آیا این سیاره می تواند هوشمند باشد؟روآرو- اخیراً گروهی از دانشمندان متخصص در نجوم مقاله ای را در یک مجله معروف منتشر کردند. بین المللی مجله طالع بینی آنها مفهوم “هوش” را به طور جمعی منتشر کردند و آن را در مقیاس سیاره ای بررسی کردند. از سوی دیگر، این دانشمندان از مفهوم «هوش جمعی» یا «هوش جمعی» برای پاسخ به این سوال استفاده می کنند که آیا سیارات نیز از «هوش» استفاده می کنند؟

به گزارش فرارو. هوش معمولاً به عنوان ویژگی یک فرد خاص شناخته می شود، اما در گسترده ترین تعریف آن به عنوان یک ظرفیت “جمعی” نیز شناخته می شود که می تواند به سایر ساختارهای زنده و حتی غیر زنده نیز گسترش یابد. به عنوان مثال می توان به تصمیمات مشترک حشرات اجتماعی، ساختارهای باقیمانده و حتی رفتار هوشمندانه سلول ها و ویروس ها، مجموعه ای از فرآیندهای شیمیایی اشاره کرد. مردم نیز باهوش هستند، اما این هوش در درجه اول از نگرش های اجتماعی ما ناشی می شود. این مثال‌ها این واقعیت را نشان می‌دهد که هوش عموماً در مقیاس‌های مختلف طولی و زمانی عمل می‌کند. محققان دانشگاه روچستر، موسسه علوم زمین، دانشگاه آریزونا و موسسه سانتافه اکنون مفهوم هوش جمعی را گسترش داده و آن را در مقیاس سیاره ای بررسی کرده اند.

آدام فرانک، استاد فیزیک و نجوم در دانشگاه روچستر و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «اگر می‌خواهیم به‌عنوان یک گونه زنده بمانیم، باید از هوش خود برای سود بردن به سیاره استفاده کنیم.» پروفسور فرانک و همکارانش از مفاهیمی مانند فرضیه گایا استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد زیست کره به شدت با سیستم‌های زمین‌شناسی بی‌جان هوا، آب و زمین برای حفظ شرایط زندگی زمین تعامل دارد – تا توضیح دهند که حتی گونه‌های غیرعلمی نیز می‌توانند ظاهر شوند. پر فکر. اما نکته اینجاست که کنش جمعی یک زندگی سیستمی ایجاد می کند که «خودپایدار» است.

پروفسور فرانک می گوید: «برای مثال، چندین مطالعه اخیر نشان داده اند که چگونه ریشه های درختان در جنگل توسط شبکه ای زیرزمینی به نام شبکه های میکوریزا به هم متصل می شوند. اگر بخشی از جنگل به مواد مغذی نیاز داشته باشد، بخش‌های دیگر مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن را از طریق کانال‌های میکوریز به مناطق تحت فشار می‌رسانند. به این ترتیب جنگل زنده سیستم خودپایدار نامیده می شود. امروزه، تمدن ما همان چیزی است که محققان آن را «فناوری نابالغ» می‌نامند، مجموعه‌ای از سیستم‌ها و فن‌آوری‌های ساخته دست بشر که تأثیر مستقیمی بر روی کره زمین دارند اما خودپایدار نیستند. به عنوان مثال، بیشتر مصرف انرژی ما شامل سوخت های فسیلی است که اقیانوس ها و جو زمین را از بین می برد. فناوری و انرژی که برای زنده ماندن از آن استفاده می کنیم، سیاره ما را نابود می کند، که گونه های ما را از بین می برد.»

بنابراین برای زندگی به عنوان یک گونه، باید به طور جمعی برای بهترین منافع سیاره کار کنیم. پروفسور فرانک افزود: “ما هنوز نمی توانیم به طور جمعی به بهترین منافع سیاره پاسخ دهیم.” “روی زمین هوش وجود دارد، اما هیچ اطلاعاتی از سیاره وجود ندارد.” این محققان چهار مرحله از گذشته و آینده زمین (زیست کره نابالغ، زیست کره بالغ، فناوری نابالغ و فناوری بالغ) را ارائه می کنند تا نشان دهند که هوش سیاره چگونه می تواند در آینده نقش داشته باشد.طول عمر بشر. آنها همچنین نشان می‌دهند که چگونه این مراحل تکاملی که توسط هوش سیارات هدایت می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از هر سیاره در کهکشان ما باشد که حیات و تمدن فناوری پایدار را تکامل می‌دهد.

پروفسور فرانک گفت: “سیارات از طریق مراحل “نابالغ” و “بزرگسال” تکامل می یابند و هوش سیارات زمانی را نشان می دهد که به بلوغ می رسید. اما سوال اصلی این است که بفهمیم هوش سیاره‌ای در عمل چگونه به نظر می‌رسد و چه معنایی برای ما دارد، زیرا هنوز نمی‌دانیم چگونه به «تکنولوژی بزرگسالان» برسیم.» اگرچه هنوز نمی‌دانیم که هوش سیاره‌ای چگونه می‌تواند خود را نشان دهد. محققان خاطرنشان کرده‌اند که فناوری بزرگسالان شامل ادغام سیستم‌های فناوری با زمین از طریق شبکه‌ای از حلقه‌های بازخورد است که یک سیستم پیچیده را تشکیل می‌دهد.

به عبارت ساده، یک سیستم پیچیده چیزی است که از اجزای کوچکی تشکیل شده است که به گونه ای با هم تعامل دارند که کل رفتار سیستم کاملاً به آن تعامل بستگی دارد. نمونه هایی از این سیستم های پیچیده را می توان در جنگل ها، اینترنت، بازارهای مالی و مغز انسان یافت. به دلیل ماهیت خود، سیستم های پیچیده دارای ویژگی های کاملاً جدیدی هستند که هنگام تعامل با اجزای جداگانه ظاهر می شوند. به عنوان مثال، تشخیص شخصیت یک فرد تنها با بررسی نورون های مغز او دشوار خواهد بود. این بدان معنی است که پیش بینی دقیق ماهیت انسان هایی که می توانند یک سیاره فکری را تشکیل دهند دشوار است.

با این حال، دانشمندان می گویند که سیستم های پیچیده، مانند هوش سیاره ای، دو ویژگی دارند. اولاً او نگرش رو به رشدی خواهد داشت و دوم اینکه باید از خود حمایت کند. پروفسور فرانک می گوید: “زیست کره ما میلیاردها سال پیش، کشف کرد که چگونه می تواند با ایجاد سیستم هایی برای حرکت در اطراف نیتروژن و انتقال کربن، زندگی را به تنهایی حمل کند.” اکنون باید دریابیم که چگونه به اندازه فناوری بزرگسالان خودکفا باشیم.»

منبع: اخبار علمی

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم