آیا پوتین در دام “غرب” افتاده است؟روآرو- محمدمهدی حاتمی; تحولات جنگ بین روسیه و اوکراین ناگهانی است و در چنین شرایطی تحلیل ممکن است فاقد واقعیت باشد. با این حال، در جریان این رویداد می توان رگه هایی از تغییرات طولانی مدت را نیز یافت، تغییراتی که می تواند چهره جهان را در ماه ها، سال ها و دهه های آینده تغییر دهد.

یکی از این تحولات در بحران اوکراین که با یک سوال همراه است ممکن است این باشد که آیا روسیه پس از جنگ اوکراین از روسیه امروز قوی‌تر خواهد بود یا ضعیف‌تر؟ در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم.

اوکراین: تومور در گلوی روسیه گیر کرده است

شورای امنیت سازمان ملل متحد در آخرین تحولات (تا لحظه نگارش این مقاله) موفق شد موضوع جنگ اوکراین را به افکار عمومی برساند و قطعنامه ای در محکومیت مردم روسیه صادر کرد. برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، این قطعنامه راه به جایی نمی برد، اما اینکه 141 کشور روسیه را به خاطر جنگ محکوم کرده اند، به این معنی است که جنگ با اوکراین از نظر جهانیان بسیار ناعادلانه است. .

از سوی دیگر چین و هند (با حدود 3 میلیارد نفر جمعیت) به همراه 32 کشور دیگر (از جمله ایران، پاکستان، عراق، کوبا و آفریقای جنوبی) رای نیاوردند و در واقع رای ممتنع دادند. تنها پنج کشور روسیه، بلاروس، سوریه، کره شمالی و اریتره به این قطعنامه رای منفی دادند.

روس‌ها در نبرد تقریباً فلج شدند: طبق گزارش‌ها، کاروانی از تانک‌ها، تانک‌ها و نفربرهای زرهی روسی به طول 64 کیلومتر در جاده‌ای خصوصی در کیف پایتخت اوکراین گیر افتاده بود و با سرعت حدود 1 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کرد. همچنین احتمال تمام شدن سوخت حامل ها، پرسنل و مخازن نیز وجود دارد.

گزارش‌های متعددی مبنی بر رها کردن تانک‌های سربازان روسی در جنگل‌ها و جاده‌های اوکراین در اثر تمام شدن سوخت منتشر شده است. در همین حال، اوکراینی ها می گویند روسیه تاکنون حدود 6000 نفر را کشته است، رقمی که تنها یک دهم وزارت دفاع روسیه به آن اذعان دارد.

جنگ روسیه در دو جبهه: تانک و اقتصاد

در هر صورت، اشغال اوکراین به آنچه روسیه می‌خواست نرسید و آینده برای روس‌ها تاریک بود: کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند 70 جت جنگنده در اختیار اوکراین قرار دهند تا در فرودگاهی در شرق لهستان فرود بیایند. و بنابراین، اگر روسیه کل اوکراین (به مساحت حدود 600000 کیلومتر مربع) را اشغال کند، مجبور است شبانه روز توسط شهروندان اوکراینی حملات چریکی انجام دهد. تخمین زده می شود که در طول جنگ اوکراین روزانه حدود 20 میلیارد دلار به روسیه از دست می رود.

در عین حال، تحریم های اقتصادی آمریکا و متحدانش علیه اقتصاد روسیه اکنون به جای اقتصاد ایران به عنوان «بی سابقه ترین تحریم های جهانی» علیه اقتصاد روسیه معرفی می شود. اقتصاد 1.4 تریلیون دلاری روسیه اکنون به قدری تحت فشار است که وزیر دارایی فرانسه خواستار “جنگ کامل مالی و اقتصادی” علیه اقتصاد روسیه شده است و بریتانیا می گوید همه بانک های روسیه باید به آن دسترسی داشته باشند. از آنها) به شبکه بین المللی “سوئیفت”.

بر اساس گزارش موسسه پردازش داده Statista در آلمان، حدود 45 تا 50 درصد از ذخایر ارزی روسیه (برآورد شده 630 میلیارد دلار) در بانک کشورهایی است که خواهان تحریم روسیه هستند.

در نتیجه، روسیه حداکثر به 300 میلیارد دلار ذخایر ارزی دسترسی دارد و اگر غرب تحریم‌ها را علیه اقتصاد روسیه تشدید کند (که احتمالاً خواهد شد)، روس‌ها می‌توانند ظرف یک سال دیگر پایان دهند.

آیا این نقشه غرب است؟

در همین حال، بسیاری می گویند این روسیه نیست که غرب را با حمله به اوکراین غافلگیر کرد، بلکه قصد دارد پوتین را به دام بیندازد. اکنون درخواست اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا یک شبه در حال بررسی است و فنلاند با تهدید روسیه اعلام کرده است که ممکن است به ناتو بپیوندد. آلمان واقعا نمی تواند پیش بینی کند که ایجاد 200000 سرباز روسی در مرز با اوکراین با تهاجم کامل به پایان برسد؟! بسیاری معتقدند که می دانند و می خواهند پوتین خودش را به خاطر چنین اشتباهی دستگیر کند.

عظمت ارتش روسیه (دومین یا سومین ارتش بزرگ جهان) با تانک ها و تانکرها، گاز و پهپاد غیرقابل ردیابی بایراکتار ساخت ترکیه در حال فروپاشی در چشم کارشناسان نظامی است.

از سوی دیگر صدای «اصحاب قدرت» (بخوانید «رفقای فاسد پوتین») نیز به گوش می رسید و برخی می گفتند که «پوتین» باید از قدرت کنار گذاشته شود. تا کنون، لحن سرکوب اقتصادی روسیه به شدت افزایش یافته است (روبل حداقل 30 درصد کاهش یافته است) و بخش نفت و گاز روسیه ممکن است در روزهای آینده تحریم شود.

حداقل دو رهبر غربی پوتین را “دیکتاتور” خوانده اند: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا. آنها تا به حال این کار را نکرده اند و حالا که از این کلمه استفاده می شود باید بروند یا “پوتین” تا در دیدار رهبری روسیه و رهبران دو کشور تجدید نظر کنند.

چگونه خواهد بود؟

پیش بینی تحولات نظامی با تحلیل دشوار است و اوکراین ممکن است در مقطعی سقوط کند. اما افشای اطلاعات نشان می دهد که روسیه و غرب معتقدند که جنگ در اوکراین ادامه خواهد داشت.

غرب با ارسال یک سری سلاح (بی سابقه یا بی سابقه در هفت دهه اخیر) به اوکراین سعی دارد اوکراین را به باتلاق روسیه تبدیل کند و روسیه نیز از این موضوع آگاه است. با این حال، برای تغییر مسیر خیلی دیر است و روسیه می داند که خیلی دیر شده است.

حتی اگر دولت کنونی اوکراین سقوط کند و دولت طرفدار روسیه به قدرت برسد، اوکراین وارد یک جنگ داخلی خواهد شد که اگرچه برای ناتو هزینه بر است، اما تا حد زیادی بر دوش روسیه خواهد بود.

علاوه بر کاهش شدید اعتماد به نفس و عزت نفس پوتین و سیستم دولتی روسیه: حتی چینی ها نیز از به رسمیت شناختن نگرش روسیه سرباز می زنند و شایعاتی وجود دارد که چین به شدت با ادامه جنگ در اوکراین و حملات روسیه به غیرنظامیان مخالف است. در اوکراین. اوکراین احتمالا تبدیل به یک باتلاق خواهد شد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم