب نظران دیگر کمکی به توقف یا تغییر روند رو به رشد مهاجرت نخواهد کرد و ناگزیر باید در این راستا گام های عملی برداشت. این اقدام عملی فقط برای برخی از مهاجران قدیمی و دولت حاکم امکان پذیر است.

مهاجرانی که در اوایل انقلاب به دلیل شغل یا هنر کشور را ترک کردند و اکنون می خواهند به زادگاه خود پیرانا سفر کنند، به نظر من باید بدون ترس و تردید به کشور بازگردند و مطمئن باشند که وضعیت اجتماعی ایران اینگونه نیست. آنچه هر موسسه خاصی می خواهد یا می تواند باعث ناراحتی جدی آنها شود.

بازیگران و خوانندگان مسن تر و مشهورتر می توانند در این زمینه پیشگام باشند و با مهاجرت به کشور خود تمایل به ترک وطن را در بین جوانان کاهش دهند.

سنگین ترین کار بر دوش حاکمان کشور است. از زمان تشکیل دولت جدید، بسیاری از مدیران ارشد در مورد نیاز به مهاجرانی که در کشورهای خود زندگی می کنند صحبت کرده اند. اما سخنان آنان با واکنش سیاسی محافل سیاسی علیه بازگشت مهاجران خود به کشور موجی به راه نیفتاد و از اجرای عملی آن کاسته شد. چنین کاری نیاز به امواج پر سر و صدا دارد وگرنه به راحتی از سوی علاقه مندان به ساختن کشور از نیروها و استعدادهای جوان خود مانع می شود.

از سوی دیگر بازگشت آرام و صدای مهاجران انفرادی کارساز نیست و لازم است برخی از آنها که برجسته ترین آنها هستند در یک حرکت جمعی وارد کشور شوند. وقتی مرتضی عقیلی می تواند با امنیت و آسایش کامل به کشور بازگردد و حتی قول ادامه کار در کشورش را داده است، چرا بهروز وثوقی و معین نتوانند؟

بسیاری از خوانندگان ایرانی قصد دارند در ایام عید در کشورهای همسایه برنامه اجرا کنند. تعداد زیادی از ایرانیانی که به این کنسرت ها سفر می کنند نه تنها غم انگیز است بلکه از نظر اقتصادی نیز سودآور است. حالا با چنین شرایطی چه اشکالی دارد که در فلان روز عید در تهران یا اصفهان کنسرت برگزار کند و در عین حال مایه شادی و هیجان برای علاقمندان به هنر باشد، به مدیریت روند مهاجرت عظیم کمک کند. جوانان خارج از کشور؟

متاسفانه بازگشت مرتضی عقیلی به کشور با محکومیت و تمسخر برخی محافل ضداسلامی مواجه شد. من در هیچ مسلک و مرامی نمیدانم که دلتنگی به وطن و وطن ننگ است، آیا رفع این بی علاقگی با بازگشت به وطن سزاوار سرزنش است؟ حق بازگشت به خانه یکی از ملموس ترین حقوق هر شهروندی است. امیدوارم هموطنان خارج از کشور این حق طبیعی و عملی را ادا کنند و بدون توجه به برخی واکنش های سیاسی راه بازگشت به این میهن خسته و منتظر را طی کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم