احتیاط دلار در بورس تهرانبازار سهام در معاملات هفته دوم اسفند همچنان انرژی لازم برای افزایش میانگین وزنی قیمت را نداشت. این امر باعث شد شاخص کل بورس 0.6 درصد کاهش یابد. این در حالی است که همین شاخص در مدت مشابه بیش از یک درصد افزایش داشته است. این بررسی نشان می دهد که با پایان یافتن ظرفیت قانونی برای حمایت از سهم بزرگ بازار، ترس دلار از توافق هسته ای بار دیگر بر بازار سهام ایران حاکم شده است، به طوری که حتی افزایش شدید تقاضا در بازارهای بین المللی نیز نمی تواند منجر به چشمگیر شود. رشد شاخص بورس در هفته های اخیر هزینه عملیات خرده فروشی نیز کاهشی را در بازار نشان داده است و خروج سرمایه واقعی علیرغم سرعت پایین همچنان ادامه دارد.

با توجه به دنیای اقتصاد کنونی می توان گفت بورس تهران نسبت به توسعه کالاهای ناشی از جنگ در اروپای شرقی و افزایش قیمت اجناس بسیار بی تفاوت بوده و درهای آن در قعر باقی مانده است.دست برجام و مذاکره

مواجهه با شاخص بورس

هفته به هفته بورس 1400 کم کم رو به پایان است. روز چهارشنبه یک هفته دیگر با عدم قطعیت عرضه و تقاضا در بازار سهام به پایان رسید و بورس تهران پس از پیاپی مبارزات مثبت و منفی این هفته با بازدهی منفی به کار خود پایان داد. بر این اساس، معاملات آخرین روز معاملاتی هفته در حالی به پایان رسید که شاخص کل بورس در بازه زمانی مذکور با افت 0.6 درصدی نسبت به هفته قبل مواجه شد. وضعیت در بین رقبا تفاوت چندانی ندارد. ارزش دلار در بازار ارز تهران هفته گذشته 0.38 درصد کاهش یافت و در بازار طلا، هر قطعه سکه امامی به شبکه 11 میلیون تومانی عقب نشینی کرد تا در هفته دوم اسفند افت بیش از یک درصدی را تجربه کند.

همانطور که داده ها و آمار نشان می دهد، هرج و مرج ناشی از طولانی شدن روند مذاکرات هسته ای باعث شده است که گروه های مبتنی بر کالا در میان دلالان محبوبیت کمتری داشته باشند. بسیاری معتقدند در شرایط کنونی با توجه به افزایش قیمت های جهانی در سایه تورم و جنگ در اروپای شرقی، فرصت مناسبی برای سهم بازار به نمایندگی از دلار فراهم شده است تا بخشی از زیان های روز و ماه جدید را جبران کند. در طول افزایش قیمت ها این در حالی است که با وجود افزایش قیمت کالاها در سراسر جهان، بازارهای سهام همچنان ترس از افت قیمت در بازار ارز و تحت الشعاع قرار دادن افت احتمالی نماد را دارند.تاثیرگذاری بر دلار.

البته لازم به ذکر است که این ترس در نمادهای ریالی وجود ندارد و انعکاس مثبت برجام در این نمادها می تواند منجر به رشد همین شاخص حتی در طول هفته شود.معاملات در مقایسه با هفته گذشته کم بود هفته اول اسفند ارقام ثبت شده در بورس نشان می دهد هفته گذشته همین شاخص عملکرد متفاوتی نسبت به شاخص کل داشته و ممکن است 1.2 درصد افزایش یابد. امروزه گفته می شود شرکت های بازاریابی در بازار می توانند از دستیابی به توافق و احیای برجام در کوتاه مدت و بلندمدت سود ببرند. بر این اساس می توان گفت که بازار در دو وضعیت تحلیلی قرار دارد که انتظار می رود صنایع داخلی با توجه به اینکه در صورت ثمربخشی مذاکرات هسته ای وضعیت آنها بهبود یابد، تقاضا را افزایش دهند و صنعت دلار نیز می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. اگر ارزش یک ارز از نظر احساسی سقوط کند. با کاهش قیمت ها مواجه شد. همین امر باعث شده تا رویکردهای بازاریابی متفاوتی نسبت به این دو نوع نماد ایجاد شود.

جنگ و صلح

با نگاهی به پیشرفت هفته گذشته می توان دریافت که اگرچه در بخش معاملات سهام هیچ تغییر محسوسی مشاهده نشد، اما طی معاملات هفته گذشته تغییراتی در سیاست بین الملل و اقتصاد جهانی به وجود آمد و در کوتاه مدت و بلندمدت، تهران بورس نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. شروع جنگ اوکراین و روسیه به عنوان دو بزرگ ترین تامین کننده غلات جهان، همراه با تاثیر آن بر بازار انرژی، بسیاری از تحلیلگران بازارهای جهانی و داخلی را در انتظار موجی از توسعه قرار داده است.در صورت های مالی شرکت ها. بر اساس تجربه برجام، از ابتدای مذاکرات تا پایان آن در سال 92 تا 94، اکنون بسیاری از فعالان بورس به نتیجه مذاکرات در وین نگاه می کنند. همچنین در سطح بین المللی، توسعه ژئوپلیتیک اروپای شرقی و تأثیر طولانی مدت آن بر بودجه نظامی، بسیاری از مفسران را بر آن داشت تا رویکرد تحلیلی خود را تغییر دهند. این تغییر بودجه همچنین می تواند بر بازارهای کالایی به دلیل تغییرات در مخارج کلان دولت تأثیر بگذارد. در حال حاضر ترکیب این عامل به همراه افزایش ترازنامه بانک‌های مرکزی اقتصادهای بزرگ جهان منجر به افزایش انتظارات تورمی در بخش کالایی و بسیاری از تحلیلگران این بخش شده است. کالای اساسی در میان مدت افزایش خواهد یافت. قیمت نفت دیروز حدود 110 دلار در هر بشکه بود. چند ماه پیش، در آگوست 2012، قیمت طلای سیاه حدود 62 دلار افزایش یافت.

افزایش قیمت نفت و گاز انتظارات برای افزایش قیمت پتروشیمی ها و فرآورده های پالایشی را تقویت کرده است که در صورت تداوم می تواند تاثیر بسزایی بر شرکت های فعال در این بخش در بورس کشور داشته باشد. جدای از اینها، در حوزه فلزات اساسی و فلزات غیرآهنی همچنان روند معاملات رو به رشد است. پیش بینی می شود قیمت محصولاتی مانند روی، آلومینیوم، مس و آهن افزایش یابد. قاعدتا تمامی محصولات مذکور در بورس تهران در هفته های آینده تاثیر مثبتی بر این روند صعودی خواهند داشت و اگر تصور کنیم تا حدودی آسودگی بازار سهام و فعالان آن راحت شود مذاکرات هسته ای برای احیا. برجام می توان انتظار داشت که تاثیر این تحولات بر صورت های مالی شرکت ها و قیمت سهام آنها در بورس و فرابورس نیز مشهود باشد. اما نتیجه مذاکرات هسته ای که در اظهارات مذاکره کنندگان اروپایی در آخرین روزهای هفته گذشته خود را ثابت کرد، نشان می دهد که آشفتگی در معادله هسته ای به دلیل اختلافات ایران و آمریکا همچنان وجود دارد. . این امر ممکن است باعث ترس بازار از کاهش شدید نرخ ارز در بازارهای جهانی شود و در هفته آینده آنطور که باید شاهد تاثیر نوسانات قیمت در بازارهای بین المللی بر قیمت سهام داخلی نباشیم. بررسی معاملات کالاها نیز نشان می دهد که با وجود بهبود بازارهای جهانی، قیمت های داخلی افزایش نیافته است. ترس از تضعیف دلار مانع از وقوع تحولات در تالار ارز شده است. با وجود افزایش جزئی قیمت محصولات پتروشیمی، خرید در این بازار همچنان از جذابیت کافی برای فعالان برخوردار نیست.

احتیاط و در گلخانه گیر کرده است

بررسی اعداد ثبت شده در بورس نشان می دهد که جدای از تقابل شاخص کل و وضعیت تعادلی عوامل دیگری مانند تغییرات حقوق صاحبان سهام و ارزش معاملات خرد در طول گذشته نامطلوب باقی مانده است. هفته ها بورس تهران چند روز گذشته را در شرایطی سپری کرده است که تقاضای ضعیف در بازار منجر به کاهش رکورد در ارزش عملیات خرده فروشی و از سوی دیگر، پایین نگه داشتن خالص خرید واقعی شده است. تقسیم ارزش معاملات خرد به 5 روز کاری در هفته اول اسفندماه نشان می دهد که از مجموع معاملات امروز، ارزش معاملات خرد در بازار سهام تنها در دو روز از مرز 20 هزار میلیارد تومان گذشت. این ارقام در حالی ثبت شد که همین عملکرد ضعیف هفته گذشته برای بورس تهران تکرار نشد. در چهار روز پایانی هفته، هیچ روز معاملاتی سهامی به بیش از 20 هزار میلیارد تومان نرسید. بر این اساس، هفته دوم اسفندماه در حالی به پایان رسید که میانگین ارزش روزانه عملیات خرده فروشی بورس تهران با بیش از 15 درصد کاهش نسبت به هفته اول به 1639 میلیارد تریلیون یوان رسید. اما علاوه بر این معیار مهم، تحلیل خالص تغییرات مالکیت نشان می دهد که با وجود ادامه مهاجرت سهامداران اقلیت از معاملات سهام، حجم خروج سرمایه کاهش یافته است. به این ترتیب طی چهار روز کاری هفته منتهی به 10 اسفندماه 93، 2866 میلیارد و 442 میلیون تومان سهم از سبد واقعی سهام به پرتفوی معامله گران عمده بورس تهران منتقل شد که کمترین رقم است. از اواسط نوامبر.

با صنعت بورس همگام شوید

در هفته ای که شاخص کل بورس تهران در بین 38 بازار فعال سهام با افت 0.6 درصدی ارتفاع مواجه شد، 24 گروه وضعیت بهتری نسبت به این شاخص داشتند و 20 صنعت با رشد شدید سهام همراه شدند.متوسط. ارزش شرکت های تابعه آنها در همین حال گروه های کوچک همچنان از افزایش قیمت سهام خبر می دادند. در این راستا سه گروه معدنی سایر مواد معدنی، منسوجات و کاشی و سرامیک نسبت به هفته گذشته خودروساز به ترتیب 18.3، 9.6 و 5.5 درصد افزایش قیمت داشته اند.برجام احیای برجام. در اوج رشد تقاضا و قیمت، هفته گذشته شاهد کاهش 6.1 درصدی میانگین قیمت برای کاهش در این موضوع بودیم. نگرانی بورسیه ها در مورد احتمال تاخیر در بحث های نجات جان به دلیل تشدید درگیری ها در اروپای شرقی و البته شناسایی سود از دلایل اصلی کاهش ارزش این گروه است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم