اتفاقی جنجالی برای بانوان ورزشکار ایرانیممنوعیت حضور مربیان مرد با ورزشکاران زن، چالش بزرگی است که ورزش بانوان ایران پس از انقلاب با آن مواجه بوده است. از زمانی که ورزش کشور در قالب سازمان تربیت بدنی فعال بود تا امروز که با وزارتخانه همکاری می کرد، همیشه مخالفت های زیادی وجود داشت که ورزشکاران زن زیر نظر مربیان مرد تمرین نکنند. اما شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابتدا وارد این موضوع شده و مصوبه ای را اتخاذ کرده است که قانون را به صراحت مشخص کرده است. این مصوبه که «گسترش حجاب و باکرگی» نام دارد، به تناسب هر حوزه انتخابیه، خطاب به همه دستگاه های دولتی است و همه موظف به اجرای آن هستند. در مورد تجهیزات ورزشی، قاعده این است که مربیان تیم ملی باید خانم باشند و آقایان نمی توانند در هیچ رشته ای چه در عرصه داخلی و چه خارجی مربی بانوان باشند.

این در حالی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی چهار دهه است که بر اجرای این قانون تاکید دارد که متولیان ورزش نتوانسته اند آن را به صورت شفاف اجرا کنند. به دلیل کم بودن تعداد مربیان زن حرفه ای در مسابقات قهرمانی، ممکن است تعداد آنها به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد. سال هاست که وضعیت ورزش بانوان به وجود آمده که فدراسیون ورزش مجبور است از مربیان مرد به عنوان مشاور فنی در تیم ملی استفاده کند و همیشه از وجود آنها بهره ببرد.

اگرچه در سال های اخیر و در راستای پیشرفت ورزشکاران زن در جهان و عرصه های آسیایی، تعداد زیادی مربی ورزشی در این زمینه آموزش دیده اند، اما باید گفت که این بانوان به دلیل کمبود، از سطح حرفه ای فاصله زیادی دارند. تجربه بین المللی؛ بنابراین تنها راه حل این است که وزارت ورزش همچنان با استفاده از دانش مربیان مرد، استانداردها و چارچوب ها را رعایت کند و آنها را با مربیان زن به عنوان سرپرست به تمرین بفرستد.

جالب اینجاست که برخی از بخش های ورزش کشور آنقدر بسته است که حتی یک مربی زن درجه دو یا سه وجود ندارد که بخواهد ورزشکاری را هدایت کند یا زیر نظر مربیگری مرد تجربه کسب کند. نمونه بارز آن را می توان در زمینه رشد ورزشی مشاهده کرد. جایی که به لطف قهرمان مرد سابق این رشته، امروز گام های بلندی به کوچه و میدان زنان ایرانی رسانده است. دو سه سالی می شود که این مربیان جوان نسل جدید استعدادهای ورزشی و مربیگری خود را در مواد مختلف به نمایش گذاشته اند. استعدادهایی که با حمایت، قطعاً می توانند کارهای بزرگی در آینده انجام دهند. اما با وجود این اتفاقات موفق، فدراسیون دوومیدانی از همکاری مربیان مرد با ورزشکاران زن جلوگیری کرده است. دلیل محرومیت نیز به قانون عدم حضور مربیان مرد با بازیکن برمی گردد. فدراسیون اخیراً با نصب بنرهایی در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب تهران، تمرین ورزشکاران زن با مربیان مرد را ممنوع کرد.

هنوز مشخص نیست وی پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.خبر از نهادهای ارشد وزارت ورزش. اما واضح است که بیش از 90 درصد فعالیت های ورزشی بانوان در کشور زیر نظر مربیان مرد انجام می شود و مسئولان وزارتخانه در بیشتر موارد سعی می کنند با رعایت موازین اسلامی با گروه های بانوان همکاری کنند.
فدراسیون دو و میدانی از دو روز گذشته مانع ورود مربیان آقایان به ورزشگاه خورشید شده است و این ورزشگاه نیز زمین تمرینی برای ورزشکاران در این ورزشگاه ایجاد کرده است. اما زنان در همان روز از صبح تا ساعت 14 و مردان در همان روز از ساعت 14 تا 20 می توانند ورزش کنند. در هر روز، این ساعت آموزشی به صورت معکوس اعمال خواهد شد. یعنی اول مرد و بعد زن.

بر اساس رابطه روز گذشته برخی دوندگان با “شرق”، آنها به حضور نمایندگان فدراسیون دوومیدانی در ورزشگاه آفتاب انقلاب و کنترل ورود و خروج بانوان و آقایان بر اساس برنامه زمان بندی شده اشاره کردند. حسین شایان بازیکن سابق پرش ارتفاع مردان ایران یکی از مربیانی است که در حال حاضر در دو رشته بانوان و آقایان تمرین می کند. او که روز گذشته توسط نیروهای امنیتی از ورود به خورشید انقلاب جلوگیری شد، به «شرق» گفت: «تا زمانی که زیرساخت های لازم برای ورزش بانوان را نداشته باشیم، نمی توانیم ورزش بانوان را از آقایان جدا کنیم. بحث فقط این نیست که از یک مربی زن یاد کنیم و او مدرک داشته باشد، بلکه مربی باید به رشته نگاه کند و تجربه کسب کند. تعداد مربیان غواصی در ایران بسیار کم است. یا مثلا در بسکتبال ما در ایران اصلا مربی نداریم. پس از سال‌ها، دو و میدانی بانوان متزلزل شده است، اما اکنون چنین تصمیمی گرفته می‌شود. فدراسیون و مربیان سابق برای ساخت جاده و نسل جدید بانوان زحمت کشیده اند. برای اولین بار بعد از سالها تیمی را به مسابقات قهرمانی نوجوانان اعزام کردیم و دختران و پسرانمان به همین تعداد مدال کسب کردند. این نشان می دهد که برای رسیدن به این نتایج کار در حال انجام است. البته کمبود مربی زن تنها به ایران محدود نمی شود. ما در سراسر جهان با کمبود مربی زن مواجه هستیم. ما تمام سال به دنبال مربی خارجی پرتاب چکش برای ریحانه آرانی بودیم اما کسی را پیدا نکردیم.»

او گفت: «دیروز برای آموزش شاگردان (زهرا فرخفل) رفتم، اما مطمئن نیستم چه کار کنم. اجازه ورود داده نشد. به نظر من وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک این را نمی دانند. اگر آنها مطلع می شدند، قطعا از زنان دونده حمایت می کردند. همانطور که قبلا حمایت کرده اند، ما کار خود را بدون مشکل انجام می دهیم. والیبال، قایقرانی، فوتبال، والیبال، بسکتبال، وزنه برداری و… همگی رشته هایی هستند که مدیران فنی مرد دارند. در این شرایط باید تمرینات سرعتی و قدرتی دانش آموزان خود را در پارک زیر نظر داشته باشیم و برای آموزش مهارتی آن ها به تنهایی برنامه ریزی کنیم.

فدراسیون دوومیدانی در آستانه برگزاری رویدادهای اصلی بازی‌های کشورهای اسلامی و بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو، با ممنوعیت حضور مربیان مردان جاده‌های انقلاب به مخالفت با ورزشکاران خیابانی و میدانی پرداخت. بدتر از همه، برنامه تمرینی غیر اصولی برای آنها تنظیم کرد.

“ورزشکاران حرفه ای باید صبح و بعدازظهر تمرین کنند. ورزشکاری که خواست نامش فاش نشود به “شرق” گفت. مثلاً صبح پرتاب و بعد از ظهر وزنه بزنند. برخی از رنکینگ ها از قبل دانش آموز هستند. در این موارد کرونا باید صبح و سر کلاس اینترنت داشته باشد با این برنامه تقریباً ورزش صبحگاهی را از دست می دهند برخی از آنها ساکن غرب تهران هستند و به شرق تهران (ورزشگاه آفتاب انقلاب) معاف شدند و به دلیل مسافت زیاد توانستند. در ساعت تعیین شده سفر نکنید. تا ساعت هشت برای دختران در جاده خطرناک بود. “شب. نمی دانم چرا چنین تصمیمی گرفته شد. دو و میدانی رشته ای است که در هوا انجام می شود.” تمام نشد. هیچ درگیری وجود نداشت.”

مهسا میرزا طبیبی در پرش با نیزه، ریحانه مبینی در پرش طول، محله مهروقی در پرتاب دیسک، فرزانه فصیحی در دوی 60 متر و هفته نامه فاطمه محیطی زاده از برترین های راه و میدانی بانوان ایران هستند که امروز همه آنها هستند. مربی هستند. زیر نظر مربیگری آقایان با شرایطی که فدراسیون دوومیدانی برای آنها مهیا کرده است بدون شک مسیر ورزش حرفه ای را ترک خواهند کرد. «شرق» روز گذشته در تماس با فدراسیون های مختلف ورزشی جویای فعالیت های تیم ملی بانوان شد که همگی به اتفاق مدعی شدند تمرینات آنها با راهنمایی مربیان آقایان به همین شکل انجام شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم