آیا ایران می تواند بخشی از نیاز گاز جهان را تامین کند؟استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد گفت: ایران در درازمدت با موضوع سرمایه‌گذاری در اقتصادهای مختلف، زیرساخت‌ها، گسترش روابط دیپلماتیک با جهان می‌تواند صادرکننده گاز به اروپا و کشورهای همسایه باشد.

به گزارش ایسنا، بهمن قدمی دامابی با اشاره به حمله روسیه به اوکراین، گفت: جهان به سمت تحریم روسیه، بزرگترین تامین کننده گاز اروپا می رود و صادرات گاز این کشور با مشکلاتی مواجه خواهد شد. “.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که ایران با توجه به توانمندی های برتر چگونه می تواند بازار اروپا را اشغال کند و جایگزین روسیه شود، افزود: بر اساس آمار، ایران دومین تولید کننده گاز پس از روسیه و بزرگترین تولید کننده گاز است. بزرگترین بعد از روسیه. از سوی دیگر آمریکا با حدود یک درصد سهم ایران از خوش بینانه ترین بازار جهانی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: تولید روزانه گاز در ایران بین 800 تا 810 میلیون مترمکعب است که 750 میلیون مترمکعب آن در مرز جغرافیایی مصرف می شود و حدود 50 تا 60 میلیون مترمکعب آن قابل صادرات است که درست است.

قدمی گفت: تولید سالانه گاز روسیه 750 میلیارد مترمکعب است، اگرچه بخش اعظم این کشور سرد است، اما 80 درصد صادرات کلان گاز این کشور به اروپا بوده و به جای روسیه، مصرف داخلی باید کنترل شود. و بهبود تولید گاز، که نیاز به سرمایه گذاری دارد.

استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد گفت: در حال حاضر دنیا برای توسعه تولید گاز به سمت زیرساخت های LNG حرکت می کند، اما ایران به مرور زمان به سمت این سمت حرکت می کند، مانند پروژه نابوکو یا پروژه خط لوله گاز اسلامی. تا عراق پیش رفته است و هیچ دخالتی از آن کشور و خط لوله پارس که قرار است روی این موضوع متمرکز شود وجود ندارد، اما به دلیل ویرانی در تحریم ها نمی تواند از هیچ موقعیت و موقعیتی استفاده کند. نه

وی گفت: دنیا به دلیل مسائل زیست محیطی به سمت سرمایه گذاری در LNG پیش می رود، اگر ایران بتواند در LNG سرمایه گذاری کند، تولید و صادرات گاز را افزایش می دهد.

قدمی افزود: آمارها نشان می دهد که اگر ایران بخواهد تولید گاز خود را بهبود بخشد باید در 10 سال آینده از تامین نیاز گاز خود فراتر برود که این امر مستلزم سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری است که اگر این اتفاق بیفتد می تواند. دوبرابر کردن تولید گاز در 10 سال آینده برای تسخیر بازار جهانی علاوه بر تامین نیازهای گازی آن.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه منافع روسیه با گسترش ایران در بازار جهانی در بخش گاز منافاتی ندارد، تصریح کرد: اگر ایران بخواهد در این بخش سرمایه گذاری کند، روسیه جلوی آن را از ایران نخواهد گرفت، زیرا اکنون 40 درصد بازار اروپا در آن است. در دست روسیه است و ظرفیت های دیگری نیز وجود دارد که می تواند بر صادرات گاز متمرکز شود.

وی افزود: “کشورهایی مانند هند و پاکستان به مقادیر زیادی گاز نیاز دارند. به عنوان مثال، تخمین زده می شود که تا سال 2030 تقاضای گاز هند در مقایسه با وضعیت فعلی دو برابر شود. برعکس، روسیه دیگر نمی تواند به این گاز دسترسی داشته باشد.” نه بازار «چون با مشکلات اقتصادی مواجه است، بنابراین اگر ایران روی این بخش تمرکز کند، می‌تواند صادرات خود را افزایش دهد.»

در پایان یکی از اساتید اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با اشاره به اینکه ظرفیت تولید کشور در بحث نفت بالا نیست، خاطرنشان کرد: کشور توان خرید آن را ندارد و این موضوع در بحث گاز نیز صادق است. اگر ایران بتواند زیرساخت های خود را افزایش دهد، از سوی دیگر، با توجه به ظرفیت های اقتصادی فعلی کشور در بخش گاز، نمی تواند گاز اتحادیه اروپا را به ایران برساند و در درازمدت با موضوع سرمایه گذاری های مختلف اقتصادی، زیرساخت ها را تامین کند. . ما می توانیم به اروپا و سایر کشورها گاز عرضه کنیم و به کشورهای همسایه صادر کنیم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم