آینه چهارشنبه سوری


فرارو چهارشنبه سوری یکی از قدیمی ترین جشن های ایران است که در آخرین شب چهارشنبه سال برگزار می شود و بر اساس برخی متون تاریخی قدمت آن به قبل از ورود زرتشت برمی گردد. چهارشنبه در سوریه عامل جشن نوروز است و مردم بهار را با آن جشن می گیرند. مهمترین مراسم در این شب باستانی، افروختن آتش و پریدن از روی آن برای انداختن بیماری ها و مشکلات به آتش و دریافت نیرو و حرارت از چراغ قرمز است.

امشب همیشه به دیدار سالمندان می روید تا با هم لذت ببرید و امشب یک غذای خاص بخورید. متأسفانه امروز نسل جدید از جشن های سنتی این جشن باستانی آگاهی کافی ندارند و سال هاست که جشن چهارشنبه سوری را به جشنی خطرناک و آزاردهنده برای خود و خود و دیگران با استفاده از آتش و مواد سوزان تبدیل کرده اند. در مطلب بعدی به آداب و رسوم چهارشنبه سوری می پردازیم که در گذشته رایج بوده است، به امید اینکه سنت های زیبا و دیرینه ای که داریم احیا شود و چهارشنبه شب سوریه شبی خاطره انگیز و آرام باشد. برای همه.

فلسفه

در ترکیب نام جشن سوری در مورد کلمه سوریه دو دیدگاه وجود دارد. برخی سور را جشن شادی و شادی می دانند و برخی دیگر فکر می کنند سور به معنای قرمز است. چون چراغ قرمز در جشن روشن است. کلمه سور یک کلمه پهلوی به معنای سرخ است. در فارسی گلسوری به معنای گل سرخ نیز می باشد و به همین دلیل نظر دوم در معنای کلمه سوری قابل قبول تر است. نام اول این مراسم «جشن سوری» بود و بعدها کلمه «چهارشنبه» به آن اضافه شد. برخی از حروف محلی این جشن در نقاط مختلف ایران عبارتند از: گل چارشمبه (اردبیل)، کله چوارشمبه (کردستان)، گل گل چارشمبه (گیلان)، چارشمبه سرخی (اصفهان) و چوارشمبه کولی (قروه).

ابراهیم پورداوود می‌گوید چهارشنبه سوری ریشه در «گهنبر» زرتشتیان دارد و جشن زایش فروهر است که شش روز قبل از نوروز برگزار می‌شود. همچنین این فرضیه وجود دارد که آتش سوزی امروز باقیمانده سنت اعلام سال نو با افروختن آتش در پشت بام است و پریدن از روی آتش یادآور عبور جانداران از آتش است. از سوی دیگر، از آنجایی که برخی منابع از بدشانسی روز چهارشنبه یاد کرده اند، احتمالاً این رسم در اوایل قرن اسلامی برقرار شده است.

مراسم مذهبی

چهارشنبه سوری با آداب و رسوم مختلفی در نقاط مختلف ایران جشن گرفته می شد که همگی آتش مشترک داشتند.

کوزه را بشکن

در چند شهر ایران مردم پس از پریدن از روی شعله، کوزه ها را شکستند. یکی از این دلایل، اعتقاد قدیمی است که کوزه شیطانی یمن را به خود جذب می کند و با شکستن آن، یمن خبیث نابود می شود. در تهران مقداری سکه در کوزه می گذارند و روی پشت بام می اندازند. این رسم می تواند دلایل بهداشتی نیز داشته باشد، زیرا ایرانیان باستان معتقد بودند که سفال را نباید بیش از یک سال در داخل خانه نگهداری کرد و از آن استفاده کرد. بنابراین همزمان با فرارسیدن سال نو سوری در شب چهارشنبه سوری، آنها را در هم می شکستند و سفال های جدیدی تهیه می کردند.

قاشق شق

در گذشته، دختر و پسر برای اینکه شناخته نشوند، روسری می‌پوشیدند و به خانه دوستان و اقوام می‌رفتند. میزبان با صدای برخورد قاشق به کاسه می ایستد و کاسه را پر از آجیل های شیرین و خوش طعم می کند. این مراسم شاید از آنجا سرچشمه گرفته باشد که ایرانیان باستان معتقد بودند که ارواح نیکوکاران در روزهای پایانی سال برای زندگی بازمی‌گردند و با چهره‌های پوشیده به خانه بازماندگان می‌روند و بازماندگان به آنها هدایایی به یادگار می‌دادند. برکت دادن آنها.

قرعه کشی و تسویه حساب

به گفته سعید نفیسی، مراسم چهارشنبه در سوریه به این معنی است که مردم گوشه‌های لباس یا روسری‌های خود را برای حل مشکلاتشان می‌بندند و در راهرو قدم می‌زنند و از اولین مسافران می‌خواهند که به آنها برسند تا آنها را باز کنند. این کار به منظور شکستن پیوند از کار بسته انجام می شود. در خراسان نیز مرسوم است که دختر بخت با کوزه یا قیچی می رود و یکی از شریک ها پس از ریختن آب کوزه دو انگشت شست را با نخ می بندد و پنهان می کند تا رهگذری به نخ بیاید. قیچی کن و بگو شانست را برید بعد دختر با کوزه های آب به خانه برمی گردد و هفت بار دور حیاط قدم زد و گفت: خوشبختانه من باز هستم.

حوله سازی

مراسم دستمال‌زنی یکی دیگر از مراسم چهارشنبه سوری است که هنوز در بسیاری از روستاها و شهرها رایج است. به این ترتیب مرد جوان چند دستمال ابریشمی را به هم گره زد و با آن یک ریسمان بلند رنگی درست کرد. بعد از پله های خانه یا از دیوار، از دودکش یا پنجره داخل خانه پرتاب می شود و سر دیگر آن را در دست می گیرند. سپس با سرفه های شدید به میزبان گفتند که بیاید. صاحبی که منتظر بود بلافاصله گوشواره های رنگارنگ را دید، وسیله ای را که آماده کرده بود گوشه روسری انداخت و با صورت نرم بست و به صاحبش گفت که هدیه چهارشنبه ملی است سوریه او آماده است، می کشد. بیرون روسری

اگر هدیه در حوله پیچیده شود، نشانه برکت است و اگر شیرین باشد، نشانه شادی است. انار نشانه رشد نسل است و گردو به معنای طول عمر است. بادام و فندق نشانه صبر و کشمش نشانه سال پربارندگی است. گاهی به نشانه نوعی ارتباط درون حوله سکه می گذاشتند و دختر برای نشان دادن پاسخ مثبت خود از این روش استفاده می کرد.

ویژه چهارشنبه سوری

سعید نفیسی در تشریح ویژه برنامه های امشب به تشریح نوع قرص مشکل گشایی پرداخت که عده ای چهارشنبه شب قسم خوردند. در خراسان برای چهارشنبه سوری ها نوعی آجیل است که نمک ندارد و خوردن آن را بد می دانند. خراسانی‌ها نیز در شب چهارشنبه سوری غذای مخصوصی به نام چهار رنگ پلو درست می‌کنند که شامل پلو، عدس پلو، زرشک پلو و ماش پلو می‌شود. در کردستان خوردن گندم، جو، لوبیا و نخود رایج است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم