آیا با احیای مجدد برجام قیمت ها کاهش می یابد؟ثبات دلار در تمام این سال ها خواسته اصلی فعالان بخش خصوصی بوده است، موضوعی که به نظر می رسد دولت در چند ماه اول فعالیت خود بتواند به آن رسیدگی کند.

به گزارش ایسنا، از ابتدای بهار 1397 و همزمان با افزایش انتظارات از احتمال خروج آمریکا از برجام، نرخ دلار در اقتصاد ایران روند صعودی به خود گرفت و با خروج رسمی ترامپ در اردیبهشت 1397 رکورد. قیمت دلار آغاز شده است.

علیرغم اقدامات قبلی دولت برای تثبیت نرخ ارز، محدودیت های دولت برای دسترسی به منابع مبادله ای از یک طرف و افزایش نابسامانی های اقتصادی، ارزش دلار را در طول زمان افزایش داده است. تجربه از 30000 تومان.

اما در ماه‌های پایانی پیش از دولت، نرخ ارز به زیر 30 هزار تومان رسید و با پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، نرخ دلار به ثبات نسبی رسید.

دولت سیزدهم در حالی کار خود را آغاز کرد که نتیجه مذاکرات برای احیای برجام نامشخص بود و برخی گمانه زنی ها مبنی بر اینکه نرخ دلار به دلیل محدودیت ها به رکورد جدیدی خواهد رسید، محدودیت های مستمر در تامین منابع ارزی. برخی نظرات حاکی از آن است که حتی نرخ دلار به 40 هزار تن خواهد رسید.

با گذشت بیش از شش ماه از آغاز به کار دولت سیزدهم، به نظر می رسد برخلاف بسیاری از انتظارات اولیه، نه تنها خبری از افزایش قیمت دلار نبود، بلکه دولت توانست ارزش ارز را در حدود 25 هزار دلار نگه دارد. رومی.

فعالان بخش خصوصی در سال‌های اخیر بارها گفته‌اند که باید قبل از کاهش ارزش دلار تثبیت شود. از سوی دیگر، از آنجایی که سرمایه گذاران بر اساس نوسانات ثابت نرخ ارز در حال خرید مواد اولیه و تولید کالاهای جدید هستند، برنامه ریزی برای آینده بازار دشوار است، بنابراین بهترین راهبرد دولت تلاش برای حفظ ثبات در منطقه است. موضوعی است که نگاهی به عملکرد بازار ارز در ماه‌های اخیر دارد که نشان می‌دهد اتفاقات زیادی افتاده است.

بنابراین حتی در صورت احیای برجام به نظر می رسد یکی از راهبردهای کلیدی دولت باید تلاش کند تا نوسانات ارزی را کاهش داده و منطقه را با ثبات کند تا دوباره تولید به خطر نیفتد. با وجود از سرگیری برجام و افزایش دسترسی به منابع ارزی، اقتصاد ایران می‌تواند حضور فعالی در بازارهای بین‌المللی داشته باشد و در بلندمدت با افزایش تولید و بازگشت به رونق اقتصادی، وضعیت بهبود یابد. رضایت مردم است، اما به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت به‌جای انتظار برای کاهش قیمت‌های واقعی، ثبات قیمت‌ها و جلوگیری از بحران‌های جدید اقتصادی در اولویت قرار گیرد.

علاوه بر نرخ ارز در بازار آزاد، سرنوشت ارز 4200 تومانی نیز موضوع دیگری است که دولت در هفته های آینده باید پاسخ جدیدی برای آن بیابد. اگرچه در طرح اولیه ارائه شده در لایحه بودجه 1401 موضوع حذف ارز مطرح شده بود، اما کمیسیون تلفیق مجلس به حفظ ارز رای داد. اما در جریان بررسی علنی بودجه هیئت به جمع بندی دقیقی در این خصوص نرسید و همین امر باعث شد تصمیم نهایی در این خصوص به کمیسیون تلفیق ارجاع شود.

ثبات، مهم‌ترین ضرر اقتصاد ایران در سال‌های اخیر، اولویت اصلی اقتصادی دولت سیزدهم خواهد بود.

با لغو تحریم ها نباید انتظار کاهش شدید قیمت ها را داشته باشیم.

در همین راستا، اتاق بازرگانی ایران می‌گوید لغو تحریم‌ها می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت، کاهش تورم مورد انتظار و بهبود روحیه بازار برخی از کالاها شود، اما در بلندمدت اصلاحات در سیاست‌های اقتصادی انجام خواهد شد. .

خسرو فروغان گفت: باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا افزایش قیمت دلار در سال های اخیر به طور مستقیم تحت تاثیر تحریم ها بوده و تا چه اندازه ناشی از سیاست های اشتباه بوده است.

وی گفت: «اقتصاد ایران در مواقع بحرانی به مرحله حساسی رسیده است.» کارنامه ما موفق نبود.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مسائل مربوط به کنترل بازار گفت: هیچ جای دنیا وجود ندارد که قیمت گذاری مشابه آنچه در اقتصاد ایران اتفاق می افتد ضروری باشد. از سوی دیگر نحوه نظارت بر بازار نیز با مشکلات جدی مواجه است و در بسیاری از موارد بازرسان را تنها برای بازرسی بازار بدون تجهیزات لازم به بازار می فرستیم و فرآیند پاسخگو نیست.

فروغان گرانسایه گفت: در اقتصاد ما فعالان ثبت نام شده سانسور می شوند و باید مالیات خود را به طور کامل پرداخت کنند. اما کارگزاران و کسانی که از اجاره نامه استفاده می کنند تقریباً از بررسی معاف هستند. علاوه بر این سیاست های غلط باعث کاهش ارزش پول ملی ایران شده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که تحریم‌های اقتصادی برای ایران ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: افزایش هزینه‌های تولید و صادرات، مشکلات در روند واگذاری ارز به کشور و همچنین مشکلات در حوزه برنامه‌ریزی اقتصادی، اقتصاد ایران را در معرض خطر قرار داده است. محدودیت های شدید سیاست های غلط اقتصادی ما این فضا را تشدید کرده و در سال های اخیر نتوانسته ایم به درستی در زیرساخت ها سرمایه گذاری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حتی در صورت لغو تحریم‌ها، به احتمال زیاد بازسازی اقتصاد ایران سال‌ها طول می‌کشد و مقدمات لازم برای افزایش ارزش پول ملی فراهم می‌شود. بنابراین انتظار کاهش شدید قیمت ها در کوتاه مدت با لغو تحریم ها درست نیست.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم